HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči nacvičovali v Mladé Boleslavi plnění hasicího letadla

Mladoboleslavský územní odbor HZS Středočeského kraje uspořádal v úterý 16. dubna na letišti Aeroklubu Mladá Boleslav odbornou přípravu zaměřenou na využití Letecké hasičské služby. 

Systém Letecké hasičské služby v České republice podle nového modelu zajišťují v období od 1. dubna do 31. října tři letouny soukromých leteckých společností a celoročně dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR. Na vyžádání velitelem zásahu vzlétnou k provádění hasebních letů nad lesy v působnosti ministerstva zemědělství. V letošním roce je jedno ze tří stanovišť letadel soukromých leteckých provozovatelů i na území Středočeského kraje, a to na letišti v Mnichově Hradišti. Další jsou v Plasech na Plzeňsku a také v Jihlavě. HZS Středočeského kraje se tak stal tzv. koordinujícím HZS kraje, který je oprávněn přímo vyžadovat vzlet letadla pro letecké hašení.

Úterního praktického výcviku se zúčastnili zástupci všech pěti profesionálních stanic ÚO Mladá Boleslav (Mladá Boleslav, Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou, Mnichovo Hradiště a Stará Boleslav). Pozvání přijali i členové vybraných jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, které mají ve svém vozovém parku velkoobjemové cisterny (Bakov nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou, Brandýs nad Labem, Březno, Dobrovice, Káraný, Kněžmost, Kosmonosy, Mladá Boleslav – Podlázky a Mnichovo Hradiště).

V rámci odborné přípravy se hasiči zaměřili na zřízení čerpacího stanoviště, bezpečnost a taktiku plnění hasební látky do letadla Antonov An-2, které je všeobecně známé pod přezdívkou „Andula“ a do zabudované nádrže pojme asi jeden a půl kubíku vody.

Praktický výcvik by měl přispět k lepší připravenosti jednotek požární ochrany na spolupráci v rámci Letecké hasičské služby.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem