HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nakažený pasažér už z republiky neodletěl

(21.6.2017) Taktické cvičení složek IZS v Kunovicích na Uherskohradišťsku. 

Dnes po deváté hodině ranní došlo v odbavovací hale letiště v Kunovicích ke zdravotnímu kolapsu ženy čekající na odlet letadla do jedné z afrických zemí. Podle příznaků, které popsal personál letiště operátorce zdravotnické záchranné služby, vzniklo důvodné podezření, že se může jednat o vysoce nakažlivou nemoc. Toto podezření ještě podpořila informace, že žena přiletěla před třemi dny do České republiky ze země, kde byl zaznamenám výskyt horečky Lassa. O situaci byli informováni pracovníci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, kteří následně k řešení události aktivovali příslušné složky integrovaného záchranného systému.

Takto byl připraven námět dnešního taktického cvičení, kterého se zúčastnilo více než šedesát profesionálních a podnikových hasičů, záchranářů, policistů, strážníků, hygieniků, celníků a pracovníků krizového řízení Zlínského kraje a ORP Uherské Hradiště. Role figurantů se zhostili studenti zdravotnické školy z Uherského Hradiště.

Jako první na místě události zasahovala posádka zdravotnické záchranné služby, která se postarala o nemocnou ženu. Ostatní cestující byli personálem, policisty a celníky z odbavovacího prostoru izolováni v sousední místnosti. Celkem asi dvacet osob tak zůstalo „uvězněno“ v nebezpečné zóně.  

Na místo zásahu postupně dorazili dobrovolní podnikový hasiči společnostiAircraft Industries, profesionální hasiči ze stanic Uherské Hradiště a Zlín, policisti, strážníci a pracovníci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

V době, kdy záchranáři, hygienici a vyčlenění profesionální hasiči v ochranných oblecích zasahovali v odbavovacím prostoru, policisti zajistili areál letiště a hasiči připravili dekontaminační linku a prostor pro štáb velitele zásahu.

Po příjezdu Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje byla nakažená osoba umístěna do speciálního biovaku, spolu se zasahujícími záchranáři a hasiči dekontaminována a naložena do sanity, která by ji při skutečné události transportovala do speciálního zdravotnického zařízení nemocnice Na Bulovce v Praze.

Po odvozu nakažené ženy byly postupně dekontaminovány všechny osoby, které se nacházely nebo zasahovaly v prostoru odbavovací haly.

Po splnění všech stanovených úkolů bylo cvičení po dvanácté hodině ukončeno.

Taktické cvičení složek IZS se uskutečnilo za finanční podpory Zlínského kraje.

Autor: por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem