HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení na únik bioplynu

(23.11.2022) Cílem zásahu byla čistička odpadních vod v Holešově. 

Simulovaný zásah v rámci taktického cvičení ve středu dopoledne absolvovali profesionální hasiči ze stanic Holešov a Kroměříž a dobrovolná jednotka z Holešova. Místem zásahu se stal areál firmy Vodovody a kanalizace Kroměříž a.s., kde v objektu Čističky odpadních vod Holešov hasiči cvičili záchranu osoby, která se nadýchala plynu.

Námětem cvičení byl únik bioplynu na spoji vysokotlakého potrubí ve strojovně plynojemu, které přivádí plyn do zásobníku. Unikající plyn se tak začal hromadit v prostoru strojovny. Nefunkční čidlo však tento únik nenahlásilo na dispečink a ani nedošlo k sepnutí nuceného odvětrání budovy. V době úniku se však v prostoru strojovny nacházeli dva zaměstnanci firmy, kteří zde prováděli kontrolu objektu. U jednoho z nich se brzy projevila intoxikace organizmu a muž následně ztratil vědomí. Druhý zaměstnanec ihned na to únik plynu oznámil na tísňovou linku hasičů 150 a dispečink firmy k zajištění mimo jiné i evakuaci zaměstnanců ze zasažené budovy. Taktéž uzavřel uzávěr bioplynu.

V tento okamžik na místo vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči. Jejich úkolem bylo provést průzkum místa úniku, měření koncentrace nebezpečné látky a záchrana osoby v bezvědomí včetně poskytnutí první předlékařské první pomoci. Mezi činnosti hasičů patřilo i zamezení dalšího úniku látky do ovzduší, vytyčení nebezpečného prostoru, odvětrání zasaženého objektu, provedení protipožárního opatření a další úkony, vyplývající z tohoto typu události.

Cílem taktického cvičení bylo seznámit se s problematikou zásahu v tomto objektu. Dále procvičit organizační a řídící činnosti při evakuaci osob z budovy a likvidaci úniku bioplynu. Simulovaným zásahem se taktéž prověřila připravenost a akceschopnost nejen všech zasahujících jednotek, ale i ověření činností zaměstnanců při vyhlášení poplachu v areálu čističky odpadních vod.    

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

6.JPG
 

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem