HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednotky dobrovolných hasičů budou pomáhat HZS MSK s úniky nebezpečných látek

... jen u déletrvajících zásahů a jen společně s jesdnotkami HZS MSK. 

Předurčené jednotky SDH obcí z Moravskoslezského kraje by měly zhruba už od druhé poloviny roku 2013 pomáhat jednotkám HZS MSK při déletrvajících zásazích s únikem nebezpečných látek. Náš kraj je totiž typický velkým počtem provozů s chemickým a hutním zaměřením, zároveň zdejší silnice často projíždějí (hlavně tranzitem) kamiony, převážejících chemické látky.
 
Na začátku února absolvovaly IMZ na centrální hasičské stanici Ostrava-Zábřeh, následovat budou výcviky v příslušných územních odborech s jednotkami HZS MSK, tyto JSDHO samozřejmě postupně vyfasují protichemické ochranné obleky.
 
Vybrány byly tyto JSDHO:
 
Krnov
Bruntál
Frýdek
Havířov - město
Frenštát pod Radhoštěm
Kopřivnice
Studénka
Hradec nad Moravicí
Opava - Komárov
Ostrava - Radvanice
 
 
V sobotu 2. února 2013 se konala na Centrální hasičské stanici (CHS) v Ostravě-Zábřehu úvodní odborná příprava předurčených JSDHO na zásahy s únikem nebezpečných látek v rozsahu 8 hodin, formou instrukčně metodického zaměstnání. Zúčastnili se ho 3 zástupci každé předurčené JSDHO (velitele, garant odborné přípravy, zástupce garanta).
 
Hlavní náplní IMZu bylo seznámení s taktikou a technickými prostředky používaných u těchto typů zásahů. Součástí této akce byla i praktická ukázka zásahu na únik nebezpečné látky, kterou řešila jednotka HZS Moravskolezského předurčena právě na tyto druhy zásahů.
 
Šlo o úvodní teoretickou část odborné přípravy. Praktická část odborné přípravy v rozsahu 8 hodin bude realizována formou standardního chemického výcviku jednotky územního odboru HZS MSK s praktickým předurčené JSDHO.
 
Většina předurčených JSDHO by měla být také ještě letos vybavena protichemickými ochrannými obleky, do každé půjdou tři. Jedn vyjde zhruba na 30 tisíc korun, o úhradu se postará Moravskoslezský kraj.
 
Video o další fotografie jsou na: http://www.hasici.tv/clanek/imz-nl/301
 
imz-nl-31-2.jpg
 
Ing. Richard Franc
Bc. Martin Türke
Mgr. Petr Kůdela

vytisknout  e-mailem