HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dvě děti odvezla sanitka po úniku plynu z karmy

Při používání plynových topidel je nutné dodržovat základní preventivní opatření. 

Dvě malé děti odvezla v pondělí večer na pozorování do nemocnice sanitka záchranné služby. Děti se nadýchaly plynu po úniku z plynového spotřebiče, takzvané karmy. Událost se stala v Sokolově v Nádražní ulici, kde u podobného případu hasiči zasahovali už v minulosti. Před rokem si podobný případ dokonce vyžádal jeden lidský život. Přivolaná jednotka profesionálních hasičů ze stanice Sokolov na místě zjistila zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu. Ten unikl z plynového topidla typu karma. Intoxikované děti převezla na pozorování záchranná služba, hasiči zajistili odvětrání bytu a stále prováděli měření s požitím detekční techniky. Teprve po snížení koncentrace na bezpečnou míru se ostatní obyvatelé bytu mohli vrátit.

 

Při používání plynových topidel je nutné dodržovat základní preventivní opatření. U plynových topidel typu ´karma´ je nutné zajistit dostatečné odvětrání místnosti, ve které je toto topidlo používané. ´Karma´ potřebuje pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu, jinak hrozí otrava oxidem uhelnatým, který se v místnosti hromadí a plynový hořák spotřebovává vzdušný kyslík, kterého pak může být v místnosti nedostatek.

Dobré je používat topidlo s teplotní pojistkou. Ta monitoruje teplotu spalin v odtahu do komína a dokáže spotřebič automaticky odstavit z provozu.

Další možností ochrany jsou hlásiče překročených limitů nebezpečných plynů ve vzduchu. Detektor je jednoduché zařízení, které monitoruje prostor, registruje zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého a podle stavu zamoření vydává výstrahu.

I starší plynový spotřebič může pracovat spolehlivě a bezpečně, podmínkou je ale jeho dobrý technický stav. Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik.

kontrola karma.JPG

 

vytisknout  e-mailem