HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči absolvují výcvik s letounem určeným pro letecké hašení

(13.8.2019) V těchto dnech probíhají na území Zlínského kraje výcviky hasičů s letounem zařazeným v České republice do systému letecké hasičské služby. Ta je určena zejména k leteckému hašení rozsáhlých požárů v přírodním prostředí a často také v nepřístupném terénu. Pro území Zlínského kraje je k leteckému hašení primárně určen vrtulník Bell 412 Letecké služby Policie ČR s dislokací v Brně (ve zkušebním režimu v Ostravě) a letoun An-2 „Andula“ soukromého leteckého provozovatele s dislokací v Jihlavě. Právě s tímto strojem a jeho piloty hasiči nyní cvičí. 

Plnění letadel provádějí profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a členové části těch jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, které byly pro tuto činnost předurčeny. Takových jednotek je na území kraje přibližně šest desítek a byly vytipovány s ohledem na polohu letecké pracovní plochy blízko místa jejich dislokace a s ohledem na potřebné vybavení jednotek. Letišť vhodných pro využití letounů letecké hasičské služby je ve Zlínském kraji aktuálně 16, což s výjimkou hornatého Vsetínska zajišťuje jeho velmi dobré pokrytí.

Výcvik je zaměřen na získání informací organizačního a technického charakteru, jako je vhodné ustavení techniky, kontrola pracovní plochy před příletem letounu, zásady spojení apod. Nezanedbatelná část je věnována také bezpečnostním pokynům vztahujících se k pohybu hasičů po letištní ploše a v okolí letadel. Praktická část je pak zaměřena na samotné plnění letounů hasební vodou pomocí mobilní požární techniky, provádění a vyhodnocování úspěšnosti shozů, či zkoušky spojení mezi hasiči na místě, osádkou letounu a krajským operačním a informačním střediskem.

HZS Zlínského kraje děkuje majitelům letišť za poskytnutí prostor k realizacím těchto druhů výcviků.

Podrobnější informace o fungování letecké hasičské služby v ČR naleznete zde:

https://www.hzscr.cz/clanek/letecka-hasicska-sluzba.aspx

kpt. Ing. Tomáš Bártek, specialista v oblasti IZS a řízení jednotek PO

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem