HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči likvidovali požár lesního porostu v Krkonoších nedaleko Labské boudy, asi jej zavinila nedbalost

Požár zasáhl plochu asi 600x600 metrů, na jeho uhašení se podílely jednotky požární ochrany z Královéhradeckého a Libereckého kraje, na pomoc přijeli i polští hasiči. Při události nebyl nikdo zraněn. 

Aktualizace 19. 11. 10:00

Vyšetřovatatelé hasičů pracují s verzí, že sobotní požár louky a lesního porostu v Krkonoších zavinila s největší pravděpodobností lidská nedbalost. Někdo mohl na místě odhodit například nedopalek cigarety a vlivem silného větru, který na hřebenech Krkonoš vanul, se požár velmi rychle rozšířil. 

_________________________________________________________________________________________________________________

Aktualizace 18. 11. 10:40 hod.

V ranních hodinách provedli hasiči další průzkum místa požáru. Ohniska dohasili a místo zásahu předali zástupci KRNAP. Následujících osm hodin bude nad místem držena dohlídka a byly také nařízeny průběžné kontroly požářiště po další dva dny.

________________________________________________________________________________________________________________

17. 11. 21:00

Hlášení o požáru louky a lesního porostu přijalo krajské operační a informační středisko v sobotu 17. 11. v 16:12 hod. Podle ohlašovatele šlehaly na místě vysoké plameny, do kterých se opíral silný vítr a hrozilo tak rozšíření požáru na větší plochu.

Na místo vyslal operační důstojník postupně celkem sedm jednotek požární ochrany a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě se sjeli hasiči z Královéhradeckého a Libereckého kraje a byla odeslána prosba o přeshraniční spolupráci polských hasičů. Operační středisko si také vyžádalo pomoc vrtulníku, který by hasil místo požáru ze vzduchu. Provedení tohoto zásahu však nebylo možné, a to z důvodu povětrnostních podmínek a blížícího se soumraku.

Průzkumem jednotky na místě události zjistily, že hoří plocha cca 600x600 m ve vzdálenosti asi 200 m od Labské boudy. Vítr naštěstí foukal od stavby směrem pryč, samotná bouda tak požárem ohrožena nebyla. Plameny se šířily směrem k hraničnímu kamenu Violik v Polsku. Zprvu existovalo podezření, že se oheň dostal až do Polska, posléze se ale ukázalo, že jej zastavila hraniční cesta a hořelo tak pouze na území Královéhradeckého kraje.

Zasahujícím hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu v 18:52 hod., kdy byla ohlášena lokalizace. Všechna zbývající ohniska jednotky zlikvidovaly v 19:27 hod. Aby byl na místě dostatek hasebních prostředků, bylo zřízeno  jedno čerpací stanoviště, odkud byly cisterny s vodou doplňovány.

Po celou noc bude požářiště pod dohledem, na místě zůstalo celkem osm hasičů z HZS Vrchlabí, JSDH Špindlerův Mlýn i z Polska.

Příčina požáru i výše škody jsou předmětem vyšetřování, upřesnění by mohlo být známo během pondělního dne.

Na místě události zasahovali z Královéhradeckého kraje hasiči se stanice HZS Vrchlabí a JSDH Špindlerův Mlýn a dále pět jednotek požární ochrany z Libereckého kraje a pět cisteren vyslala na pomoc polská strana.

Zásah samotný trval déle než tři hodiny, přičemž teplota na vrcholcích Krkonoš spadla už pod bod mrazu. Poděkování tak patří také pracovníkům Vrbatovy boudy, kteří se postarali o občerstvení a teplé nápoje pro zasahující hasiče.

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO v příloze: JSDH Špindlerův Mlýn

O intenzitě požáru svědčí snímky z místních webkamer (zdroj: https://kamery.humlnet.cz/cz/kamery/)

webkamera .jpg

mapa.png

Odkazy do noveho okna

webkamera

webkamera  

Detailní náhled

webkamera 2

webkamera 2 

Detailní náhled

P Krkonoše (1)

P Krkonoše (1) 

Detailní náhled

P Krkonoše (2)

P Krkonoše (2) 

Detailní náhled

P Krkonoše (3)

P Krkonoše (3) 

Detailní náhled

P Krkonoše (4)

P Krkonoše (4) 

Detailní náhled

P Krkonoše (5)

P Krkonoše (5) 

Detailní náhled

P Krkonoše (6)

P Krkonoše (6) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem