Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

HZS ČR upozorňuje, že středeční zkouška sirén může vyvolat strach a úzkost kvůli ruské invazi

5. 10. 2022 - HZS ČR doporučuje občanům, kteří mají ve svém blízkém okolí někoho s velkými obavami z války, aby ho na zkoušku sirén předem upozornili a promluvili s ním o jeho obavách. Dle posouzení armádních i civilních odborníků nehrozí nyní na území ČR útok armády Ruské federace, ani žádné hrožení v případě taktického jaderného útoku, kterým se ruské vedení snaží Evropany zastrašovat a vydírat. Zkouška sirén probíhá v ČR dávno a jejím smyslem je pravidelné ověření fungování varovného systému, nemá nic společného s válkou. 

HZS ČR i psychologové IZS vnímají, že ve společnosti přetrvávají obavy ohledně ruské invaze na Ukrajinu, zvláště poté, co Kreml znovu pohrozil jadernými zbraněmi. Na na linky důvěry, se obrací lidé právě s těmito obavami. Také data ze sociologických průzkumů potvrzují, že obavy z válečného ohrožení ve střední Evropě jsou mezi Čechy a Češkami nejvyšší od 90. let.[1]

Pravidelná zkouška sirén může být pro jedince s úzkostí z války stresující zážitek. Tyto zkoušky byly po začátku války pozastaveny, ale nyní se již opětovně provádí každou první středu v měsíci. To ale nebývá známo cizincům, válečným uprchlíkům a případně to může být velmi stresující zážitek pro lidi vyděšené ruskou válečnou invazí na Ukrajinu.

HZS ČR doporučuje občanům, kteří mají někoho takového ve svém blízkém okolí, aby je na zkoušku sirén upozornili a promluvili s nimi o jejich obavách. Vzájemná komunikace a dodání ověřených informací snižují stres. V závěru textu najdete doporučení, jak druhé lidi podpořit.

Dle posouzení armádních i civilních odborníků nehrozí nyní na území ČR žádný vojenský konflikt ani útok armády Ruské federace. Území ČR nemůže být zasaženo ani v případě taktického jaderného útoku na Ukrajině, kterým se ruské vedení snaží Evropany zastrašovat.

I pokud by k použití jaderné zbraně došlo, jednalo by se s největší pravděpodobností o takzvanou taktickou jadernou zbraň, jejíž hrozbou chce  ruský režim vydírat. Její účinky jsou v prostoru omezené a nemají dopad víc než pár stovek metrů až kilometrů od místa výbuchu. Její účinek je tedy především psychologický. Občané České republiky by v takovém případě nebyli nijak ohroženi. Před použitím jaderných zbraní v mezinárodním měřítku jsme pak chráněni naším členstvím v NATO.

V případě, že někdo ve vašem okolí zažívá úzkostné či panické stavy v souvislosti s válkou, doporučují odborníci:

  1. Pravidelně a otevřeně o těchto obavách hovořit s blízkými. Naslouchat jim
    a nebagatelizovat je.
  2. Doporučit dotyčnému, aby omezil sledování zpravodajství na například na 30 minut denně.
  3. Doporučit vhodné a spolehlivé informačním médium, například online stránky veřejnoprávních médií, které zpravodajství zbytečně nedramatizují. 
  4. Vyhledat si z ověřeného oficiálního zdroje odpovědi na různé obavy a pochybnosti.
  5. V případě potřeby vyhledat odbornou pomoc, například v místním krizovém centru nebo kdykoliv zavolat na jakoukoli linku důvěry.


Kde hledat informace a pomoc:

Linky důvěry v ČR - ČAPLD (capld.cz)
Adresář psychologické pomoci v ČR - válka na Ukrajině - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
https://www.opatruj.se/
 


text: Ministerstvo vnitra, Krizový informační tým Ministerstva vnitra ČR


[1] Zdroj: ústav STEM, průzkum postojů k Ruské invazi. Duben 2022.

vytisknout  e-mailem