HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár na Novojičínsku se škodou nejméně 200 tisíc korun je jasným varováním před požáry v přírodě a na zahrádkách

V článku jsou počty požárů v přírodě a hlavně rady, jak je nezpůsobit... 

Šest jednotek hasičů zasahovalo v úterý 7.4.2020 odpoledne v Lichnově (okres Nový Jičín) u požáru hromady dřeva, kůlny, garáže a střechy přístavby rodinného domku, za který může úlet žhavých uhlíků z ohniště, kde bylo spalováno klestí a dřevěný odpad. Předběžná škoda byla odhadnuta nejméně na 200 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn.

Operační středisko hasičů bylo o požáru informováno v úterý po půl druhé odpolední. Do Lichnova ihned vyjela jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Nový Jičín, společně s ní pět jednotek dobrovolných hasičů – Lichnov, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, Štramberk a Příbor.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu za více než hodinu, další hodinu jim zabralo dohašování s rozebíráním konstrukcí. Obsluha ohně si zřejmě mj. neuvědomila, že vane chvílemi velmi silný vítr…

Hasiči v Moravskoslezském kraji museli likvidovat od 1. března do dopoledne středy 8. dubna 2020 celkem 120 požárů v přírodě, tedy v lesích, na polích a lukách, zahradách a skládkách. Z toho jen za prvních sedm dubnových dní to již bylo šest desítek požárů v přírodě (!!!).

V březnu činila celková škoda u došetřených požárů více než 415 tisíc korun, když hasiči uchránili majetek za 1,1 milionu korun, v dubnu už se nám částkou 200 tisíc korun nepěkně „zapsal“ úterní požár v Lichnově.

Příčiny vzniku drtivé většiny požárů souvisejí s manipulací s otevřeným ohněm (pálení klestí, ohníčky, kouření, vaření atd.).

V době, kdy hasiči zásadním způsobem participují na opatřeních proti koronaviru Covid 19, opravdu potřebujeme každého hasiče, a proto chceme i s pomocí médií apelovat na obyvatele Moravskoslezského kraje, aby se snažili v maximální možné míře předcházet vzniku požárů, zejména v přírodě.

Rady od hasičů, jak nezpůsobit v přírodě požár a neohrozit sebe ani ostatní

 • V přírodě se, pokud možno, vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (zápalky, cigarety, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
 • Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech a kouření je zcela zakázáno.
 • Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa, nejméně 100 m od stohu a v dostatečné vzdálenosti od obytných a hospodářských budov.
 • Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších ohňů je vhodné ohniště oddělit až metr širokým pruhem, který bude zbavený veškerých hořlavin.
 • K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny.
 • Podle zákona o ochraně ovzduší nelze v otevřených ohništích spalovat žádné chemické látky (např. plasty, pneumatiky apod.).
 • Oheň nenechávejte ani chvíli bez dozoru. Nachystejte si předem dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. Nejlepší je umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje.
 • Děti nesmí být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby, pokud možno neposilněné alkoholickým nápojem.
 • Místo opusťte jen tehdy, až je oheň řádně uhašený – nejlepší je ohniště pořádně prolít vodou, popřípadě zasypat zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí.
 • Za silného větru nebo v období extrémního sucha byste v přírodě nebo na volném prostranství neměli oheň rozdělávat vůbec.
 • Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 tisíc Kč.
 • Spalování klestí nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům. V Moravskoslezském kraji je odkaz na takové rychlé a jednoduché nahlášení na stránkách HZS MSK (domácí stránka www.hzsmsk.cz), odkaz je vpravo dole s názvem „Pálení klestí“.
 • Pokud dojde k rozšíření ohně mimo ohniště, zvažte, jestli jste schopni danou situaci zvládnout vlastními silami. Na uhašení ohně můžete použít jakoukoli vodu, lopatu, písek nebo zeminu. Pokud si nejste jisti, je lepší utéci do dostatečné vzdálenosti od ohně a neprodleně zavolat hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.
Odkazy do noveho okna

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (1 NJ)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (1 NJ) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (2)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (2) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (3)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (3) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (4)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (4) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (5)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (5) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (6)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (6) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (7)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (7) 

Detailní náhled

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (8)

pozarpaleniklesti200tisic_Lichnov (8) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem