HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při požáru kravína ve Zlaté Olešnici uhynulo na 150 jalovic

Aktualizace 9. 1. 2023

K vyšetřování příčiny požáru odchovny skotu ve Zlaté Olešnici z 5. 1. 2023 (ohlášeno 18:45 hod):
Vyšetřovatelé identifikovali při ohledání požářiště kriminalistické ohnisko v motorové části traktoru, který byl zaparkovaný v přípravně krmné směsi pro dobytek. Odtud se požár rychle šířil i do prostoru samotných stájí. Jednalo se konkrétně o technickou závadu na elektroinstalaci traktoru. Na objasnění příčiny se podíleli vyšetřovatelé HZS Královéhradeckého kraje, experti z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče a Policie ČR.
_________________________________________________________________________________________________________________

Zlatá Olešnice – požár – 5. 1. 18:45

Krátce před 19. hodinou přijalo krajské operační a informační středisko hasičů hlášení o požáru stáje s dobytkem v katastru obce Zlatá Olešnice na Trutnovsku. Už při příjezdu hasičů na místo události byl požár v pokročilé fázi, plameny se rozšířily prakticky na celou budovu. Uvnitř mělo být podle dostupných informací asi 160 jalovic, deseti se podařilo utéct ven, zbylých asi 150 ale uvnitř uhynulo.

Kvůli intenzitě požáru se začala hroutit střešní konstrukce kravína, hasiči proto vedli hasební zásah okny zvenčí budovy. Pohyb uvnitř objektu by byl nebezpečný. Po 20. hodině byl požár lokalizován a dál se nešířil.  Aby byl zajištěn dostatek vody k hašení, ve Zlaté Olešnici vzniklo na retenční nádrži čerpací stanoviště. Voda byla dovážena kyvadlově a až na požářiště byla dopravována pomocí 200 m dlouhého dopravního vedení. Na samotné hašení pak bylo nasazeno několik vodních proudů. Ještě po půlnoci dohašovaly a odvětrávaly jednotky objekt z vnějšku, dovnitř nevstupovaly kvůli narušení nosné konstrukce. Po 2. hodině ranní byla ohlášena likvidace a síly a prostředky na místě se zredukovaly. Požářiště je do rána pod dohledem dobrovolných hasičů.

Zdravotnická záchranná služba měla v péči jednu civilní osobu, která se nadýchala zplodin hoření. Ještě před příjezdem ZZS byla zraněná osoba v péči hasičů, kteří jí poskytli kyslíkovou terapii. Pro přeživších deset krav postavili hasiči za pomoci místní obsluhy provizorní ohradu.

Na místě byl ještě večer vyšetřovatel HZS, škoda se bude předběžným odhadem pohybovat v milionech korun. Příčina vzniku požáru se zjišťuje. Za denního světla bude požářiště ohledáno vyšetřovací skupinou hasičů a expertů z Institutu ochrany obyvatelstva.

Při události zasahovalo deset jednotek hasičů a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Zasahovali profesionální hasiči ze stanice Trutnov a JSDH Úpice, Bernartice, Žacléř, Mladé Buky, Zlatá Olešnice, Hajnice, Trutnov – Horní Staré Město, Batňovice a Radvanice. Družstvo z centrální stanice Hradec Králové drželo zálohu na trutnovské stanici pro případ jiné mimořádné události.

FOTOGALERIE

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO a VIDEO: HZS KHK, Michal Fanta

vytisknout  e-mailem