HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hašení paseky se protáhlo na dlouhé hodiny.

(2.10.2015) Osm jednotek hasičů zasahovalo od včerejšího večera na místě požáru poblíž lokality Bunč na Kroměřížsku 

Včera v 18:30 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů ve Zlíně žádost o vyslání jednotek k dohašení požáru, který zasáhnul plochu paseky v lesním porostu nedaleko sídelní jednotky Bunč u Roštína na Kroměřížsku.
 
Na místo zásahu byly vyslány dva cisternové vozy profesionálních hasičů z Kroměříže, které posílili dobrovolní hasiči obce Roštín s další cisternou. První komplikací pro hasiče byl už samotný dojezd na místo události, které se nacházelo více jak tři kilometry od Bunče, ve špatně přístupném, svažitém a zalesněném terénu. Prvotním průzkumem bylo zjištěno, že hoření zasáhlo plochu asi 2 ha paseky s výsadbou mladých stromů v lesním porostu. Mimo žhnutí hrabanky a dřevního odpadu, docházelo i k lokálnímu plamennému hoření pařezů a stromků. Bylo zřejmé, že nasazené síly stačit nebudou a že celková likvidace zabere delší dobu.
 
Na základě žádosti velitele zásahu byly v 20:13 hodin vyslány posilové jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů ze stanice Uherské Hradiště a obcí Boršice, Staré Město a Spytihněv. Ve stejnou dobu byl vyhlášen i druhý stupeň požárního poplachu. K likvidaci požáru bylo nasazeno celkem sedm cisternových vozidel.
 
Hasiči postupně likvidovali místa lokálního hoření a prolévali plochu paseky vodou. Zvýšená spotřeba vody si vyžádala zřízení kyvadlové dopravy z obce Kostelany. Vzhledem k úzkým přístupovým cestám, které neumožňovaly míjení techniky, museli hasiči využít objízdných tras, které dopravu prodloužily o několik kilometrů. Mimo hašení vodou se ke slovu dostaly i tlumice a ženijní nářadí.
 
I když byla lokalizace požáru ohlášena včera v 20:22 hodin, konečná likvidace se protáhla až do dnešního rána. Dlouhodobé nasazení hasičů si vynutilo zabezpečení jejich pitného režimu, stravy a doplnění pohonných hmot do techniky. Pro zabezpečení případného výjezdu k další události byly na stanici Kroměříž povolány zálohy hasičů  kteří byli mimo směnu.
 
O události byli informováni velící a řídící důstojníci profesionálních hasičů a starostka obce Salaš, která také zabezpečila stravu a pití pro zasahující hasiče. V průběhu zásahu byl na místo vyslán i terénní automobil Ford Ranger z centrální stanice Zlín a dopravní automobil dobrovolných hasičů obce Salaš.
 
Okolo dnešní druhé hodiny byla část jednotek odeslána zpět na své stanice. Zbývající jednotky byly na místě ponechány jako dohlídka požářiště. Ještě před ukončením zásahu byl prostor zkontrolován termokamerou a místo bylo připraveno pro předání zástupcům majitele pozemků.
 
Příčinou vzniku požáru a výší způsobené škody se budou zabývat vyšetřovatelé hasičů a policisti.
 
Autor: por. Bc. Libor Netopil
           tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem