HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár řadového domu v Říčanech napáchal škodu za čtyři miliony

Rozvinutý požár řadového bytového domu v Říčanech v ulici Petra Fastra byl středočeským hasičům nahlášen ve čtvrtek 9. července po 15. hodině. Při vyhlášení poplachu byly velké šlehající plameny viditelné i z hasičské stanice, která je vzdálena asi půl kilometru vzdušnou čarou. 

K události vyjeli profesionální hasiči ze stanice Říčany a dobrovolní hasiči z Mukařova a Říčan – celkem s pěti cisternami, automobilovým žebříkem a velitelským vozidlem.

Hasiči v dýchací technice po příjezdu evakuovali dvě osoby a požár hasili pomocí čtyř vodních proudů, ze dvou stran také z nastavovacích žebříků. Při náročném zásahu v prostoru s extrémně vysokou teplotou došlo u jednoho hasiče k přehřátí organismu. Zdravotnická záchranná služba mu poskytla chladící prostředky a nemusel být hospitalizován. Posádka na místě ošetřila i jednoho lehce zraněného uživatele bytu, který se nadýchal zplodin hoření.

K zajištění výměny tlakových lahví do dýchacích přístrojů byl povolán protiplynový automobil ze stanice Benešov. Velitel zásahu na místě spolupracoval se starostou a místostarostou města. K posouzení stability tepelně exponovaných nosných konstrukcí byl povolán statik. Ten v podvečer zakázal vstup do požárem nejvíce zasažené bytové jednotky, ostatní tři zůstaly obyvatelům přístupné. Protože plameny v počátku šlehaly přes elektrické vedení, byl na kontrolu povolán také technik ČEZ Distribuce.

Hasiči museli pro definitivní uhašení požáru rozebrat některé konstrukce domu, část za pomoci motorové pily. Při zásahu byla využita také termokamera, kterou hasiči vyhledávali skrytá ohniska a kontrolovali uhašená místa.

Požár byl lokalizován před půl osmou, poté začaly jednotky s balením materiálu a postupně se začaly  vracet na své základny. Velitel zásahu nařídil do pátečního rána místní dobrovolné jednotce dohlídku nad objektem. Po sedmé hodině přijede na závěrečnou kontrolu velitel čety nastupující směny.

Škoda byla vyčíslena na 4 miliony korun. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel hasičů ve spolupráci s experty z Technického ústavu požární ochrany Praha.

Zálohu stanice Říčany pro případ vzniku další mimořádné události zajistila po dobu zásahu jednotka dobrovolných hasičů obce Mnichovice. Před 18. hodinou byla záloha využita pro výjezd k dopravní nehodě se zraněním, při které se přímo v Mnichovicích střetly dva osobní automobily.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem