HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při požáru skladovací haly s odpadem v Hradci Králové byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu

Aktualizováno 

Aktualizace 30. 8. 2022:

Na základě ohledání požářiště a vyhodnocení zajištěných kamerových záznamů vyšetřovatel hasičů vyloučil, že by požár vznikl lidským zásahem. S největší pravděpodobností tak došlo ke samovznícení odpadu nebo byl na vině vyhozený akumulátor. Odhadujeme, že výše škody se bude pohybovat do půl milionu korun. 

V té souvislosti připojujeme informace, jak minimalizovat riziko vzniku požáru odpadů. Z pohledu hasičů kvůli velkému riziku vzniku požáru do komunálního odpadu určitě nepatří jakékoliv baterie, ať se jedná o jednoduché monočlánky nebo nabíjecí akumulátory třeba od hraček, modelů nebo mobilních telefonů. Dále bychom neměli vyhazovat zbytky hořlavých kapalin, rizikový je třeba i lněný olej nebo fermež, a opatrní bychom měli být i při likvidaci textilií, které jsou od těchto kapalin a olejů znečištěné.

Specifickým problémem jsou baterie, které se nám objevují nesprávně právě v komunálním odpadu. Při špatné manipulaci s baterií může dojít k požáru celkem snadno, je to už při nesprávném nabíjení, skladování a podobně.

Obdobný požár na stejném místě řešili hasiči už v červenci 2021. I tehdy vyšetřovatelé na základě kamerových záznamů zjistili, že začalo hořet samovolně v hromadě odpadu, došlo tedy opět pravděpodobně ke samovznícení. Vzhledem k množství odpadků se nepodařilo prokazatelně zjistit, co bylo konkrétní příčinou. Při loňském požáru byla způsobena škoda asi 1,5 milionu korun, protože došlo k poškození skladovací haly.

Martina Götzová, tisková mluvčí

______________________________________________________________________________________________________________

Hradec Králové - požár - 27. 8. 16:48

Na Slezském Předměstí v Hradci Králové zasahovaly v sobotu jednotky z 3. stupně požárního poplachu u požáru skladovací plechové haly s odpadem. Z objektu o rozměrech asi 40x40 m stoupal hustý dým, plný odpadu byl asi z poloviny. Hasiči zasahovali v dýchací technice, nataženo měli několik vodních proudů, k hašení využívali i výškovou techniku.

Aby byl na místě dostatek vody k hašení, zřídily jednotky čerpací stanoviště na řece Orlici, dále braly vodu z hydrantové sítě. Voda byla na požářiště dovážena kyvadlově i pomocí velkokapacitních cisteren.

Pro likvidaci všech ohnisek bylo nutné vyvážet odpad mimo halu pomocí nakladačů na volné prostranství. O celé situaci byli informováni zástupci orgánů ochrany životního prostředí i VAK. Kolem 18:30 se podařilo požár lokalizovat, další dlouhé hodiny pracovali hasiči na vyskladňování objektu a dohašování. V noci byly síly a prostředky redukovány, v menším počtu byli hasiči na místě celou noc. V 6 hodin ráno ohlásil velitel zásahu likvidaci požáru.

Kvůli hustému dýmu byla na místo v sobotu povolána chemická mobilní laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva, aby monitorovala ovzduší. Zvýšené hodnoty škodlivin, které by překračovaly hygienické limity naměřeny nebyly.

Příčinu i výši škody zjišťuje vyšetřovatel HZS. Při události nebyl nikdo zraněn.

Povolané jednotky: HZS Hradec Králové a Hradec Králové - Pražská, Jaroměř, JSDH Svinary, Malšova Lhota, Plácky, Třebeš, Plačice, Třebechovice pod Orebem, Březhrad, Smiřice, Týniště nad Orlicí, Černilov, Lochenice, Čeperka.

Odkazy do noveho okna

P odpadu, Hradec Králové (1)

P odpadu, Hradec Králové (1) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (2)

P odpadu, Hradec Králové (2) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (3)

P odpadu, Hradec Králové (3) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (4)

P odpadu, Hradec Králové (4) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (5)

P odpadu, Hradec Králové (5) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (6)

P odpadu, Hradec Králové (6) 

Detailní náhled

P odpadu, Hradec Králové (7)

P odpadu, Hradec Králové (7) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem