Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kynologické cvičení v Klínech

5. 2. 2014 (Kateřina Hlaváčková) - Od 27. do 30. 1. 2014 organizovalo MV-generální ředitelství HZS ČR ve Školícím středisku Klíny instrukčně metodické zaměstnání kynologů HZS ČR předurčených pro vyhledávací a záchranné práce.  

IMG_7635.jpg
Zúčastnilo se 6 držitelů atestu MV ve specializaci sutinové vyhledávání (ZÚ HZS ČR, HZS Pardubického kraje, HZS Libereckého kraje a MV-generálního ředitelství HZS ČR) a 2 čekatelé na kynologický atest ze ZÚ HZS ČR a HZS hl. m. Prahy. Nacvičovalo se vyhledání a záchrana osob ve zřícených objektech a budovách a vyhledání osob ve sněhových podmínkách.
 
Úvodní praktická část probíhala v úterý nedaleko obce Výsluní na Chomutovsku za dobrých sněhových podmínek. Vrtulník Letecké služby Policie ČR Bell 412 HP vinou počasí nedorazil, a proto jsme se na místo výcviku přesouvali pozemní cestou. Kynologové vyhledávali osoby ukryté ve sněhových kapsách a následně prováděli plošné vyhledání osob v terénu. Kynologové cvičili i vyhledání, ošetření a transport zraněné osoby, která se následkem pádu na lyžích zranila.
 
Ve středu se cvičilo sutinové vyhledávání v lokalitě obce Klíny, kam se kynologický tým přesouval cca 5 km po vlastní ose. Na závěr celé odborné přípravy kynologické týmy vyhledávaly osoby ve zřícených budovách v Duchově v Ústeckém kraji.
 
Třídenní zaměstnání obohatila řada teoretických prezentací zaměřených na  součinnost kynologů s jednotkou PO, taktiku nasazení a aktivace kynologického týmu. V úterý večer byla na programu také přednáška 1. pomoci, kterou připravil zdravotnický záchranář ZZS Ústeckého kraje na téma zranění osob související se zasypáním a zavalením osob stavebním materiálem, zejména s ohledem na vznik tzv. „crash - syndromu“.
 
Poděkování patří všem, kteří se odborné přípravy účastnili, zejména pak figurantům z řad ZÚ HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje a členům JSDH obce Žíželice.
 
FOTOGALERIE - přejděte na tento odkaz
  
Text: pplk. Ing. Hejzlar
Foto: VČ  ppor. Michal Hrdlička - ÚO Žatec
                 Roman Hejzlar a Martin Kusenda
 
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=8pimqKNB0q8&feature=share&list=UUbavWathZu8eeSyDL_VD-hg

vytisknout  e-mailem