HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Noční požár domu v Pavlovicích způsobil škodu za jeden a půl milionu

V noci na pátek 17. ledna krátce před půl třetí přijalo operační středisko středočeských hasičů informaci o požáru rodinného domu v obci Pavlovice, která patří pod Vlastějovice v okrese Kutná Hora. 

Podle prvotního ohlášení byla požárem zasažena asi polovina staršího statku o půdorysu 8x17 metrů. Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotky ze stanic Kutná Hora a Zruč nad Sázavou a místní dobrovolnou jednotku Vlastějovice. Jelikož lokalita leží těsně u hranice kraje, tak byly na místo povolány v rámci mezikrajské spolupráce také jednotky Kraje Vysočina – konkrétně profesionální jednotka ze stanice Ledeč nad Sázavou a dobrovolná jednotka obce Jedlá.

Po příjezdu první jednotky a průzkumu byl potvrzen rozsáhlý požár, který zasáhl přibližně polovinu protáhlého objektu. Na zdolání plamenů hasiči nasadili dva vodní C proudy a jeden D proud. Protože bylo zřejmé, že zásah bude na delší dobu, požádal velitel o zálohování stanice Zruč nad Sázavou. Pro zajištění akceschopnost a pokrytí území byl vyhlášen poplach jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Trhový Štěpánov, která zálohu držela na své zbrojnici.

Kromě hašení se hasiči od počátku zaměřili také na uchránění druhé poloviny domu. Požární útok byl veden přízemím, zčásti i zevnitř objektu, kde se oheň šířil především dřevěným stropem a střešní konstrukcí. Ve tři čtvrtě na čtyři bylo nahlášeno, že se podařilo postup požáru zastavit a plameny dále nepostupují. Hasičům se tak podařilo druhou část objektu zachránit. Zásah dále probíhal jedním vodním C proudem.

Lokalizaci ohlásil velitel zásahu pár minut před půl sedmou, kdy také zahájil postupnou redukci jednotek, které se po sbalení materiálu začaly vracet na své základny. Zbytek jednotek vyklízel zasaženou část půdy, kde bylo uskladněno hlavně seno. Po dalších dvou hodinách byla nahlášena likvidace.

Škoda, kterou oheň napáchal, se vyšplhala na 1,5 mil. korun, ale včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků hasiči uchránili hodnoty ve výši 5 mil. korun. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele vznícení trámu, který byl zazděný v komínovém tělese. Celá událost se obešla bez zranění, majitel stačil dům včas opustit.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem