HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kuriózní, neobvyklé, netypické, netradiční, zvláštní

Ano, i takové bývají zásahy hasičů, třeba i ty cvičné. Mezi tisícovkami výjezdů je zaznamenáváme každoročně – a rok 2022 nebyl výjimkou. Už i letošek bude svým způsobem ojedinělý, neboť podle předběžných čísel celkovým počtem událostí zcela suverénně předčí statistiky posledních deseti let, a to pár dnů do konce roku ještě chybí. Je ale dobře, že prakticky všechny zásahy, které získaly některý z abnormálních přívlastků, měly šťastný konec a hasiči si je připomínají nejčastěji s úsměvem. 

Pokus o překonání světového rekordu ve skoku osobním autem mladé řidičce v Mělníku nevyšel, neboť zaostala o téměř stovku metrů, když se svým vozidlem v půlce prosince v ulici Legionářů skončila v parku mezi stromy a náletovými dřevinami skoro tři metry pod úrovní vozovky. Sice vyvázla bez vážnější újmy na zdraví, jak se osobám pod vlivem alkoholu mnohdy stává, ale její kousek tak bude mít ještě dohru. Mělničtí profesionální hasiči udělali na autě nezbytné protipožární opatření a zkontrolovali, jestli neunikají provozní kapaliny. Pak ještě odřezali nebezpečně trčící kusy poškozeného zábradlí a předali událost policistům.

001-DN OA Mělník (1).jpg     001-DN OA Mělník (2).jpg     001-DN OA Mělník (3).jpg

001-DN OA Mělník (4).jpg     001-DN OA Mělník (5).jpg     001-DN OA Mělník (6).jpg


Že alkohol za volant nepatří, se přesvědčila i řidička, která přijela k čerpací stanici na dálnici D8 těsně před Prahou. Pak ovšem zvolila zcela originální způsob placení, neboť po natankování vyjela od stojanu, vyrazila skleněné automatické dveře do prodejny a zastavila až u pultu s kávou. Ani ona se nezranila, ovšem při orientační dechové zkoušce jí dálniční hlídka naměřila skoro jedno promile. Přivolaní profesionální hasiči z Neratovic společně s podnikovou jednotkou AERO Vodochody AEROSPACE zajistili vozidlo proti vzniku požáru a po zadokumentování události automobil z obchodu vyprostili.

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (1).jpg     002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (2).jpg

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (3).jpg     002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (4).jpg


O kaskadérský kousek se v září pokoušel i řidič, který chtěl se svým vozem u Srbova mlýna poblíž obce Ctiboř na Benešovsku překonat říčku Blanici. Jenže ta měla po deštích podstatně větší průtok, než je v polovině září v tomto místě běžné, a proud strhl auto několik metrů do koryta, kde zůstalo zaklíněné mezi kameny. Hasiči ze stanice Vlašim nejprve dostali do bezpečí nezraněného řidiče a poté pomocí navijáku z cisterny a traktoru, který se podařilo sehnat v okolí, vytáhli z vody i automobil.

003-Auto v Blanici (1).jpeg     003-Auto v Blanici (2).jpg     003-Auto v Blanici (3).jpeg

003-Auto v Blanici (4).jpeg     003-Auto v Blanici (5).jpeg


Foglarova ježka v kleci připomínal osobní automobil, který na vjezdu do obce Pátek na Nymbursku narazil do stožáru vysokého napětí. Vozidlo zůstalo po nehodě doslova omotáno železnou konstrukcí a bylo zázrakem, že se řidič dostal ven jen s lehčím zraněním. Zároveň měl velké štěstí, neboť se všude povalovaly přetrhané dráty, které byly pod proudem. Proto ani profesionální hasiči z Poděbrad nemohli začít s vyprošťováním auta a museli počkat, až dojedou přivolaní technici rozvodných závodů a přívod elektrické energie odpojí. Na pomoc byla povolána také místní dobrovolná jednotka, která usměrňovala dopravu.

004-Havárie OA Pátek (1).jpg     004-Havárie OA Pátek (2).jpg     004-Havárie OA Pátek (3).jpg


Auto do auta a pak auto z auta na auto. Malá slovní hříčka plně vystihuje, co se stalo v polovině července v odpoledních hodinách na strakonické silnici č. 4 u obce Životice na Příbramsku. Podle policie k celému incidentu došlo tak, že jedno osobní vozidlo přibrzdilo a další za ním jedoucí do něj lehce ťuklo. Bezpečnou vzdálenost nedodržel ani řidič nákladní soupravy převážející nové automobily. Po prudkém zabrzdění se uvolnilo auto v horním patře nad kabinou a převrátilo se na osobní vozidlo, ve kterém byla zraněna spolujezdkyně. Hasiči ze stanice HZS Příbram zasypali sorbentem uniklé provozní kapaliny a automobilovým jeřábem sundali spadlé auto, které pak přepravili na nejbližší odstavnou plochu. Frekventovaná silnice musela být na určitou dobu zcela uzavřena.

005-DN Životice (1).jpg     005-DN Životice (2).jpg

005-DN Životice (3).jpg     005-DN Životice (4).jpg


Ve středu 16. listopadu vpodvečer přijala tísňová linka 112 automatické hlášení chytrých hodinek o vážném úrazu jejich uživatele v Průmyslové ulici v Brandýse nad Labem, na automaticky vytvořený hovor se ale nikdo neozýval. Operátorka však na monitoru posléze zaznamenala postupnou změnu polohy hodinek. K nehodě byla vyslána jednotka ze stanice HZS Stará Boleslav, která však byla z cesty odvolána. Vše totiž objasnila zpráva od policejní hlídky, která byla na místě jako první: „Oznamovatel měl nehodu na koloběžce, fláknul sebou, ale je v pořádku a pokračuje v jízdě, hodinky nelhaly.“ Ani ne o týden později byla těžká nehoda oznámena prostřednictvím nouzové zprávy z chytrého telefonu od obce Daleké Dušníky na Dobříšsku. Ani v tomto případě na zpětné volání nikdo nereagoval. Po příjezdu policie a hasičů byl na místě před areálem soukromé firmy nalezen jen poškozený mobilní telefon, patrně přejetý nějakým vozidlem. Po chvilce se však objevil muž, který šel hledat mobil položený manželkou na kapotu.

006-chytré hodinky.jpg     006-chytrý telefon.jpg


V loňské zimě vyjela jednotka ze stanice HZS Kolín k záchraně labutě, která podle oznamovatele přimrzla uprostřed rybníka Peklo na západním okraji města. Po příjezdu na místo hasiči skutečně viděli v dálce labuť, která se nehýbala a nereagovala ani na zvukové signály. Jeden z hasičů se oblékl do suchého obleku a pomocí paddleboardu a dvou seker s ostrými hroty se vydal po tenkém ledu ke zvířeti. Jak už to v obdobných případech bývá, když se po poměrně vysilující cestě dostal k labuti na pár metrů, ta vyskočila na led a majestátně odkráčela na opačnou stranu rybníka.

007-Přimrzlá labuť Kolín (1).jpg     007-Přimrzlá labuť Kolín (2).jpg

007-Přimrzlá labuť Kolín (3).jpg     007-Přimrzlá labuť Kolín (4).jpg


Nečekaná překážka v podobě labutí rodinky se objevila na silnici z Rudy do Nového Strašecí poblíž železniční stanice. Na žádost městské policie, která měla na místě dvoučlennou hlídku a sama nebyla schopna situaci zvládnout, vyjela na pomoc novostrašecká dobrovolná jednotka. Pomocí plachet a stínící sítě na plot se podařilo vytlačit labutě s mláďaty ze silnice do přilehlého rybníka.

 008-Záchrana labutí Nové Strašecí (1).jpeg     008-Záchrana labutí Nové Strašecí (2).jpeg     008-Záchrana labutí Nové Strašecí (2).jpg

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (4).jpg     008-Záchrana labutí Nové Strašecí (5).jpg


Podstatně větší nebezpečí způsobili druhého listopadu po půl třetí odpoledne čtyři koně na dálnici D1, kterým se podařilo dostat z přepravníku přibližně na 29. kilometru u Naháče a vydali se směrem od Prahy do Brna. Operační důstojník vyslal na pomoc profesionální hasiče z Benešova a Říčan a dobrovolné hasiče z Mnichovic a Senohrab. Jednotkám se podařilo nezraněné koně bezpečně odchytit až na 31. kilometru, kam si pro ně přijel majitel s přepravním automobilem. Celá iudálost trvala asi čtyřicet minut.

009-Koně na D1 (1).jpg     009-Koně na D1 (2).jpg
 

Na odchyt mývala byla začátkem letních prázdnin vyslána jednotka ze stanice HZS Mnichovo Hradiště do tamějšé Smetanovy ulice. Medvídek, který zřejmě utekl neznámému majiteli, si našel skrýš v koruně vzrostlé třešně na zahradě rodinného domu. Asi po dvaceti minutách se podařilo mývala za pomoci nastavovacího žebříku a odchytové tyče sundat a umístit do transportní klece, ve které byl dopraven do Záchranné stanice pro zraněné živočichy Huslík nedaleko Poděbrad. Podle aktuální informace vedoucího stanice Luboše Vaňka našel mýval nový domov u jednoho z chovatelů těchto zvířat.

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (1).jpeg     010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (2).jpg     010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (3).jpg


Zřejmě na obhlídku Stochova na Kladensku se jedno květnové pondělí vpodvečer vydal středně velký pes, který se dostal na střechu třípatrového činžovního domu. Profesionální jednotce ze stanice Stochov se ho však nepodařilo nalákat ke střešnímu oknu, a tak na pomoc muselo přispěchat lezecké družstvo z Kladna s výškovou technikou. Pes byl nakonec bezpečně snesen na zem v koši automobilového žebříku a předán majitelce.

011-Pes na střeše Stochov (1).jpg     011-Pes na střeše Stochov (2).jpg     011-Pes na střeše Stochov (3).jpg


Jednotka ze stanice HZS Jílové byla první srpnový pátek požádána policií o součinnost při záchraně osoby ze železničního viaduktu u Žampachu, který se klene přes rokli Kocour ve výšce 41,5 metrů a patří k unikátním technickým stavbám. Jde o nejvyšší kamenný most ve střední Evropě, po kterém vlaky jezdí už 122 let. Podle policejní hlídky se na viadukt dostal silně opilý muž, který v nejvyšším bodě nad silnicí přelezl zábradlí a sedl si na něj. Na pomoc byla vyslána také jednotka z příbramské stanice se seskokovou matrací. Komunikace s mužem však byla velmi složitá i pro přivolaného vyjednavače. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že opilec spadne, ale hasičům zajištěným lanem se ho podařilo zachytit a předat policistům.

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (1).jpg     012-Záchrana osoby viadukt Žampach (2).jpg     012-Záchrana osoby viadukt Žampach (3).jpg


Pro změnu Stránovský viadukt v Krnsku nedaleko Mladé Boleslavi, který v roce 1924 postavil věhlasný architekt Stanislav Bechyně a patří mezi národní kulturní památky, si vybral sebevrah na začátku prosince. Muž si pořezal ruce a vylezl na 27 metrů vysoký železobetonový most, na kterém stál a vyhrožoval, že skočí. Operační důstojník vyslal na místo mladoboleslavské profesionální hasiče i s lezeckým družstvem a dobrovolné hasiče obce Brodce. Policistům se podařilo zraněného muže zpacifikovat a hasiči ho následně spustili pomocí lanové techniky a speciálních nosítek SKED na silnici, kde už čekala posádka zdravotnické záchranné služby a odvezla ho do nemocnice. Seskokovou matraci, se kterou dorazila jednotka podniku ŠKODA AUTO a.s., nakonec nebylo nutné použít.

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (1).jpg     013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (2).jpeg     013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (3).jpeg

Zcela dobrovolně a cíleně lezou do různých výšin i sami hasiči, především ti, kteří mají specializaci pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou, jedním slovem lezci. Někdy se běžnému smrtelníkovi může hlava zatočit při pouhé představě, kam všude se dá vylézt. Lezecké družstvo ze stanice HZS Kladno se koncem října vypravilo do nedalekých Pcher, kde stojí téměř devadesát metrů vysoké větrné elektrárny, které jsou jedněmi z nejvyšších i nejvýkonnějších svého typu v celé České republice. Námětem výcviku byly možnosti záchrany obsluhy v případě úrazu, kolapsu nebo jiného náhlého zhoršení zdravotního stavu při údržbě a kontrolách zařízení. Před výstupem na vrchol jednoho ze dvou „větrníků“ s rotory o průměru sto metrů byli hasiči seznámeni s provozem elektrárny a možnými riziky.

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (1).jpeg     014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (2).jpeg     014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (3).jpeg     014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (4).jpeg

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (5).jpeg     014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (6).jpeg     014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (7).jpeg

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (8).jpeg


Požár tramvaje hned vedle dálnice D1 za výjezdem z Prahy do Brna u Průhonic byl na operační středisko středočeských hasičů ohlášen ve čtvrtek 9. června odpoledne. Profesionální hasiči z Říčan po příjezdu na místo zjistili, že staré kolejové vozidlo rozřezává jeho majitel autogenem, což se řidičům na dálnici mohlo jevit jako požár. Tramvaj několik let sloužila k reklamním účelům, jenže poslední dobou byla spíše terčem sprejerů, tak se jí vlastník rozhodl odvézt po kusech do kovošrotu.

015-Požár tramvaje u D1 (1).jpeg     015-Požár tramvaje u D1 (2).jpg     015-Požár tramvaje u D1 (3).jpg

015-Požár tramvaje u D1 (4).jpg     015-Požár tramvaje u D1 (5).jpg     015-Požár tramvaje u D1 (6).jpg


Přesně týden před Vánocemi pozdě večer byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár v moderním bytovém komplexu ve Václavské ulici v centru Kolína. Podle oznamovatelky byly vidět plameny naproti přes ulici v jednom z bytů ve třetím patře. K události byli vysláni hasiči ze stanice HZS Kolín a dobrovolné jednotky obcí Starý Kolín a Velký Osek, celkem se čtyřmi cisternami a automobilovým žebříkem. Kolínští profesionálové byli na místě za šest minut od ohlášení, ale během chvilky už zase nasedali do aut a nechali z cesty odvolat dobrovolné hasiče. Jak se ukázalo, šlo o planý poplach, neboť plameny byly jen živým obrazem televizního kanálu KRB, který měl majitel bytu puštěný na velkoplošné obrazovce umístěné proti oknu.

016-Planý poplach krb v televizi.jpg

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001-DN OA Mělník (1)

001-DN OA Mělník (1) 

Detailní náhled

001-DN OA Mělník (2)

001-DN OA Mělník (2) 

Detailní náhled

001-DN OA Mělník (3)

001-DN OA Mělník (3) 

Detailní náhled

001-DN OA Mělník (4)

001-DN OA Mělník (4) 

Detailní náhled

001-DN OA Mělník (5)

001-DN OA Mělník (5) 

Detailní náhled

001-DN OA Mělník (6)

001-DN OA Mělník (6) 

Detailní náhled

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (1)

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby ... 

Detailní náhled

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (2)

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby ... 

Detailní náhled

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (3)

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby ... 

Detailní náhled

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby (4)

002-Havárie OA na čerpací stanici Zdiby ... 

Detailní náhled

003-Auto v Blanici (1)

003-Auto v Blanici (1) 

Detailní náhled

003-Auto v Blanici (2)

003-Auto v Blanici (2) 

Detailní náhled

003-Auto v Blanici (3)

003-Auto v Blanici (3) 

Detailní náhled

003-Auto v Blanici (4)

003-Auto v Blanici (4) 

Detailní náhled

003-Auto v Blanici (5)

003-Auto v Blanici (5) 

Detailní náhled

004-Havárie OA Pátek (1)

004-Havárie OA Pátek (1) 

Detailní náhled

004-Havárie OA Pátek (2)

004-Havárie OA Pátek (2) 

Detailní náhled

004-Havárie OA Pátek (3)

004-Havárie OA Pátek (3) 

Detailní náhled

005-DN Životice (1)

005-DN Životice (1) 

Detailní náhled

005-DN Životice (2)

005-DN Životice (2) 

Detailní náhled

005-DN Životice (3)

005-DN Životice (3) 

Detailní náhled

005-DN Životice (4)

005-DN Životice (4) 

Detailní náhled

006-chytré hodinky

006-chytré hodinky 

Detailní náhled

006-chytrý telefon

006-chytrý telefon 

Detailní náhled

007-Přimrzlá labuť Kolín (1)

007-Přimrzlá labuť Kolín (1) 

Detailní náhled

007-Přimrzlá labuť Kolín (2)

007-Přimrzlá labuť Kolín (2) 

Detailní náhled

007-Přimrzlá labuť Kolín (3)

007-Přimrzlá labuť Kolín (3) 

Detailní náhled

007-Přimrzlá labuť Kolín (4)

007-Přimrzlá labuť Kolín (4) 

Detailní náhled

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (1)

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (1) 

Detailní náhled

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (2)

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (2) 

Detailní náhled

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (3)

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (3) 

Detailní náhled

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (4)

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (4) 

Detailní náhled

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (5)

008-Záchrana labutí Nové Strašecí (5) 

Detailní náhled

009-Koně na D1 (1)

009-Koně na D1 (1) 

Detailní náhled

009-Koně na D1 (2)

009-Koně na D1 (2) 

Detailní náhled

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (1)

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (1) 

Detailní náhled

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (2)

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (2) 

Detailní náhled

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (3)

010-Odchyt mývala Mn. Hradiště (3) 

Detailní náhled

011-Pes na střeše Stochov (1)

011-Pes na střeše Stochov (1) 

Detailní náhled

011-Pes na střeše Stochov (2)

011-Pes na střeše Stochov (2) 

Detailní náhled

011-Pes na střeše Stochov (3)

011-Pes na střeše Stochov (3) 

Detailní náhled

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (1)

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (1) 

Detailní náhled

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (2)

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (2) 

Detailní náhled

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (3)

012-Záchrana osoby viadukt Žampach (3) 

Detailní náhled

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (1)

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (1) 

Detailní náhled

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (2)

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (2) 

Detailní náhled

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (3)

013-Záchrana osoby viadukt Krnsko (3) 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (1)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (2)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (3)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (4)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (5)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (6)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (7)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pchery (8)

014-Výcvik lezců větrná elektrárna Pcher... 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (1)

015-Požár tramvaje u D1 (1) 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (2)

015-Požár tramvaje u D1 (2) 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (3)

015-Požár tramvaje u D1 (3) 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (4)

015-Požár tramvaje u D1 (4) 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (5)

015-Požár tramvaje u D1 (5) 

Detailní náhled

015-Požár tramvaje u D1 (6)

015-Požár tramvaje u D1 (6) 

Detailní náhled

016-Planý poplach krb v televizi

016-Planý poplach krb v televizi 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem