HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pět jednotek likvidovalo na Kolínsku požár přístřešku se svařovacími soupravami

Ve středu 19. dubna před 7. hodinou přijal operátor tísňové linky 112 HZS Středočeského kraje informaci o požáru v obci Bohouňovice I, spadající pod Červené Pečky na Kolínsku. 

Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Kolín, profesionální hasiči podniků Paramo Kolín a Lučební závody Draslovka Kolín a dále dobrovolné jednotky z Červených Peček a Starého Kolína.

Hasiči průzkumem zjistili požár zděné kůlny a garáže o půdorysných rozměrech 11 x 4 metry. Uvnitř objektu se nacházely dvě autogenní svařovací soupravy (2x tlaková láhev s kyslíkem a 2x tlaková láhev s acetylenem). U acetylenových lahví došlo v důsledku okolního požáru k nárůstu teploty povrchu nad 65 °C. Tím bylo zahájeno uvolňování acetylenu a jeho samovolný rozklad na vodík a uhlík, čímž hrozila destrukce obou tlakových lahví. Hasiči je proto intenzivně ochlazovali pomocí vodního proudu.

Následně je za účelem zvýšení účinnosti chlazení přemístili do bazénu, do kterého nejdříve napustili asi čtvrt metru vody z cisteren. Takto bude, v souladu s taktickými postupy, ochlazování pokračovat po dobu 24 hodin. Po transportu obou lahví došlo k úplnému dohašení požáru.

Pro staré a požárem poškozené kyslíkové tlakové lahve přijela skupina z Chemické laboratoře Kamenice se speciálním přívěsem. Poté byly lahve přepraveny k odborné likvidaci. Následující den budou převezeny i zbylé dvě lahve z bazénu. Do té doby je na místě zásahu zajišťován dohled jednotkou profesionálních hasičů ze stanice Kolín.

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 100 tis. Kč, stejnou částkou i uchráněné hodnoty. Jako příčinu stanovil vyšetřovatel manipulaci se žhavým popelem. Celá událost se obešla bez zranění.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem