HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Profesionální hasiči z Roztok trénovali ovládání člunu

Ve středu 20. září v dopoledních hodinách se na Vltavě uskutečnil výcvik na vodě, který patří každoročně do plánu odborné přípravy příslušníků stanice HZS Roztoky územního odboru Kladno. 

člun1.JPG

Roztočtí hasiči vyjíždějí k zásahům na hladině Vltavy několikrát ročně a ve svém hasebním obvodu operují na úseku řeky od pražské Podbaby až ke zdymadlu u obce Dolánky na Mělnicku. Námětem výcviku ovšem tentokrát nebyla záchrana osob z vody, ale vůdci malého plavidla trénovali ovládání člunu v různých režimech jízdy a manévrování v blízkosti břehu za silného vodního proudu. Za volantem člunu se postupně vystřídalo devět roztockých profesionálů, z toho čtyři ze sloužící směny B a zbylých pět ze směn A a C.

Hasiči pro výcvik zvolili člun MARINE 17 FHD, který získali přesně před dvěma roky v rámci projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro efektivní zásah, který byl realizován se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu.


 video ke stažení (0:20 s/42 MB)

MARINE 17 FHD je lehká celokovová loď, odolávající poškození od plovoucích předmětů, které jsou ve vodě (například při povodních) unášeny. V tom je velká výhoda těchto člunů oproti nafukovacím. Nízká hmotnost díky materiálu ze slitiny hliníku a vysoká mechanická odolnost zvyšují jejich použitelnost i kvalitu záchranných prací na vodě. Loď je 5,0 metrů dlouhá a 1,92 metru široká, má hmotnost 280 kg a uveze 980 kg. Je opatřena dvoutaktním motorem EVINRUDE E75DPL o objemu 1295 ccm a výkonu 56 kW, bez paliva váží 145 kg. Přepravní přívěs 750-5A1 je jednonápravový a umožňuje najetí i s lodí do vody.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem