HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

SERIÁL: Ve flashover kontejneru se učíme, jak se dostat z ohnivého pekla, popisuje velitel

Obětavý záchranář, přemýšlivý praktik s vědeckým zápalem, hasičský expert se zahraničními zkušenostmi. To vše se spojuje v osobnosti Jiřího Glabazni, velitele čety směny A na olomoucké stanici. Schopnosti respektovaného hasiče ocenili loni i odborníci v profesní anketě Hasič roku 2019 v kategorii Velitel roku. 

A to je příležitost s Jiřím zavzpomínat na jeho zahraniční mise, zrod flashover kontejneru i na to, odkud pramení jeho touha inovovat a zavádět nové, vědecky podložené, avšak mnohdy neotřelé postupy do hasičské praxe.

101700353_3253827081336166_4812781014564726931_o.jpgJiří Glabazňa při řešení likvidačních prací v Šumvaldu po bleskových povodních loni v červnuJiří slouží u hasičského záchranného sboru už 25 let. Po začátcích v Ostravě a v Brně se přesunul na olomouckou stanici, kde pracuje dodnes. Své dlouholeté praktické zkušenosti využívá jak při řešení mimořádných událostí u HZS Olomouckého kraje, tak i v cizině. „Moje první zahraniční mise byla v Polsku. A zapříčinila ji náhoda. U sboru se totiž rozšířila fáma, že umím polsky. Nebyla to až tak úplně pravda, přesto jsem tam byl vyslán a velel jsem našemu odřadu,“ usmívá se velitel s tím, že si během svého působení v sousedním státě polštinu rychle osvěžil, protože musel. Povodně tam měly ničivé následky. Tým českých hasičů pomáhal s velkokapacitním čerpáním, na které máme nejlepší vybavení ve světě. „Po záplavách ze zatopených vesnic trčely z vody jen komíny a střechy. Když jsme jeli na místo a viděli tu spoušť, tak nás to hluboce zasáhlo. V autě bylo skličující ticho,“ popisuje velitel.

Jeho nasazení a pomoc obyvatelům země ocenil medailí ministr vnitra Polské republiky. Jiří od té doby figuruje jako styčný důstojník pro mezinárodní záchranné operace. Účastnil se například humanitární pomoci ve Slovinsku při řešení uprchlické krize nebo pomáhal jako styčný důstojník záchranné jednotky při čerpání vody po ničivých povodních v Srbsku. „Byla to nejsilnější mise, jakou jsem prožil. V zatopeném Srbsku jsme čerpali velkokapacitním čerpadlem vodu v místní elektrárně, aby nedošlo k jejímu úplnému zatopení a neodstavila tak celé Srbsko od dodávek elektrické energie,“ popisuje Jiří s tím, že čeští hasiči si v Srbsku udělali obrovské jméno. „Velmi jsme jim pomohli. Celou dobu na mě ale doléhalo, že tam zahynulo při povodních mnoho lidí. Místní hasiči neměli záchranářské vybavení, přesto na vlastní riziko zachraňovali, kde mohli. A bohužel při tom i umírali,“ popisuje velitel.

jiri_glabazna_hzsolk (1).jpegJiří Glabazňa jako velitel zásahu

Jiří patří mezi jinými u našeho sboru k průkopníkům nových technologií a postupů při odborné přípravě hasičů. Stál u zrodu flashover kontejneru ve výcvikovém středisku v Hamrech na Prostějovsku, kam jezdí na odbornou přípravu tuzemští i zahraniční hasiči. Flashover je jedna ze situací, do níž se nechce dostat žádný hasič. Při požáru totiž dojde k náhlému vzplanutí všech hořlavých materiálů v celém prostoru hořící místnosti najednou. „Když se s kontejnerem začínalo, byl jsem jeden z prvních, který o to měl zájem. Můj kamarád a kolega hasič ze stanice Brno-Lidická totiž při jednom ze zásahů kvůli flashoveru uhořel. Měl jsem tedy silnou motivaci. Chtěl jsem poznat, co tento jev dokáže, a prozkoumat, jestli je možné z nebezpečné situace vyváznout. Byť je šance na záchranu pro zasahující hasiče pramalá,“ podotýká Jiří.

Jako instruktor flashover kontejneru zde působí do současnosti. Je také členem celorepublikové odborné skupiny pro hašení vodní mlhou tzv. Cobra teamu a Cobra koordinátorem pro HZS Olomouckého kraje. Byl u zavádění tohoto prostředku k HZS ČR a jako školitel zaučil velké množství lektorů napříč celou republikou. Cold Cut system Cobra považuje za vysoce efektivní hasicí technologii. Je velkým propagátorem hašení vodní mlhou a vysoké kultury hašení obecně. „Mojí snahou je být při práci se systémem inovativní. Cobru jsme v prvosledové taktice při požáru využili v republice jako první, což považuju za úspěch. Podařilo se nám to díky souhře naší čety, spolupráci velitelů a celého týmu,“ doplňuje Jiří a shrnuje: „Ve flashoveru se učíme, jak se z ohnivého pekla dostat a neuhořet v něm. S Cobrou se zase učíme, jak jeho vzniku zabránit. Vše se tak propojuje,“ vysvětluje velitel, který rád předává své zkušenosti kolegům a studentům a rád přenáší teoretické a vědecké poznatky do praxe.

Životní poslání: HASIČ

Seriál příběhů našich hasičů, kteří svému povolání zasvětili celý svůj profesní život, věnovali mu svůj volný čas a v mnohých případech se jim jejich zaměstnání stalo koníčkem. Proč se před léty rozhodli sloužit lidem a pomáhat jim, jak se vyvíjela jejich kariéra, jaké zásahy ovlivnily jejich život a na jaké události nezapomenou? To vše se od nich dozvíte na našich webových stránkách a sociálních sítích. Chtěli bychom jim takto poděkovat za dlouhá léta, která věnovali sboru, své práci a službě lidem.

1.díl seriálu Životní poslání: HASIČ - Zdeněk Pikl

2. díl seriálu Životní poslání: HASIČ - Jaroslav Kýr

3. díl seriálu Životní poslání: HASIČ - Jan Havlík

4. díl seriálu Životní poslání: HASIČ - Josef Grulich

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

jiri_glabazna_hzsolk (1)

jiri_glabazna_hzsolk (1) 

Detailní náhled

jiri_glabazna_hzsolk (1)

jiri_glabazna_hzsolk (1) 

Detailní náhled

jiri_glabazna_hzsolk (2)

jiri_glabazna_hzsolk (2) 

Detailní náhled

jiri_glabazna_hzsolk (2)

jiri_glabazna_hzsolk (2) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem