HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pozor na zamrzlé vodní plochy

(14.01.2022) Víte na co si dát pozor? 

Přestože se každý rok snažíme varovat před hrozícím nebezpečím na nedostatečně zamrzlých vodních plochách, vždy se najdou lidé, kteří se vydají na led, aniž by se ujistili, jestli je jeho tloušťka dostačující.

Abychom byli připraveni pomoci nejen lidem, ale třeba i zvířatům, pod kterými se proboří led, absolvujeme každý rok v tomto období cvičení, která simulují skutečné zásahy na zamrzlé hladině.

Tento výcvik dnes absolvovali profesionální hasiči ze stanice Holešov na Kroměřížsku, kteří se sjeli u místního rybníku.

Na fotografiích je vidět, že vodní hladina rybníku není dostatečně zamrzlá. Je zde tak velké riziko propadnutí osoby ledem do vody. Proto apelujeme na občany a především děti, aby nevstupovali na zamrzlé vodní plochy.

4.jpegCvičení záchrany tonoucího na zamrzlém rybníku

Když o někom říkáme, že „Kráčí po tenkém ledě“, máme tím na mysli, že riskuje a jeho jednání nemusí mít zrovna šťastný konec. Když pomineme přenesený význam tohoto lidového rčení, tenký led skutečně není dobré podceňovat a pokoušet tak svůj osud. Ať už se chystáte dělat na zamrzlých vodních plochách jakoukoli činnost, bruslit, procházet se nebo třeba hrát hokej, měli byste vždy zvážit, zda má led, s ohledem na počasí posledních několika dnů, dostatečnou tloušťku a je tedy pravděpodobné, že je dost pevný, aby vás udržel. 


Máme pro vás pár doporučení, na co si dát pozor, abyste se vyhnuli nechtěné ledové koupeli.

  • Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm pro jednotlivce a 20 cm pro skupinu lidí. Led by měl mít namodralou barvu.
  • Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také v místě nečistot, spadaného listí apod.
  • Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi.
  • Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům se vůbec nepřibližujte.
  • Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.

Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Případně si lehněte na led, rozložte tak svoji váhu a pokuste se doplazit na břeh. Pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.


Co dělat, když se led proboří?

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, pokuste se zachovat klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.


Jak se zachovat, pokud jsme svědky toho, že se někdo pod led propadne

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte ve stoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte předmět, kterým můžete osobu z vody vytáhnout, například hokejku, delší větev, bundu, opasek nebo lano.

  • Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se on sám nepropadl pod led.
  • Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
  • Zachráněného nikdy nenechávejte bez dozoru.
  • Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem