HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Profesionální hasiči cvičili záchranu na vodě.

V pátek 10. 7. 2020 proběhl na řece Moravě poblíž plavební komory v Uherském Ostrohu výcvik příslušníků HZS Zlínského kraje, při kterém hasiči trénovali práci na vodě a záchranu tonoucích osob. 

Výcviku se pod vedením zkušených instruktorů zúčastnilo 23 profesionálních hasičů ze všech územních odborů HZS Zlínského kraje. V úvodu proběhlo zopakování všech bezpečnostních pravidel a zásad používání prostředků pro práci na vodě. Následně byli cvičící rozděleni do tří skupin a přesunuli se na jednotlivá stanoviště, kde se střídali v plnění zadaných úkolů.

První stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osob z divoké vody. Zde se hasiči zdokonalovali v záchraně osob z břehu pomocí házecích pytlíků a dalších prostředků z výbavy profesionálních hasičů. Následně byla prováděna přímá záchrana z prostoru jezu, což bylo díky zvýšenému průtoku vody v řece velmi náročné. Hasiči si také osobně přímo vyzkoušeli, jaké to je, když jsou uvězněni ve vodním válci pod jezem a že bez řádného záchranářského vybavení je téměř nemožné se z tohoto prostoru dostat svépomocí.

Na druhém stanovišti záchranáři trénovali práci s nafukovacími čluny na klidné a následně i na divoké vodě. Nacvičovali zde mimo jiné vytažení tonoucího člověka do plavidla a zaměřili se rovněž na řešení krizových situací, jako například převrácení člunu s osádkou.

Poslední stanoviště bylo věnováno klasické záchraně osob z vodní hladiny, kdy cvičící zkoušeli různé způsoby přiblížení se k tonoucímu a jeho následný transport na břeh. Zde si na vlastní kůži vyzkoušeli také skok do neznámé vody, seskok do vody z výšky mostní konstrukce, různé plavecké styly prováděné v ochranných prostředcích pro práci na vodě, nebo také to, jak i za použití prvků sebeobrany bezpečně postupovat při záchraně člověka, který agresivně bojuje o život.

Výcvik byl při různých modelových situacích doplněn o testování nových záchranářských prostředků pro práci na vodě. Jednalo se o nové typy suchých obleků pro práci na vodě a také o záchranářský Paddleboard, který byl samotnými cvičícími hodnocen velmi kladně.

Voda je opravdový živel, který při nedodržení základních pravidel dokáže být velmi nebezpečný, což dokazují i tragické události, které se v posledních měsících staly i na území Zlínského kraje. Hasiči tak musí být neustále připraveni pomoci osobám v nouzi i u těchto mimořádných událostí a proto budou obdobné výcviky prováděny i v budoucnu.

Autor: kpt. Ing. Tomáš Bártek, specialista v oblasti IZS a řízení jednotek požární ochrany HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem