HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Středočeští profesionální hasiči cvičili záchranu osob ze zamrzlých hladin

Mrazivé počasí na konci loňského roku vytvořilo na vodních hladinách ledovou vrstvu mezi 4 až 7 centimetry. Právě tato tloušťka ledu je pro osoby pohybující se po zamrzlých plochách nejnebezpečnější a hrozí propadnutí do vody. Naopak pro hasiče nastávají výborné podmínky pro zdokonalení se ve výcviku záchrany osob z ledu. 

Při výcviku je simulováno prolomení ledu na vodní hladině a propadnutí osoby.  Úkolem pro zasahující hasiče je co nejrychlejší záchrana osoby z ledové vody, transport ke břehu a poskytnutí první pomoci.

Odborná příprava je rozdělena na dvě části. Na úvod probíhá teorie, ve které se příslušníci jednotek seznámí s místem výcviku, technickými prostředky a variantami možné záchrany. Pak následuje praxe, kdy se zasahující převléknou do suchých obleků do vody a provádí záchranu osob z ledu v reálných podmínkách.

Několik výcviků proběhlo v uplynulých dnech i na územním odboru Kladno - ve čtvrtek 7. ledna na Turyňském rybníku u Kamenných Žehrovic a v pátek 8. ledna na rybníku v kladenských Kročehlavech. „Nejsou to sice úplně ideální podmínky pro nácvik všech způsobů záchrany z prolomeného ledu, ale musíme být rádi, že jsme si mohli procvičit aspoň něco,“ pochvaloval si na břehu kročehlavského rybníka velitel stanice HZS Kladno mjr. Bc. Milan Strádal.

Profesionální hasiči ze stanic HZS Kladno, Slaný a Stochov si vyzkoušeli záchranu topících se osob na velmi tenkém ledu. Během výcviku vyzkoušeli několik způsobů záchrany s využitím různých postupů a technických prostředků, které mají k dispozici na svých zásahových vozech a nově i s prostředky povodňového kontejneru dislokovaném na stanici ve Slaném. Kontejner je předurčen k záchraně osob a zvířat při povodních a je vybaven dvěma čluny se závěsnými motory, sadou dvanácti suchých obleků, vest a ochranných přileb, záchrannými prostředky a dalším důležitým vybavením. Je přizpůsoben tak, že v případě potřeby může sloužit v místě události také jako týlový kontejner, včetně vytápění a zdroje elektrické energie.

V pátek 8. ledna se uskutečnil směnový výcvik v záchraně tonoucích z  ledu i na rybníku Marvánek v Říčanech. Vzhledem k oteplení a následnému tání ale také nebylo možné procvičit vše, co měli hasiči připraveno. Tudíž během tříhodinového výcviku si hasiči vyzkoušeli záchranu tonoucího pomocí suchých obleků a jednoduchých pomůcek, jako je házecí pytlík nebo páteřní deska.

Nečekaných vrcholem cvičení byl „kousek“ velitele říčanské čety B ppor. Davida Krejcárka, který se k velkému údivu svých kolegů vnořil do rybníka v zásahovém obleku. „Chtěl jsem si zkusit, jak dlouho se dá vydržet v ledové vodě, kdyby bylo nutné pro někoho rychle skočit bez možnosti převlečení. Po dvou minutách se oděv ale tak natáhl vodou, že jsem si připadal jak v brnění. A o tepelném komfortu se rozhodně mluvit nedá,“ dodal s úsměvem říčanský velitel.

npor. Ing. Martin Vondra
nprap.. Petr Svoboda
nstržm. Lukáš Vejvar
HZS Středočeského kraje

 

vytisknout  e-mailem