HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při požáru autovraků byl vyhlášen třetí stupeň poplachu

V pátek 14. února v 14.17 hodin přijalo operační středisko středočeských hasičů informaci o požáru autovraků v areálu kovošrotu v kladenské části Dubí na východním okraji města. 

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že autovraky určené k sešrotování jsou naskládány na hromadě o přibližných rozměrech 60x30 metrů a výšce přes tři metry. Požár zasáhl celou hromadu, ve které bylo podle vyjádření zástupce majitele asi 80 vraků. Hasiči se snažili dostat oheň pod kontrolu za pomoci sedmi C proudů s těžkou pěnou.

Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, povolal velitel zásahu na místo Chemickou laboratoř Kamenice, která po příjezdu začala s měřením škodlivých látek v ovzduší v blízkosti požáru i ve směru šíření kouře. Měření bylo prováděno třikrát v hodinovém časovém intervalu a ve všech případech mělo negativní výsledek. Dým směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, ale ani v těchto obcích nenaměřili příslušníci chemické laboratoře žádné škodlivé hodnoty. K těmto výsledkům přispělo i relativně příznivé počasí, kdy dým stoupal převážně vzhůru. Přesto bylo obyvatelům dotčených obcí doporučeno nevětrat, protože v těchto lokalitách byla cítit spálenina.

V místě zásahu byl problém s dodávkou hasební vody, proto byl povolán větší počet jednotek. Vodu tak bylo nutné dovážet kyvadlově z hydrantů v Kladně. Postupně tak byl vyhlášen druhý a poté třetí stupeň požárního poplachu.

Protože šlo o požár na velké ploše, byl zásah rozdělen do dvou úseků. Zároveň byla ze Záchranného útvaru HZS ČR vyžádána speciální těžká technika, která jednotkám pomáhala rozebírat hromadu autovraků. Zástupce majitele zajistil drapák, který pak společně s technikou ze Zbirohu a Jihlavy pomáhal požářiště rozebírat. Z hromady bylo vždy odebráno jedno vozidlo, které hasiči prolili a přemístili.

Následně velitel zásahu rozhodl o napuštění jednoho z velkých kontejnerů vodou se smáčedlem, do kterého speciální technika vždy ponořila jedno vozidlo, které následně za pomoci dalšího kontejneru odvážela na volné prostranství.

Protože bylo už od počátku jasné, že půjde o dlouhodobý zásah, byly všechny profesionální stanice, které u požáru zasahovaly, zálohovány dobrovolnými jednotkami. Zástupce vedení firmy zajistil pro hasiče stravu a pití. V půl jedenácté večer rozhodl velitel zásahu o vystřídání zasahujících dobrovolných jednotek. Po půlnoci pak začal i s redukcí sil a prostředků, současně s tím byly i rušeny zálohy jednotlivých stanic. Zásah však stále pokračoval.

Vzhledem k tomu, že šlo o požár autovraků, je škoda nulová. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele zahoření jednoho z autovraků při manipulaci na skládce.

Zasahující jednotky:
HZS Beroun, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Rakovník, Slaný a Stochov
JSDHO Brandýsek, Braškov, Braškov-Valdek, Hostivice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Lány, Lhota, Nové Strašecí, Pchery, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť, Vinařice, Zákolany a Zlonice

Záchranný útvar HZS ČR Jihlava a Zbiroh

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem