Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Elektřina může zabíjet: Díl 6. - Nedbalost a neopatrnost

V našich článcích jsme opakovaně doporučovali využít služeb elektrikářů, jestliže naše elektroinstalace či některý ze spotřebičů vykazují znaky technické závady, fungují nestandardně nebo máme-li potřebu kontroly a ubezpečení, že je vše v pořádku. Dnes se na toto doporučení podíváme trochu hlouběji a přidáme některá další. 

Bezpečnostní záslepky do zásuvky

Obr. 1: Bezpečnostní záslepky do zásuvky. Zdroj: internet

Elektřina a s ní související obory jsou tak trochu alchymie plná neviditelných a přesto měřitelných veličin jako je elektrické napětí, elektrický proud, magnetická indukce a mnoha dalších. K dosažení funkčního a bezpečného celku je zapotřebí dbát mnoha pravidel, zákonitostí a vztahů. Je to podobné jako při vaření dobrého jídla, můžeme improvizovat, ale jen v určitých mezích, místo ingrediencí a surovin jsou elektrické součástky, instalační prvky a další, jediná chyba může ovlivnit výsledek. Kuchaři i elektrikáři mají své učební obory a do obou se s chutí pouští laici. Rozdíl je však zřejmý. Svíčková vás nezabije a guláš nezapálí dům.

Následky požáru boileru bez zapojených jistících prvků

Obr. 2: Následky požáru boileru bez zapojených jistících prvků

Jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. Laik, který se pustí do úpravy elektrické instalace, či opravy elektrického zařízení, může dosáhnout zdánlivého úspěchu - svítidlo svítí, v zásuvkách je po opravě pojistky opět napětí, nově pořízený a instalovaný bojler vodu ohřívá. Vše je na první pohled funkční, laik ušetřil nějaký peníz a může se dmout pýchou. Happy End je ale v tomto případě často nejistý. Je potřeba si uvědomit, že funkční ještě neznamená funkční a bezpečný. A právě v tom je nebo by aspoň měl být, rozdíl mezi přístupem laika a vzdělaného elektrikáře. Instalované svítidlo svítí, ale na jeho kovové konstrukci přístupné dotyku je nebezpečné napětí, které může způsobit úraz elektrickým proudem či smrt. V zásuvkách je opět napětí, ale „opravená“ pojistka drátkem či hřebíkem za pár let nezabrání poruše a následnému požáru. Elektrický bojler je nainstalovaný, ohřívá vodu, avšak termostat a tepelná pojistka nejsou zapojený správně a topné těleso nevypíná. Pomoc hasičů může být nevyhnutelná.

Ne „odborně“ provedená náhrada pojistek za šrouby

Obr. 3: Ne „odborně“ provedená náhrada pojistek za šrouby
zdroj: https://www.elektroprumysl.cz/kuriozity/srouby-misto-pojistek-to-podrzi

Ano, velmi často stačí šroubovák, více náčiní není třeba. Avšak k tomu šroubováku, je zapotřebí znát souvislosti a mít odborné vědomosti. Proto nelze jinak, než doporučit v případě potřeby služby elektrikáře či revizního technika.

I takto může vypadat „odborná oprava“ – výměna pojistky za hřebík

Obr. 4: I takto může vypadat „odborná oprava“ – výměna pojistky za hřebík
zdroj: https://www.elektroprumysl.cz/kuriozity/stavebni-hrebik-5x150-mm-jako-nahrada-za-nozovou-pojistku


Grafika_Trojuhelnik.pngDalší doporučení a preventivní opatření:

 • Učte děti od útlého věku respektu k elektrickým zařízením. Vysvětlete jim, že do elektrických zásuvek se nic nestrká, ideální jsou zásuvky s clonkami či záslepkami. Dbejte doma na bezpečné prostředí s ohledem na děti.
 • Čtěte návody k novým spotřebičům a zařízením v domácnosti, uschovejte si je pro případ potřeby. Výrobce ví nejlépe, jak spotřebič správně a bezpečně zapojit a provozovat. Také vás v návodu upozorňuje na případné nebezpečí v souvislosti s provozem zařízení. Psali jsme o tom v souvislosti s tepelnými spotřebiči a vzdálenostmi od hořlavých materiálů. Seznamte s pravidly ostatní uživatele v domácnosti.
 • Před uvedením každého zařízení do provozu se letmo ujistěte, že není poškozené. Pokud ano, nepoužívejte ho, upozorněte ostatní nebo ho dejte mimo dosah.
 • Rychlovarné konvice pokládejte mimo napájecí podstavec. Je to preventivní opatření v případě závady na vypínači konvice. Nejednou došlo k iniciaci požáru právě tímto spotřebičem. Jestliže konvice nevypíná, dejte ji opravit nebo pořiďte novou. Jinak hrozí, že ji někdo nechá na podstavci, zrovna když odjedete na víkend.
 • Nemáte-li odbornou kvalifikaci, neopravujte spotřebiče a elektrická zařízení v domácnosti. V návodu se často uveden zákaz odstraňování krytů a upozornění na nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Neodborný zásah do elektrického spotřebiče vede ke ztrátě záruky. Postupujte klasickou záruční cestou či vyhledejte odborný servis.
 • Doporučujeme nenabíjet mobilní zařízení (od mobilních telefonů, přes AKU nářadí až po elektrické koloběžky) bez dozoru. Např. při nabíjení neodcházet z domu. Jestliže se má stát něco s akumulátorem, dost možná tomu nezabráníte, ale následky mohou být v případě včasné reakce menší.
 • Pamatujte, že elektřina a voda se nemají rádi. V návodech k zařízením se dočtete mimo jiné i do jakého prostředí jsou určeny. Dodržujte to. Nepřipojujte do zásuvek vlhké či mokré vidlice napájecích šňůr, ani ty suché mokrýma rukama.
 • K napájecím šňůrám přistupujte jako k nedílné součásti elektrických zařízení. Pravidelně kontrolujte, zda elektrické kabely nevedou pod koberci, dveřmi, nestojí na nich nábytek.
 • Pokud potřebujete elektrické zařízení přemístit, nejprve ho odpojte od elektřiny.
 • Jestliže potřebujete v zařízení vyměnit pojistku či světlo, vždy nejprve vypněte zařízení a odpojte ho od elektřiny.
 • Vyhoďte poškozené a pochybné prodlužovací šňůry. Jinak se dříve nebo později dostanou do rukou někomu, kdo o jejich stavu nebude vědět. Nepoužívejte prodlužovací šňůry jako stálý rozvod elektrické instalace, jsou určeny pro dočasné použití.
 • Nepřetěžujte elektrické obvody nekonečným rozšiřováním o další elektrické zásuvky za pomocí rozbočovačích zásuvek a prodlužovacích šňůr.
 • Nikdy neopravujte vybavené pojistky, ale vyměňujte za nové.
 • Při odchodu z domu a před spaním, je dobré na vteřinu zpomalit a ujistit se, že jsme nenechali zapnutý některý ze spotřebičů, který by mohl způsobit požár. Týká se to samozřejmě i neelektrických svíček a plynových sporáků. Při opuštění domácnosti na delší dobu, je dobré ponechat spuštěné pouze nejnutnější spotřebiče jako např. chladničku. Nejen, že ušetříme, ale také můžeme ochránit spotřebiče v případě přepětí následkem elektrického blesku.

Grafika-Svatý_Petr_vítá_amaterské_elektrikáře.png

vytisknout  e-mailem