HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

HASIČSKÁ STANICE č. 7 - Smíchov

Stavba pro 21.století, s moderním vybavením. Na stanici je umístěno oddělení prevence pro městské části Praha 5, 13, 16 a 17. 

Kategorie stanice:  P4
 
Kontakt:
Jinonická 1226/90b
158 00, Praha 5 - Košíře
 
Velitel stanice:
npor. Bc. Martin Hanzel
Tel. 950 857 097
Mail: martin.hanzel (zavináč) hzscr.cz
 
Historie:
Původní dřevěná stanice stála v Peroutkově ulici, která sloužila hasičům bez významnějších změn od druhé světové války, kdy byla spolu s dalšími šesti stanicemi v Praze postavena.
Nová stanice je umístěna necelý kilometr od stanice původní. Výstavba moderní budovy, projektované akad. architektem Petrem Keilem, byla zahájena koncem roku 1999 a již 22. prosince roku 2000 byla předána do užívání.  
 
Současnost:
Stanice je koncipována jako základna složek IZS s prostory pro oddělení prevence. Základnu zde má i posádka ZZS hl. m. Prahy. Je vybavena veškerou technologií potřebnou pro bezproblémový provoz – záložní zdroj elektřiny, výkonná vzduchotechnika atd.
Samotné zázemí stanice je na velmi slušné úrovni, školení a vzdělávání probíhá v učebně, pro nezbytnou fyzickou přípravu mají hasiči k dispozici jak posilovnu, tak venkovní sportoviště s antukovým povrchem a tréninkovou věž s lezeckou stěnou.  Stanice nabízí také možnost nouzového ubytování pro osoby postižené živelnou katastrofou, požárem apod. Kromě dvou družstev, určených pro běžný výjezd, slouží na stanici i mnoho hasičů specialistů a je zde dislokováno množství speciální techniky. Setkáme se zde se skupinou záchranářů-lezců, určených pro záchranu osob jak z výšek, tak z hloubek, jsou zde letečtí záchranáři, kteří ve spolupráci s piloty Policie ČR zasahují z vrtulníků v náročných situacích nejen na území Prahy, ale i v dalších krajích republiky. Jsou zde členové odřadu USAR, jenž je určen pro záchranu a pomoc při živelných pohromách a katastrofách kdekoliv ve světě. Pracují zde odborníci na záchranu osob ze zřícených budov, kteří mají kromě jiného k dispozici technický automobil Tatra 815 a kontejner se zařízením a vybavením poskytnutým Správou státních hmotných rezerv, odborníci na vyprošťování z havarovaných vozidel, vítězové mnoha našich i zahraničních soutěží i zdravotníci s praxí u ZZS. Za zmínku jistě stojí i vůz se záchrannou nafukovací plachtou. Ta slouží jak pro záchranu osob při evakuaci, tak při pokusech o sebevraždu skokem z výšky.
 
Hasební obvod:
Hasičská stanice 7 má na starosti území o rozloze cca 30 km² s více než 80 000 stálých obyvatel. V tomto území se vyskytuje část dálnice D5, tunely Mrázovka a Strahovský, městský okruh včetně Barrandovského mostu a další rychlostní komunikace. Součástí našeho hasebního obvodu je též část Vltavy, několik hypermarketů a nákupních center (Nový Smíchov, Galerie Butovice, Zličín).  V hasebním obvodu jsou všechny druhy specifických objektů – rodinné a nízkopodlažní budovy, výškové budovy (až 21 pater), řadové i podzemní garáže, školy a školky, domovy důchodců, nemocnice a ostatní zdravotnická zařízení, výrobní podniky, benzínové, LPG i CNG čerpací stanice. Jednotka je také předurčena jako výpomoc pro letiště Praha Ruzyně.

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem