HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Andrlův Chlum patřil nejtvrdším hasičům

(10.05.2024) Závodníci soutěžili v disciplínách TFA. 

Další ročník soutěže OHNIVÁ ROZHLEDNA na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji odstartovala v pátek 10. května sérii Českého poháru v disciplínách Toughes Firefighter Alive (TFA) – nejtvrdší hasič přežívá.

A jak vypadá nejtvrdší závod?

Po startu soutěžící provádí následující disciplíny (maximální doba na splnění disciplín na prvních třech úsecích je 4 minuty, poslední úsek je časově neomezen):

  • 1. úsek: uchopí dvě nezavodněná hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvine na vzdálenost přibližně 55 m, kde proudnice odloží na metu. Přesune se po trati a smotá dvě hadice „B“ položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádná část nepřečnívala.
  • 2. úsek: dále uchopí obouruční kladivo a provede 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží do hammer boxu. Uchopí 20 kg závaží (barel) a proběhne tunelem. Oběhne kužel ve vzdálenosti 5 m a stejnou cestou se vrací zpět do výchozího postavení, kde na metu odloží závaží (barel).
  • 3 úsek: Následuje transport figuríny (úchopem obouruč zezadu tzv. Raitekův úchop – zakázáno je tahání figuríny za nohy, hlavu apod.) na vzdálenost 60 m, kde figurínu odloží do vyznačeného prostoru. Dále závodník uchopí dva 20 kg barely (nebo jiné závaží) a pronese tunelem na vzdálenost 30 m do vyznačeného prostoru. Poté překoná dvoumetrovou bariéru a k překonání překážky nesmí použít žádné pomůcky.
  • 4. úsek: A na závěr závodníci vyběhli na rozhlednu v nadmořské výšce 559 m. Zdatní hasiči z celé České republiky tak vystoupali na svůj dnešní závodní vrchol po 183 schodech, což představuje přibližně 12. nadzemních podlaží. Odměnou jim byl krásný výhled do krajiny.

2.jpg


Každý závodník všechny disciplíny provádí průběžně v jednom čase a v předepsané výstroji – což znamená triko, kompletní třívrstvý zásahový oblek včetně odnímatelných vrstev, přilba pro hasiče, zásahové (pracovní) rukavice dle vlastního uvážení, sportovní obuv a s izolačním vzduchovým dýchacím přístrojem na zádech.

7.jpg

Naši hasiči zúročili zimní přípravu a odvezli si cenná umístění a také první místo, konkrétně:

v kategorii A (18 až 34 let): Ondra Rybnikář 1.místo, Petr Kašpárek 9. místo, Matěj Beníček 14.místo, Patrik Doležel 23.místo, Radim Šulák 30.místo.

v kategorii B (35 až 44 let): Martin Januš 7.místo, Jan Haderka 8.místo, Petr Smilek 9.místo

Děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně štěstí do dalších soutěží.

Výsledková listina: https://tfa.hzscr.cz/

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

10.jpg
 

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem