HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tornádo na Moravě

24. června večer se během 39 minut změnil život více než 1200 rodinám. 

Částí okresů Břeclav a Hodonín se prohnalo historicky nejsilnější tornádo na území České republiky. Jeho rychlost byla určena na 300km/h a jeho síla odpovídala stupni F4 na Fujitově stupnici. Trasa tornáda procházela přes katastrální území deseti obcí, nejčetnější a nejrozsáhlejší škody v zastavěném území byly v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Méně četné škody, nebo škody mimo zastavěná území, se týkaly obcí Břeclav, Kostice, Tvrdonice, Týnec a Ratíškovice. Zasažené bylo území o šířce 700 m a délce 26,5 km.

V prvním tísňovém volání na KOPIS HZS JmK v 19:19 udává oznamovatel pád drátů vysokého napětí na D2 a dopravní nehodu. První jednotka vyjíždí vzápětí. Od té doby začíná na TCTV 112 HZS JmK enormně přibývat tísňových volání. Ozývají se obyvatelé zasažených obcí, kterými se již tornádo prohnalo. Příslušníci sboru ani mnozí dobrovolní hasiči zatím netuší, s jak velkou událostí se bude třeba vypořádat a co je v následujících 28 dnech čeká.

Volající udávají zasypané, zavalené, pohřešované nebo zraněné osoby. Masivní úniky plynu, požáry osobních vozidel a desítky až stovky staticky narušených budov.

Operační středisko je posíleno a snaží se zvládnout nápor událostí a vyslat pomoc na co největší území. Situaci na přístupových cestách komplikuje velké množství popadaných stromů, trosek domů a poškozených vozidel. Jednotky se k určeným místům jen velmi těžko dostávají. Vítr také mimo jiné poničil telekomunikační a radiokomunikační infrastrukturu. Komunikace s jednotkami je tak velmi těžká až nemožná. Operační středisko přes veškerou snahu obou stran o spojení rozhoduje pouze s minimální zpětnou vazbou z postižené oblasti.

Po 20. hodině se začínají svolávat příslušné krizové štáby i štáb HZS JmK. V tuto dobu operuje v terénu 30 jednotek a je odbaveno 354 tísňových volání. Ve 20:30 je rozhodnuto o vyžádání dvou vyhledávacích a záchranných odřadů do obydlených oblastí (USAR) a záchranného útvaru HZS ČR. Do zasažených míst jsou vysílány další a další jednotky.

Na operační středisko přichází první ucelenější informace ze zasažené oblasti, která velmi dramaticky popisuje apokalyptickou situaci. Do půlnoci provádíme průzkum zasažené oblasti, poskytujeme první pomoc zraněným osobám, prohledáváme sutiny a vyprošťujeme z nich osoby, hasíme požáry, řešíme masivní úniky plynu a zpřístupňujeme komunikace.

O půlnoci pomáhá na zasaženém území celkem 168 jednotek a je odbaveno 723 tísňových volání. Začíná platit hejtmanem vyhlášený stav nebezpečí.

Od půlnoci se k činnosti jihomoravských jednotek postupně přidávají příslušníci záchranného útvaru HZS ČR s těžkou technikou, USAR odřadů, AČR, odřadů z ostatních krajů a kynologů. Na HS Hodonín zasedá štáb velitele zásahu. Zasažené území je rozděleno na 5 sektorů.

Na mnoha místech se setkáváme s velkým počtem dobrovolníků ochotných pomáhat v postižené oblasti. Jejich práce si vážíme a vážit budeme. Bohužel spousta z nich přijela osobním vozidlem a zaparkovala v místech, kde znemožnila průjezd nákladním vozidlům převážejícím materiál. Nezbývá nám než obce uzavřít a zřídit záchytná parkoviště.

Záchranné práce ukončujeme 25. června v 10:50 hodin a začínáme s likvidačními pracemi. V následujících dnech pokračujeme v zaplachtování poškozených střech. Probíhá stabilizace budov a kontrola jejich statiky autorizovanými statiky. Z více než 1200 poškozených budov jich je nakonec 191 určeno k demolici. Veškerý odpad odvážíme na předem určené deponie, kde probíhá jeho třídění. Do 22. 7.  jsme odvozili více než 300 000t suti.

Tato živelní pohroma si kromě materiálních škod bohužel vyžádala i 6 lidských životů. Stovky osob byly zraněny. Další dopady tragédie vyplouvají na povrch až s odstupem času. Tíživá situace dopadá na psychiku zasažených osob, jimž další týdny pomáhají psychologové a interventi.

Co z celé tragédie vyzdvihnout? Lidskou sounáležitost a ochotu pomáhat. Velmi dobře fungovala cílená pomoc a výzvy prostřednictvím sociálních sítí a sdělovacích prostředků. Za to všem patří velký dík.

Několik zajímavých čísel na konec:
Pomáhali jsme 29 dní.
Odvezli jsme přes 300 000 tun suti.
Vystřídali jsme na místě 556 JPO a 7 541 hasičů z celé ČR.
Jednotky provedly 3 858 zásahů.
Nasazeno bylo 2 963 kusů požární techniky.

vytisknout  e-mailem