HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

X. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod

(08.09.2022) Tvrdý souboj vyhráli profesionální hasiči z jihu Moravy. 

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje převzal v letošním roce štafetu a pořádal ve čtvrtek 8. září 2022 na Velkém náměstí v historickém městě Kroměříži, přezdívaném Hanácké Athény, jubilejní X. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod.

Pořadatelem soutěže bylo Ministerstvo vnitra - Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska – Okresního sdružení hasičů Zlín a Českou asociací hasičských důstojníků.

Mistrovství se uskutečnilo pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a starosty města Kroměříže Jaroslava Němce.

Celkem 15 závodních týmů z celé České republiky, jeden nesoutěžní tým z partnerského kraje Hasičského a záchranného zboru v Trenčíně a další návštěvníky při slavnostním zahájení mistrovství přivítali tito hosté:

náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky plk. Ing. Petr Ošlejšek,

hejtman Zlínského kraje pan Radim Holiš,

starosta města Kroměříže pan Jaroslav Němec,

ředitel Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje plk. Ing. Vít Rušar

a starosta krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pan Vlastimil Nevařil.

Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifická záchranná činnost. Zasahující jednotky požární ochrany musí výborně ovládat nejen vyprošťovací zařízení, ale také zvládnout důkladné provedení stabilizace vozidel proti možnému pohybu, zajištění případných úniků provozních kapalin, protipožárního zabezpečení a správné označení místa dopravní nehody. Tyto ucelené činnosti zahrnují kromě fyzického vyproštění osob a provedení první předlékařské pomoci zraněným osobám i poskytnutí psychosociální pomoci ostatním účastníkům nehody.  Jednotky, které provádí vyprošťování u dopravních nehod, musí mít znalosti o vývoji technologií v automobilovém průmyslu, znalosti alternativních pohonů, informace o nebezpečných látkách a současně i dovednosti v poskytování první pomoci.

Soutěžící hasiči si museli poradit s úkolem, který byl pro každý tým zcela odlišný. Připraveno bylo tak hned 16 scénářů. Úkolem každého čtyřčlenného družstva bylo provedení průzkumu a zvolení správné taktiky zásahu a techniky pro vyproštění zraněné osoby. Zasahující hasiči tak vždy u každé simulované nehody zajistili místo dopravní nehody a účinně stabilizovali vozidlo. Poté soutěžní družstva nejšetrnějším způsobem vyprostila zraněného figuranta z nehodou deformovaného vraku. Vše v časovém limitu dvaceti minut.

Mezi hlavní kritéria hodnocení soutěžních týmů tedy patřilo v oblasti taktiky především velení u zásahu, spolupráce celého týmu, bezpečnost práce. V oblasti techniky pak ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků na přímou ochranu zraněné osoby a vyproštění zraněného včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného. Postarání se o zraněného trvalo až do samotného předání posádce zdravotnické záchranné služby.

Na třetím místě skončilo družstvo HZS Středočeského kraje a druhou příčku obsadili hasiči z HZS Jihočeského kraje. Největší pohár a zlaté medaile získali hasiči z HZS Jihomoravského kraje.

Všem soutěžícím gratulujeme k jejich výsledkům!

Velké poděkování patří generálním partnerům dnešní soutěže, kterými byli: automobilka Hyundai, Continental Barum, akciová společnost Lázně Luhačovice a CS Cabot. Taktéž poděkování patří hlavním partnerům a partnerům dnešního mistrovství. Nesmíme ani opomenout mediální partnery, a to odborný časopis 112, Český rozhlas Zlín, Kroměřížský deník, POŽÁRY.CZ a televize TVS.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem