HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V sobotu se pod ostravskými pecemi sejde špička nejtvrdších hasičů na TFA

            Sedm desítek železných hasičů a hasičů z ČR, Slovenska a Polska se sejde v sobotu 2.9.2017 v Dolní oblasti Vítkovic, aby změřili síly v namáhavém adrenalinovém závodě „TFA Ostravská věž“, vžitém jako „Nejtvrdší hasič přežije“. Toto „téefáčko“ (TFA = Toughest Firefighter Alive) je považováno za nejtěžší závod tohoto druhu v rámci celé Evropy.

            Součástí sobotního celodenního programu v areálu bývalých pecí budou atrakce a stánky pro děti i dospělé, například dětské TFA, skákací hrad, koně a psi Městské policie Ostrava, stan prevence HZS MSK se soutěžemi, ukázky techniky a činnosti dalších složek IZS.

            Slavnostní zahájení akce je v sobotu v 10 hodin pod vysokou pecí, pojmenovanou Bolt Tower. První dva borci v kompletním zásahovém vybavení, včetně tlakové lahve jako zátěže, vyrazí na trať paralelně o půl hodiny později. Budou zdolávat fyzicky náročné úkoly s finálovým výběhem na vysokou pec.

            Letos byly vypsány tři věkové kategorie pro profesionální hasiče (A do 34 let, B do 44 let, C 45+), dalšími dvěma kategoriemi budou dobrovolní hasiči a ženy. Vyhlášení výsledků se očekává kolem 16 hodin. Závod je součástí Českého poháru v TFA 2017 i Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2017.

            Loni zvládl náročnou trať nejrychleji mistr světa a Evropy v TFA Lukáš Novák v čase 6:16 minuty. Vyhrál tak nejen svou kategorii A do 35 let, ale i absolutně. V kategorii B, tedy nad 35 let, zvítězil Michal Přecechtěl s časem 6:57.

            Mezi dobrovolnými hasiči byl v mladší kategorii A nejrychlejší David Pašek časem 7:59 minuty, v kategorii B zvítězil Zbyněk Kadlčík, tlačítko na vrcholu vysoké pece Tower Bolt stiskl za 9 minut a 17 sekund. Mezi ženami byla nejrychlejší Hana Havlíčková, na zjednodušené trati dosáhla času 7:13.

            Hlavním organizátorem je tradičně Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK), na sobotní akci spolupracuje Dolní oblast Vítkovice, Česká hasičská sportovní federace, Moravskoslezský kraj, Město Ostrava, Česká asociace hasičských důstojníků a Sportovní klub HZS MSK. Mediální podpora: www.pozary.czwww.firetv.cz

            Preventisté HZS MSK připravili do DOV vědomostní soutěže pro děti předškolního a mladšího školního věku. Mladší děti se mohou navíc vyfotit se zeleným dráčkem Hasíkem, maskotem programu „Hasík CZ“, či si zahrát jednoduché deskové hry. Starší děti mohou odpovídat na otázky z problematiky požární prevence a ochrany obyvatelstva, nebo prokázat své znalosti u „Domečku rizik“. Pro děti jsou připraveny drobné odměny za správné splnění úkolu.

            Dospělí si jistě doplní své vědomosti při komunikaci s příslušníky odboru prevence HZS MSK. Aktuálním trendem poslední doby je problematika požární detekce a detekce úniku oxidu uhelnatého (CO). Zájemci se dozvědí všechny potřebné informace pro instalaci těchto zařízení ve svých domácnostech. Místo cen si mohou domů odnést nejrůznější informační materiály - od problematiky volání na tísňové linky až po problematiku žádoucího chování při mimořádné události.

Popis trati TFA Ostravská věž 2017

Úsek číslo 1

a) Disciplína „Běh s požárními hadicemi“ spočívá v rozvinutí dvou hadicových vedení s proudnicemi na určenou vzdálenost. Hadice jsou předem připraveny, složeny do harmonik ve vymezeném prostoru, každé vedení je tvořeno čtyřmi spojenými hadicemi B 75 mm a proudnicí B,

b) Disciplína „Sbalení dvou hadic B“ spočívá ve smotání dvou hadic B 75 a jejich vložení do boxu.

Úsek číslo 2

a) Disciplína „Hammer box“ spočívá v provedení 100 úderů palicí v hammer boxu (50 nahoru, 50 dolů),

b) Disciplína „Tunel“ spočívá v pronesení 20 kg závaží překážkou se sníženým profilem oběma směry,

c) Disciplína „Figurína“ spočívá v uchopení figuríny zezadu, tzv. Rautekův úchop a její přemístění na vzdálenost přibližně 70 metrů,

d) Disciplína „Bariéra“ spočívá v překonání bariéry, seskoku a doběhu do cíle.

Úsek číslo 3

a) Disciplína „Žebříky“ spočívá v přenesení a postavení 4 ks nastavovacích žebříků k podestě, vytažení břemene (2x gumová hadice B) na plošinu pomocí lana a sestupu na zem,

b) Disciplína „Monitor“ spočívá ve spojení proudnice s monitorem.

Úsek číslo 4

Soutěžící od startu úseku běží do věže vysoké pece.

vytisknout  e-mailem