Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Páteční zásah v Šenově - podezření na nález munice

V pátek 15. 5. 2015 v odpoledních hodinách došlo v obci Šenov v rámci provádění výkopových prací při výstavbě kanalizace k nálezu betonového bloku v zemi.  

Jelikož panovaly obavy, že by se mohlo jednat o zabetonovanou nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války, byli na místo povoláni policisté a pyrotechnici, kteří rozhodli o nutnosti evakuace nejbližšího okolí a rovněž povolali na místo jednotku Záchranného útvaru HZS ČR. Ta na místo události vyrazila s univerzálním strojem HUDDIG, který disponuje nakládací lžící a podkopovou lopatou, a je tak schopen provádět nejrůznější výkopové a manipulační práce. Tento stroj je navíc možno řídit dálkově až na vzdálenost sta metrů pomocí kamer a bezdrátového ovladače. Obsluha stroje tak může veškeré práce provádět z bezpečné vzdálenosti. Krom tohoto stroje vyslal záchranný útvar na místo události ještě jeřáb pro případné naložení munice a speciálně upravený automobil pro její převoz.
Příslušníci záchranného útvaru provedli ve spolupráci s pyrotechniky částečné odstranění betonu ve vytvořeném výkopu, k nalezení letecké pumy však nedošlo. Pyrotechnici tak rozhodli o ukončení prací a jednotka se vrátila zpět na základnu do Hlučína.
 
por. Ing. Ivo Adámek
OPŘJ, tiskový mluvčí
Záchranný útvar HZS ČR
Telefon: 950 749 254
Mobil: 773 756 208
e-mail: ivo.adamek@zu-hlucin.izscr.cz
p.jpg

Univerzální zemní stroj Huddig 1260C byl pořízen za pomoci strukturálních fondů Evropské unie v rámci projektu „Zvýšení akceschopnosti Záchranného útvaru HZS ČR pro záchranné a likvidační práce při živelných pohromách“. Projekt byl spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně 85% způsobilých výdajů z Integrovaného operačního programu. Zbylých 15% prostředků šlo ze státního rozpočtu České republiky.

UNIE.png

vytisknout  e-mailem