Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Frýdek-Místek – 14.5.2018 - kurz práce v divoké vodě v novém kabátě

V již tradičním termínu 2.5.-4.5.2018 proběhlo instrukčně metodické zaměstnání instruktorů (IMZ) pro práci na vodě, kteří se zabývají výukou v kurzu Práce v divoké vodě. 

I opět obvyklé místo se nezměnilo a to slalomový kanál Lídy Polesné ve Vrbném u Českých Budějovic se základnou v Borovanech, kde standardně již zmiňovaný kurz probíhá. A zde podobnost s ostatními IMZy končí. Nynější zaměstnání bylo zaměřeno na změny, které vyplývají s nově schválených osnov pro kurz Práce v divoké vodě. Instruktoři se v rámci činnosti na slalomovém kanále na jiný přístup v ovládání raftu ve sníženém počtu a řešení modelových situací vyplívajících s počtu družstva 1+3. Samozřejmostí je prohlubování znalostí v záchranářské činnosti v tekoucích vodách. Globálně se kurz zaměřuje hlavně na instruktory pro práci na vodě v oblasti činnosti v tekoucích vodách a to:

a) Ovládání raftu
b) Záchranné činnosti hasičů (házecí pytlík, upoutaný záchrance, upoutaná loď  apod.)
c) Organizace záchrany
d) Sebezáchrany
e) Pohyb v tekoucích vodách
f) První pomoc 

Změna osnov byly potřeba, protože bylo nutno reagovat na změny přístupu hasičů v záchranářských činnostech v oblasti vodní záchrany. Příkladem je Nástupním odborném výcviku, ve kterém je část kurzu zaměřena na činnosti na stojaté tak tekoucí vodě. Dále v pravidelné odborné přípravě se nachází rovněž část práce v tekoucí vodě. A na to je potřeba připravit odborníky – instruktory pro práci na vodě dle aktuálních podmínek u jednotek PO. Aktualizace osnov snad reaguje na tyto potřeby dostatečně, ale toto ukáže až čas a proběhlé kurzy. Doufejme, že se nám to povedlo dostatečně uchopit a nadále provádět kurz s vysokou profesionalitou. Navíc se nám podařilo z výcviku, ve spolupráci s Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, natočit tematická videa k pádlování, která budou využita po zpracování pro výcvik v kurzech.

Video z IMZu zde.
Další fotografie z IMZu zde.


plk. Ing, Jiří Rogowski

vytisknout  e-mailem