HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Speciální technika pomáhá hasičům při záchraně životů

Hned dvakrát za jediný den byla v Českém ráji v sobotu 11. 7. 2015 při záchraně lidského života z nepřístupného terénu využita čtyřkolka Arctic Cat ve speciální úpravě určené pro hasičský záchranný sbor. První výjezd byl kvůli transportu osoby se zraněnou nohou z tzv. Studeného průchodu nedaleko Drábských světniček. Na místě zasahovaly profesionální jednotky HZS Mladá Boleslav a HZS Mnichovo Hradiště. Hasiči převezli čtyřkolkou zdravotnický materiál a personál k místu, kde ležela zraněná osoba. Ta byla po prvotním ošetření transportována terénním vozidlem na zpevněnou komunikaci a předána posádce ZZS.

Druhá událost se stala nedaleko - a to v Příhrazech, kde došlo k pádu mladého muže ze skály, čímž si přivodil těžké zranění. K zásahu byly povolány ty samé jednotky se stejnou technikou, navíc vyjel také vyšetřovatel. Na místě bylo zjištěno, že událost se nachází v naprosto nepřístupném terénu mezi skalními věžemi. V době příjezdu jednotek požární ochrany na místě zasahovala posádka ZZS z Libereckého kraje. Pacient už byl stabilizován a připraven k transportu. Jelikož terén byl skutečně složitý a nepřístupný, bylo rozhodnuto provést transport v podvěsu pod vrtulníkem na blízkou louku. Tam byl za asistence hasičů zraněný muž přeložen na palubu vrtulníku.

Na základě těchto i minulých událostí lze konstatovat, že pořízení čtyřkolek do výbavy HZS ČR bylo správným krokem, tyto stroje tak usnadňují práci hasičům v těžkých podmínkách.

Čtyřkolky Arctic Cat Prowler HDX 700 jsou určeny k nasazení buď samostatně, nebo s nákladním přívěsem. Vozidlo je mimo jiné vybaveno integrovaným elektrickým navijákem, hledacím světlometem a odnímatelnou sněhovou radlicí. Na ložnou plochu lze umístit samostatné přenosné vysokotlaké hasicí zařízení s nádrží o objemu 250 l. Vozidlo byla pořízena pro HZS Mladá Boleslav a HZS Beroun v rámci projektu „Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro efektivní zásah“, který je realizován se spolufinancováním z Integrovaného operačního programu (strukturální fondy Evropské unie).

Projekt Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro efektivní zásah je realizován v letech 2013 – 2015. Více o projektu

Další informace o Integrovaném operačním programu

por. Ing. Michal Macoun
vyšetřovatel požárů
ÚO Mladá Boleslav
 

vytisknout  e-mailem