Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ohlédnutí za misí potápěčů v Bosně a Hercegovině

2 příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR pomáhali policejním potápěčům a pyrotechnikům při odminovávání řeky Sávy v Bosně a Hercegovině. 

Mise BH 2013 (7).JPG
V půlce října se vrátili pprap. Radek Neuvirt a pprap. Oldřich Houser (potápěči – lezci) z jejich 2. turnusu – „expertní mise“ zaměřené na vyzdvižení munice z potopeného říčního člunu „Morava“ na řece Sávě u města Novi Grad v Bosně a Hercegovině. První turnus této mise proběhl pro naše příslušníky v září 2013.
 
Jak jste se k této akci dostali?
Na tuto akci nás vyslalo Generální ředitelství HZS ČR. A to na základě „Dohody o spolupráci při potápěčských činnostech“ mezi Hasičským záchranným sborem ČR a Policií ČR.
* Ministerstvo vnitra ČR poskytuje Bosně a Hercegovině, resp. jejímu Ministerstvu bezpečnosti, dlouhodobou podporu v rámci několikaletého projektu zahraniční rozvojové spolupráce „Pomoc při budování migrační a azylové infrastruktury Bosny a Hercegoviny“. Nyní Bosna a Hercegovina projevila zájem především o pomoc při potápěčském výcviku a potápěčsko-pyrotechnických činnostech (umožňujících opětovnou splavnost místních řek). * 
 
Mise BH 2013 (21).jpg
Kdo vám na této misi velel a jaké bylo složení týmu expertní mise?
Na expertní misi velel vedoucí Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku (PČR) - plk. PhDr. Lubomír Znojil.
Na misi bylo celkem 20 lidí, včetně nás.
* Expertní tým byl složen z dvanácti příslušníků Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku v Brně, (mezi nimiž jsou 3 potápěči – pyrotechnici), dvou pyrotechniků z Pyrotechnické služby (specialista na NVS – nástražné výbušné systémy a specialista se zaměřením na munici) a jednoho příslušníka Zásahové jednotky Královéhradeckého kraje, který je zkušeným potápěčem a současně pyrotechnikem. Dále byl součástí týmu odborný poradce, tlumočník a lékař. *
 
Mise BH 2013 (35).jpg
Jaká byla náplň vaší práce a jak probíhal den na misi?
Pracovní den nám začínal v 08:00 a trval do večerních hodin, zpravidla do 20:00.
Ihned po příjezdu se vybudovala základna se zázemím. Poté následovala rekognoskace a vytýčení pracovního úseku. Další dny se vyhledávala a vyzdvihovala munice a zbytky potopené lodi.
Neděle byly věnovány na údržbu techniky a materiálu.
Hlavní náplní naší práce bylo zajištění přesunu potápěčů, pyrotechniků a potřebného materiálu po vodě. K tomuto účelu jsme využívali člun Pioner Multi (zapůjčený z HZS Havlíčkův Brod), jehož výhodou je, že tento „pracovní prám“ má v přední části přídě sklopnou plošinu. Ta umožňuje pohodlné naložení materiálu a potápěčů.
Pro oplach nánosů bahna a sedimentů z nálezů pod vodní hladinou byl velkým pomocníkem náš hydraulický agregát HYCON.
A samozřejmě jsme jistili potápěče z lodě za pomoci komunikačního lana.
Jako každý člen týmu mise, tak i my jsme se podíleli částečně na týlovém zabezpečení chodu základny (osvětlení osvětlovacím balonem a vytápění stanu naftovým agregátem).
 
Mise BH 2013 (49).jpg
Co všechno se nacházelo na dně řeky?
Různé druhy munice, od 25mm až do 120mm dělostřeleckých granátů, po 100kg protiponorkové miny. Samozřejmě se nacházela spousta pozůstatků z potopeného říčního člunu.
 
Co vás překvapilo v Bosně?
Oba jsme nevěřili jak rozsáhlé je zaminované toto území kde všude se minová pole nacházejí. Břehy řeky Sávy jsou stále zaminované protipěchotními minami z občanské války z devadesátých let, na dně řeky jsou zase hlavně náboje z první a druhé světové války. 
Pohostinnost obyvatel byla velmi příjemná a strava velmi chutná.
 
Mise BH 2013 (19).jpg
Jaká je náplň vaší práce u Záchranného útvaru HZS ČR?
Provádíme záchranné a pracovní potápěčské činnosti, dále práce nad volnou hloubkou a podílíme se na zabezpečení potápěčských kurzů pro HZS ČR.
 
Děkuji za rozhovor.
 

FOTOGALERIE z mise: přejděte na tento odkaz

 
kpt. Ing. Marek Pjaták
Tiskový mluvčí
Záchranný útvar HZS ČR
 
* zdroj: Odbor tisku a public relations Ministerstva vnitra ČR

 

vytisknout  e-mailem