HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požáry v domácnostech nejsou o Vánocích výjimkou

22. prosince 2016 - (Ivana Svitáková) - Požáry bytů, kontejnerů, ale i travních porostů nejsou během vánočních svátků výjimkou. Příčinou požárů bývá nejčastěji nedbalost, ale také úmyslné zapálení. 

 

Likvidace požáru na lodžii a v bytě Likvidace požáru na lodžii a v bytě

Vánoční svátky jsou více než kdy jindy časem, kdy se v mnoha domácnostech zapalují svíčky, a právě nedbalost při zacházení s hořícími svíčkami, může způsobit požár místnosti i celého bytu.

 

Předejděte požárům od zapálených svíček:

  • zapálené svíčky nenechávejte bez dozoru, při odchodu z bytu je uhaste;

  • zapálené svíčky nesmí být umístěny např. pod poličkou, v blízkosti záclony či závěsu. V případě i malého průvanu může dojít k zapálení např. záclony a následnému požáru;

  • svíčky umístěte na nehořlavou podložku, přesvědčete se, že nemůže dojít k převrácení zapálené svíčky;

  • opatrnost je na místě i při zapalování svíček na adventním věnci.

 

Například 25. 12. 2015 ve večerních hodinách došlo k požáru bytu v Praze právě od zapálené svíčky. Škoda způsobená požárem se vyšplhala na 200 tisíc korun.

V loňském roce, v období od 23. 12 do 27. 12. 2015 pražští hasiči likvidovali 25 požárů, z toho polovina vznikla v budovách či bytech.

Hasiči během vánočních svátků také likvidují požáry způsobené vznícením potravin. Výjimkou nejsou ani požáry, jejichž příčina je zapálení hořlavých materiálů na lodžiích a balkonech např. od zábavní pyrotechniky. K vyhoření bytu je pak už jen krůček.

 

 

Likvidace požáru na lodžii a v bytěLikvidace požáru na lodžii a v bytě

Například v pondělí 19. prosince 2016 pražští hasiči likvidovali požár bytu v prvním nadzemním podlaží, kde došlo k požáru hořlavých materiálů uskladněných na lodžii a následně k přenesení požáru do bytu a zničení osobních věcí a části zařízení bytu. Odhadovaná škoda činí cca 300 000 Kč.  Jako příčinu požáru označili vyšetřovatelé příčin požáru HZS hl. m. Prahy právě vhození zábavní pyrotechniky na lodžii s velkým množstvím uskladněných věcí.

 

 

 

 

 

 

 

Pražští hasiči vám přejí klidné prožití vánočních svátků!  

 

kpt. Ing. Ivana Svitáková

odbor prevence HZS hl. m. Prahy

foto: archiv HZS hl. m. Prahy

 

 

Požár adventního věnce, požár v domě, hlásič kouře, tísňové linky: videa viz níže: 

 

 

vytisknout  e-mailem