HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči opět varují před neopatrností o Vánocích i Silvestru

Může se stát cokoliv... 

Z hlediska bezpečnosti občanů přichází s koncem starého roku i období možnosti zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i zranění a úmrtí od špatně instalovaných svícnů, svíček, a samozřejmě na přelomu roku starého a nového hlavně od odpalované pyrotechniky.
 
V posledních letech čas od času vznikají požáry také od zalehlých cigaret, které mohou způsobit sice „pouze“ požár menšího rozsahu, ale smutné zkušenosti hasičů v Moravskoslezském kraji u nich potvrzují tragické následky po nadýchání zplodin hoření ve spánku. Mnohdy může jít o levnější ručně balené cigarety…
 
Opět ty svíčky
 
Jen připomínám, že k požáru na konci roku stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových větviček a v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru. Po odchodu z domu je proto nejlepším řešením svíčky zhasnout.
 
Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální takové hořící svíčky, které jsou uschovány ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova by je měli uživatelé automaticky sfoukávat. I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí – nejlépe ve větší zavařovací sklenici – minimálně alespoň v prázdném bytě…
 
Pokud plánujete zapalovat svíčky na dekoraci, vždy se přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby nemohlo dojít k jejich převržení. Vyloženým hazardem je umístění zapálených svíček do prostor nábytkových stěn a skříní, nebo do blízkosti záclon a závěsů, kde i lehký průvan dokáže přemístit záclonu do nebezpečné blízkosti hořící svíčky. Základní zásadou ale zůstává neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru.
 
Hořící cigareta i olej
 
Smutným hitem několika posledních let je hned několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholu spojenou třeba se sledováním televizních pořadů. Za smrt mohou zplodiny hoření. To hrozí i letos o Vánocích a Silvestru.
 
Na zvýšenou pozornost byste měli dbát rovněž v kuchyni. Hořící olej při smažení kapříka nehasit vodou, pouze pokličkou, prkýnkem či mokrým hadrem. Aby vás při tom všem vánočním shonu v domácnosti nepřekvapila nemilá událost, a případný požár jste včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem upozorní na hrozící nebezpečí. Požární hlásič by mohl být takovým malým předvánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny.
 
Za „pár“ dní hrozí více i rachejtle
 
Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti více nebo méně ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.
 
Manipulaci s pyrotechnikou (i svíčkami, prskavkami…) samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou…
 
Nemohu opět nevzpomenout na souseda, který byl zvědavý na nevybuchlou petardu. Explodovala mu v rukou. Skončil sice v nemocnici „jen“ s několika stehy na rukou, ale zůstal mu jiný trvalý zdravotní následek – nepříjemné pískání v uších.
 
Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě.
 
Zábavnou pyrotechniku dnes nabízejí prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti.
 
A jak hoří v závěru roku?
 
A k jakým požárům vyjíždějí moravskoslezští hasiči v závěru roku? K požárům bytů, kuchyní a obývacích pokojů, parkujících aut (zapálených od rachejtlí), jehličnatých stromů stojících venku i uvnitř. 
 
Například před pěti lety způsobila požár ve třetím nadzemním podlaží většího rodinného domu na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Tři lidé se nadýchali zplodin hoření. Škodu odhadli zasahující hasiči na 200 tisíc korun.
 
Jak sami účastníci silvestrovské oslavy přiznali, v podkroví nechali přes noc bez dozoru hořící svíčku. Od ní začaly hořet mj. plastové předměty, mezi jiným plastové obaly videokazet. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se „včas“ vzbudil.
---
---
 
Klidné Vánoce a šťastný Nový rok přeje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

vytisknout  e-mailem