HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Setkání v Ostravě k dvacátému výročí vzniku programu Hasík CZ s oceňováním

(23.11.2016) Preventivně výchovný program „Hasík CZ – Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“ letos oslavil dvacet let svého trvání v ČR. Jeho autory jsou Bohdan a Štěpán Mikulkovi, příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), kteří dosud slouží na stanici Bruntál. U zrodu stál také Jiří Horáček, bývalý ředitel HZS Olomouckého kraje, a psycholog Miroslav Piňos. Současně si připomínáme desáté výročí realizace programu Hasík CZ Hasičským záchranným sborem ČR. 

Program Hasík CZ je aplikován především na základních školách a v rámci něho jsou dětem přednášeny neformálním způsobem a hravou formou mimo školní lavice (nejčastěji v kroužku na zemi či židlích) základní informace a poznatky z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva vždy dvojicí vyškolených instruktorů. Jejich příprava je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Důležité při výuce je navození přátelské atmosféry se scénkami a obrázky i tréninky s telefonem kvůli volání na tísňové linky…

Výsledkem takových hodin bývá to, že řada dětí, které prošly programem Hasík CZ, umí oznámit událost na tísňovou linku a umí pomoci sobě i svým blízkým, např. při požáru v domácnosti. A své poznatky rozšiřují po celé rodině.

První léta znamenala jeho zkušební ověřování na školách a tvorbu metodiky práce s dětmi. V roce 1998 vznikla pilotní publikace s názvem "Výchova dětí v oblasti požární ochrany", která vyšla v knižnici České asociace hasičských důstojníků, obsahující návod, jak učinit první krok mezi školní lavice, v dalších letech následovaly další publikace. Po roce 1998 byl program postupně šířen v celém bruntálském regionu a následně po celé ČR. Od roku 2000 je oficiálním realizátorem Citadela Bruntál, zapsaný spolek.

V říjnu 2002 se konal na stanici HZS MSK v Bruntálu první oficiální výcvik instruktorů programu Hasík CZ. Vedle příslušníků HZS MSK z Územního odboru Bruntál (okresu) se jej zúčastnilo i osm příslušníků HZS Olomouckého kraje.

V roce 2006 se partnerem programu stal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a začíná první systémové šíření programu v krajském měřítku. Postupně se (až do současnosti) k programu MSK systémově připojilo dalších 9 krajů ČR.

Například v roce 2006 je program rozšířen o tématiku „ochrany obyvatelstva“ (do té doby pouze „požární prevence“), v roce 2015 vznikají další materiály - vystřihovánky, pexesa, omalovánky atd. - s využitím jednotné grafiky. Program reprezentuje zelený dráček Hasík s červenou přilbou a sekyrkou.

Ke konci listopadu 2016 bylo v rámci programu Hasík CZ osloveno 345 tisíc žáků druhých a šestých tříd základních škol v celé ČR. Vyškoleno bylo 1207 instruktorů, převážně z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z 10 krajů ČR, vedle nich i pedagogů, studentů VŠ, příslušníků MP, Policie ČR, ZZS …

Celkem 38 nejaktivnějších „hasíkovských“ instruktorů z ČR a dalších osobností, které se podílely na vzniku a rozvoji programu Hasík CZ, bylo v úterý 22.11.2016 oceněno v Aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě diplomy a plaketami. Mezi oceněnými bylo i pět instruktorů ze Zlínského kraje.

HZS Zlínského kraje se k projektu připojil v roce 2009 jako čtvrtý z krajů. V letošním roce se na programu aktivně podílelo 50 instruktorů ( 45 HZS, 5 SDH). Od roku 2009 bylo instruktory v našem kraji proškoleno více než 30 tisíc dětí.

por. Mgr. Petr Kůdela - tiskový mluvčí HZS Moravskoslezské­ho kraje

por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

foto: HZS MSK a HZS ZLK

Odkazy do noveho okna

 01 HZS MSK

01 HZS MSK 

Detailní náhled

 02 HZS MSK

02 HZS MSK 

Detailní náhled

 03 HZS MSK

03 HZS MSK 

Detailní náhled

 04 HZS MSK

04 HZS MSK 

Detailní náhled

 05 HZS MSK

05 HZS MSK 

Detailní náhled

 06 HZS ZLK

06 HZS ZLK 

Detailní náhled

 07 HZS ZLK

07 HZS ZLK 

Detailní náhled

 08 HZS ZLK

08 HZS ZLK 

Detailní náhled

 09 HZS ZLK

09 HZS ZLK 

Detailní náhled

 10 HZS MSK

10 HZS MSK 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem