Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 7/2009

V TOMTO ČÍSLE: Analýza zásahu složek IZS při likvidaci následků POVODNÍ, které postihly Českou republiku v červnu letošního roku. Seznamujeme s rozhodnutím Ústavního soudu o ZAMÍTNUTÍ NÁVRHU Veřejného ochránce práv na zrušení vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Přinášíme ROZBOR ZÁSAHU jednotek PO na požár skladiště balíků slámy a sena v obci Stará Ves nad Ondřejnicí, který komplikovalo množství skrytých ohnisek požáru. Seznamujeme s inovacemi NOREM požární bezpečnosti staveb v oblasti vnějších tepelných izolací obvodových stěn staveb. Prezentujeme závěry KONFERENCE Medicína katastrof. Seznamujeme s programem BEZPEČNOSTNÍHO VÝZKUMU v oblasti civilní bezpečnosti v Německu. Otiskujeme rozsáhlý materiál o přijatých opatřeních proti VIRU tzv. prasečí chřipky. Přinášíme VÝSLEDKY XXXVIII. Mistrovství ČR v požárním sportu družstev HZS ČR a v neposlední řadě POZVÁNKU na XIV. ročník Mezinárodní hasičské soutěže CTIF.  

Letos v březnu se v Mexiku poprvé objevil nový, mimořádně nakažlivý virus chřipky. Na onemocnění horních cest dýchacích zemřelo v Mexiku počátkem dubna 16 lidí a poté se příznaky vyskytly také u sedmi pacientů v Kalifornii a v Texasu. Již koncem dubna se nákaza přenesla do Evropy, kde se postupně začalo především na letištích s lékařským vyšetřením a opatřeními, která mají zabránit šíření infekce. V květnu byl potvrzen první výskyt viru v ČR u českého pilota aerolinií, který byl převezen do péče odborníků infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce. Protože bylo onemocnění zjištěno v ranném stádiu, pacient je již mimo nebezpečí. Do uzávěrky tohoto čísla časopisu byl v ČR potvrzen výskyt viru H1N1 u pěti osob.

Virus chřipky

Chřipka je virové onemocnění způsobované viry ze skupiny orthomyxoviry. Uvnitř bílkovinového obalu (kapsidy) má virus chřipky uloženu genetickou informaci ve formě RNA (ribonukleové kyseliny) vytvářející segmentovaný genom (7 až 8 segmentů) a tudíž je možná výměna jednotlivých segmentů genomu z různých kmenů. U chřipky, ke které je vnímavý jak člověk, tak savci (vepři, koně, někteří mořští savci) a ptáci, rozlišujeme tři typy A, B a C. Pouze chřipka typu A má pandemický potenciál.

Na povrchu viru chřipky jsou dva povrchové antigeny usnadňující množení viru. Jedná se o hemaglutinin (H) a neuraminidázu (N). Vzhledem k tomu, že existuje více typů jednotlivých antigenů (14 typů hemaglutininů, 9 typů neuraminidáz), jsou možné jejich různé kombinace, které pak určují nebezpečnost onemocnění (nakažlivost, průběh).

Nový virus H1N1 vznikl výměnou genetické informace uvnitř viru, kdy vznikla rekombinace dvou různých segmentů viru prasečí chřipky, viru ptačí chřipky a lidského viru chřipky. Tento typ chřipky dosud nebyl detekován (viry prasečí chřipky, které byly dosud zachyceny jsou odlišné od nyní cirkulujícího), tento nový typ rovněž není podobný viru, který způsobil Španělskou chřipku v letech 1918 až 1919, byť má stejné značení H1N1. Rovněž zatím necirkuloval u prasat, takže pojem „prasečí chřipka“ je zavádějící. S cílem předejít neopodstatněné obavě z konzumace vepřového masa proběhlo na konci dubna 2009 jednání EU, WHO o změně názvu chřipky. Sice došlo ke konsenzu, aby se tento typ chřipky nazýval Nový typ chřipky H1N1, nicméně ještě v polovině května NATO užívá ve svých dokumentech termín „swine flu“ a jednotnost není ani ve sdělovacích prostředcích. Jediný potvrzený přenos tohoto nového typu chřipky H1N1 z člověka na prase je popsán v Kanadě, kde došlo k přenosu z pozitivního farmáře. Tento případ jen potvrzuje známý epidemiologický fakt, že prasata jsou na viry chřipky citlivá. Jiné prasečí chřipky byly detekovány v 50. letech 20. století, ale přenos z člověka na člověka byl velmi zřídkavý a infekce se podobala sezónní chřipce.

Historie Nového typu chřipky H1N1

První případy infekce byly dle dostupných informací potvrzeny (laboratorně) v USA 17. dubna 2009 u dvou kalifornských dětí prostřednictvím Centra infekčních onemocnění (CDC) v Atlantě. A pak se hlášené případy explozivně rozrostly, zejména o případy z Mexika. Chvíli zavládl zmatek, neboť jako pozitivní chřipka byly udávány všechny respirační infekce. Následně byl prostřednictvím Evropského centra pro kontrolu a prevenci infekčních onemocnění (ECDC) vydán dokument s definicí případu infekce, což vedlo na základě laboratorních a epidemiologických šetření k rozlišení na případy podezřelé a potvrzené a k ujednocení v hlášení. Číslo potvrzených případů tudíž pokleslo. Výskyt v počtech potvrzených případů k datu 18. května 2009 je zachycen v tabulce č. 1. V EU není evidováno žádné úmrtí. Celkem je hlášeno mimo EU 8469 případů a z toho 74 úmrtí (68 Mexiko, 4 USA, 1 Kostarika, 1 Kanada).

Tab. č. 1 Výskyt potvrzených případů nákazy Novým typem chřipky H1N1 k 18. květnu 2009 v EU/EEFT

Stát
 
Potvrzené
případy
Sekundární
přenosy
Rakousko
 
1
 
0
 
Belgie
 
5
 
3
 
Dánsko
 
1
 
0
 
Finsko
 
2
 
0
 
Francie
 
14
 
0
 
Německo
 
14
 
4
 
Irsko
 
1
 
0
 
Itálie
 
9
 
1
 
Nizozemsko
 
3
 
0
 
Norsko
 
2
 
0
 
Polsko
 
2
 
0
 
Portugalsko
 
1
 
0
 
Španělsko
 
103
 
30
 
Švédsko
 
3
 
0
 
Švýcarsko
 
1
 
0
 
Velká Británie
 
101
 
56
 
Celkem
 
263
 
94
 

 

Počty nově potvrzených případů mají klesající tendenci. Většina hlášených případů nepotřebovala hospitalizaci a domácí léčba včetně terapie Tamiflu byla dostatečná. Zemřelí v USA měli dle hlášení vždy jiné závažné onemocnění. Úmrtnost na chřipku v případech existujícího jiného závažného onemocnění je i u sezónní chřipky. Z tohoto důvodu je v ČR zajištěno státem hrazené očkování proti sezónní chřipce pro vybrané skupiny chronicky nemocných osob.

Dne 25. dubna 2009 ještě nebyl žádný potvrzený případ v EU. Vyšetřování odebraného biologického materiálu prováděla NRL pro chřipkové viry ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Infekčnost a způsob šíření i příznaky jsou obdobné jako u sezónní chřipky. Pouze sledovaná inkubační doba je delší (až více než 8 dnů). Většina prvních případů byla spojena s cestováním do oblasti Mexika anebo USA. Distribuce výskytu onemocnění vzhledem k věku je spíše k mladším věkovým skupinám (průměr 20 až 29 let), což zřejmě souvisí právě s cestováním do výše uvedených oblastí. Druhá část pozitivně určených byly kontakty s cestovateli a následně se objevily i sekundární přenosy mezi těmi, kteří necestovali. Nicméně šlo pouze o ojedinělé případy. Nejvíc těchto druhotných přenosů hlásí nadále Velká Británie.

Virus je citlivý na léky Tamiflu a Relenza, rezistentní na jiné typy antivirotik. Z tohoto důvodu a na základě stability přípravků byla na doporučení Evropské lékové agentury (EMEA) prodloužena expirační doba Tamiflu o dva roky nad výrobcem stanovenou dobu a rovněž doplněno dávkování pro děti do jednoho roku věku a pro těhotné a kojící ženy v případě pandemie. V ČR je k dispozici 150 000 balení Relenzy a přibližně 2 miliony balení Tamiflu.

Koordinace postupů a informací nadnárodní úrovně

Vedoucí roli při navrhování postupu a opatření mělo WHO, odborné podklady byly připravovány ECDC ve spolupráci s členskými státy. Denně se konaly audiokonference s diskuzí nad otázkami dalšího postupu. Zejména v prvních fázích se týkaly cestovatelských doporučení případně restrikcí a definice případů chřipky. Pro komunikaci mezi ECDC a členskými státy i WHO byly využity stávající komunikační systémy jako například EWRS (Early Warning Response System) nebo HEDIS. Pravidelně byly informace o nových případech a dalším vývoji v souladu s IHR zveřejňovány na zabezpečených stránkách WHO.

Koordinace postupů a informací v ČR

Na základě informací WHO a ECDC ohledně výskytu respiračního onemocnění vyvolaného neznámým typem chřipky byl svolán krizový štáb Ministerstva zdravotnictví (MZ), byť v této době nebyl žádný potvrzený případ v ČR a ani v bezprostředním okolí (sousedních státech EU). Dne 28. dubna 2009 byla WHO změněna pandemická fáze 3 na fázi 4 a následně 30. dubna 2009 na fázi 5 (fáze globální pandemická dle WHO globálního pandemického plánu). Takto definovaná pandemická fáze nemusí odpovídat (a ani neodpovídala) aktuálnímu riziku v ČR. WHO však 11. června 2009 zvýšila stupeň pandemického ohrožení na nejvyšší stupeň 6.

Jako hlavní úkoly k řešení v oblasti rezortu zdravotnictví dle Pandemického plánu ČR byly stanoveny:

zajistit informační toky v resortu zdravotnictví, a to jak směrem k přímo řízeným organizacím (fakultní nemocnice a krajské hygienické stanice), tak nestátním zdravotnickým zařízením prostřednictvím krajských úřadů,
zajistit a ověřit možnou reprofilizaci lůžek u zdravotnických zařízení,
zajištění stavu a počtu/druhů vhodných osobních ochranných pracovních prostředků (dále jen „OOPP“) ve zdravotnických zařízeních.

Krajským úřadům bylo doporučeno pro jimi zřizovaná anebo registrovaná zdravotnická zařízení na území kraje a rovněž fakultní nemocnice:

pokračovat v zintenzivnění sledování výskytu respiračních infekcí ve zdravotnických zařízeních (náhlému vzestupu nemocnosti, onemocněním s neobvykle těžkým průběhem a respiračním onemocněním importovaným ze zahraničí),
připravit se na zvýšenou návštěvnost lékařské služby první pomoci,
ověřit stav lůžek a jejich případnou reprofilizaci,
ověřit akceschopnost krajského pandemického plánu a v případě potřeby ho aktualizovat,
prověřit stav zásob osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro zdravotnické pracovníky a v případě potřeby zásoby doplnit,
prověřit stav zásob základních antibiotik, antipyretik a dalších preparátů používaných při léčbě chřipky a jejích komplikací a dalších zdravotnických prostředků,
připravit plán posílení lékárenské služby.

MZ v oblasti ochrany zdraví při práci vydalo doporučení pro vybavení OOPP pro jednotlivé typy poskytovatelů zdravotní péče, a to s ohledem na riziko (tab. č. 2). Současně informovalo, že povinnost vybavit pracovníky ve zdravotnických zařízeních OOPP má zaměstnavatel podle § 101 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce „... je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce“. Podle § 104 téhož zákona: “není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce“.

Tab. č. 2 Doporučené OOPP pro zdravotníky

Pracoviště
 
Ochranný prostředek
 
lékař pro dospělé
 
respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
návleky na obuv
 
lékař pro děti a dorost
 
respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
návleky na obuv
 
personál převozových vozů vyčleněný pro převoz pacientů se susp. infik. osob H1N1
 
respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
čepice jednorázová
 
návleky na obuv
 
lůžková oddělení infekčních pracovišť
 
respirační maska FFP3
nebo
ochranná polomaska s virucidním přípravkem Actiprotect výrobce GSK
rukavice jednorázové
 
čepice jednorázová
 
návleky na obuv
 
personál urgentních příjmů ve zdravotnickém zařízení
 
respirační maska FFP3
nebo
ochranná polomaska s virucidním přípravkem Actiprotect výrobce GSK
rukavice jednorázové
 
čepice jednorázová
 
návleky na obuv
 
personál záchranných vozidel zdravotnické záchranné služby
 
respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
 
personál LSPP
 
respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
návleky na obuv
 
personál lékárny
 
event. respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
 
zubní lékař
 
event. respirační maska FFP3
 
rukavice jednorázové
 
 
 
Dále bylo sekcí hlavního hygienika ČR vydáno doporučení pro transport pacientů anebo osob podezřelých z nemoci, a pro dezinfekci vyčleněných sanitních vozidel určených pro přepravu těchto osob. Vzhledem k aktuální situaci bylo doporučeno nepoužívat biovaky, ale naopak využít OOPP v doporučeném rozsahu.

Fakultní nemocnice byly požádány o prověření akceschopnosti, prověření svého pandemického plánu a současně o zaslání údajů o možném vyčlenění nemocničních lůžek a oddělení pro ošetřování nemocných s chřipkou. Vzhledem k protiepidemickým opatřením by šlo o vyčlenění objektů, které by tvořily provozně uzavřený celek, aby nedošlo ke křížení pacientů s chřipkou s ostatními nemocnými zejména v počátcích pandemie. Ve většině případů je počítáno s uvolněním některých oddělení a klinik, kde nejsou prováděny akutní operace a nebo terapie bezprostředně zachraňující život. Pacienti by byli přesunuti na jiná oddělení nebo do domácí léčby.

Všechny získané poznatky a postupy povedou určitě na různých úrovních k aktualizaci pandemických plánů a dalších dokumentů připravenosti rezortu a snad usnadní situaci v okamžiku, kdy se opět vyskytne případ nové chřipky v ČR, případně nás opravdu zasáhne vlna pandemie.

Doporučené informační zdroje

WHO zpracovala Globální pandemický plán připravenosti, na jehož podkladě byl připraven Pandemický plán ČR pro pandemii chřipky vyvolané novou variantou chřipkového viru, který byl schválen usnesením vlády č. 1271/2006 (www.who.int, www.mzcr.cz);
WHO rovněž vydalo pomůcku s názvem „A practical tool for the preparation of a hospital crisis preparedness plan, with special focus on pandemic influenza“, která je návodem pro zdravotnická zařízení, jak přistupovat v přípravě pandemických plánů, která byla zdravotnickým zařízením poskytnuta i v českém překladu (nyní opakovaně elektronicky). http://www.euro.who.int/document/e89763.pdf;
Další informační zdroje, které lze využít pro sledování aktuální situace ve výskytu chřipky vyvolané novým typem H1N1 lze najít na adresách ecdc.europa.eu nebo www.cdc.gov.

MUDr. Lucia GREPL BAUEROVÁ, Ministerstvo zdravotnictví

 

 

 

vytisknout  e-mailem