HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Den požární bezpečnosti 2022

Pro Den požární bezpečnosti vybrala v letošním roce Česká asociace hasičských důstojníků pátek - 13. května. Tematicky je tento den zaměřen na požáry v přírodě - období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Jarní a letní měsíce jsou dobou, kdy hasiči likvidují nejvíce požárů, a to zejména v přírodním prostředí. Jejich nejčastějšími příčinami jsou lidská nedbalost a technické závady. 

Příčiny požárů v roce 2021

1.png

Mezi typicky letní zásahy hasičů patří hašenípožárů travních a lesních porostů v důsledku nedodržení zásad při rozdělávání ohňů v přírodě nebo odhozených nedopalků cigaret, požárů na polích od jisker ze zemědělské techniky, požárů porostů způsobených horkými výfukovými plyny nevhodně zaparkovaných automobilů apod.

Lesní požáry v letech 2016-2022

2 (2).png

Lesní požáry podle druhu lesa včetně požárů trávy, hrabanky a listí

3.png

Teplé počasí nás vybízí k výletům do přírody. Aby se takový výlet nakonec nestal nepříjemnou či přímo tragickou událostí, je třeba mít na paměti tyto zásady:

  • Pokud je to možné, nepoužíváme zdroje otevřeného ohně (sirky, zapalovač, vařič, cigareta). I nenápadná jiskra spadlá do jehličí může způsobit požár.
  • V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 000 Kč. Pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce může být vyčíslena až do výše 25 000 Kč. Zakázáno je také odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.
  • Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 m od okraje lesa.
  • Oheň nikdy nerozděláváme pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.
  • Při teplém a suchém počasí je lépe v přírodě oheň vůbec nerozdělávat.
  • Od hořícího ohně neodcházíme, dohlížíme na něj, po skončení pálení ho důkladně zalijeme vodou, vyhrabeme zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjeme vrstvou zeminy.
  • Dodržujeme rovněž zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou hrozí pokuta až do výše 25 000,- Kč.
  • Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlásíme hasičům.
  • Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče! Ty nesmíme ani na okamžik pustit z dozoru. Převržený nebo nestabilní vařič v přírodě může snadno způsobit požár.

Na co dalšího si při vysokých denních teplotách dát pozor?

  • Vyhněte se nebezpečné manipulaci s vysoce hořlavými kapalinami (benzín, nafta, barvy, petrolej, olej). Při vysokých teplotách se více odpařují, a proto roste i riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů. Hořlavé kapaliny skladujte v souladu s návodem výrobce, v uzavřených nádobách na bezpečných místech a mimo dosah dětí, rozhodně ne v blízkosti zdroje otevřeného ohně (svařování, topidla) ani na slunci. Hořlavé kapaliny neukládejte ve společných a ve sklepních prostorách bytových domů nebo ubytovacích zařízení. Pamatujte, že v běžné garáži lze uskladnit maximálně 40 litrů pohonných hmot (pro nákladní automobil 80 litrů).
  • Při vysokých teplotách roste riziko i při zacházení s hořlavými plyny. Např. plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu a vystavený vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže váš vůz nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.
  • Se zvýšenou opatrností je nutné zacházet i s plynovými spotřebiči (např. přenosný propanbutanový vařič). Ty by neměly být vystaveny vysokým teplotám a nadměrným tlakům. Plynové spotřebiče neumísťujte v blízkosti hořlavých látek a zdrojů hoření – nekuřte u nich! Nádoby s hořlavými plyny, tedy i propanbutanové lahve, se nesmí skladovat v prostorách pod úrovní okolního terénu, kotelnách, garážích nebo společných prostorách bytových domů či ubytovacích zařízení – např. ložnici. Propan-butan je těžší než vzduch, mohl by se tedy hromadit u země či v prohlubních, což zvyšuje riziko požáru nebo výbuchu. Lahve s plynem umísťujte ve snadno přístupných a větraných prostorách, zamezte ale přístupu dětí.
  • Požár může způsobit i rozžhavený výfuk (katalyzátor) automobilu, který se dostane příliš blízko k suché trávě či jiným hořlavinám. Proto pozor na parkování v přírodě.
  • Vysoké teploty také znamenají zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým při nesprávném užívání karmy. Při jejím použití je nezbytné mít zajištěnu důkladnou výměnu vzduchu v místnosti – např. otvorem ve dveřích. Je také potřeba si karmu nechat alespoň jednou za rok technikem zkontrolovat.

Přejeme vám krásné jarní i letní dny.

vytisknout  e-mailem