HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak se mají děti zachovat při požáru? Poradí hravou formou nová publikace

Plameny, spousta kouře, nulová viditelnost, zápach, rostoucí teplota i vzrůstající strach…Jako dospělí tušíme, jak se při požáru máme chovat a jak si zachránit život. Ale co děti? 

Pro ně je přirozenou reakcí schovat se pod peřinu, pod postel, do skříně. Zkrátka vyhledat bezpečí a tam zůstat. Jenže stačí pár nádechů toxických zplodin hoření a…Je na nás na rodičích, abychom své děti naučili, jak se při požáru zachovat. Ne vždy to dopadne tak jako v pátek v panelovém domě v Přerově, kde hasiči z hořícího bytu a hustého kouře vyvedli v dýchací masce dítě a zachránili mu tak život...

Pokud byste chtěli s učením svých dětí poradit, tak jsme tu pro vás. A máme také bezvadnou pomůcku, která děti hravou formou naučí, jak se chovat při požáru, co udělat a co naopak určitě nedělat. Nová publikace, která nyní vyšla ve spolupráci s Olomouckým krajem, se jmenuje Stalo se a co teď aneb Cesta k průkazu hasiče. Nabízíme vám ji volně ke stažení.

1210_brozura_7.pngUkázka ilustrací a úkolů z nové brožury pro děti Stalo se a co teď aneb Cesta k průkazu hasiče

Děti se s brožurou vydají na dobrodružnou výpravu do světa hasičů, policistů a záchranářů a zábavným způsobem se seznámí se základními pravidly, jak postupovat v různých krizových situacích. Předně se naučí, koho a jak informovat o tom, že se něco stalo. Tak neztrácejte čas a zkuste se svými dětmi strávit pár chvil nad napínavými úkoly, jejichž řešení může v budoucnu zachránit život vám, jim i vašim blízkým. A to se vyplatí, že?

Co radíme dětem, aby udělaly, když začne doma hořet?

  • Zachovej klid.
  • Nejdříve začni volat: Hoří! Je to důležité proto, aby rodiče, ostatní obyvatelé domu, sousedé či kolemjdoucí slyšeli, že se něco děje. Neboj se a volej opravdu hlasitě.
  • Utíkej nejkratší cestou z domu nebo bytu ven, pokud to situace umožňuje.
  • Jakmile jsi v bezpečí, najdi někoho dospělého a spolu hned přivolejte hasiče na tísňové lince 150 nebo 112. Pokud máš mobilní telefon, můžeš pomoc přivolat sám. Operátorovi nahlas, co se stalo, kdo jsi a odkud voláš.

1210_brozura_4.pngUkázka z nové brožury pro děti, kde se děti dozvědí, co dělat, když doma začne hořet

A jak se chovat, když už se požár rozšířil a dům je plný kouře?

  • Volej: Hoří!
  • Pokud se místností šíří kouř, klekni si na všechny čtyři a pohybuj se jako kočka nebo pes. Drž se při zemi. Kouř se totiž zpočátku hromadí u stropu. U podlahy je vzduch k dýchání nejčistší.
  • Pohybuj se kolem zdí tak, jak to dělají při zásahu právě hasiči. V hustém kouři by ses jinak velmi rychle ztratil.
  • Snaž se najít co nejkratší cestu ven. Zavřených dveří se nejdříve dotkni hřbetem ruky (ne celou dlaní), abys zjistil, zda jsou horké. Pokud ano, zůstaň raději uvnitř.
  • Pokud nemůžeš byt nebo pokoj opustit (jsou zakouřené chodby, hoří tam nebo jsou horké dveře), utěsni dveře proti průniku kouře, například dekou či peřinou.
  • Dej o sobě hasičům vědět! Pootevři okno a volej o pomoc, vyvěs prostěradlo, ručník či cokoli, co na tebe hasiče upozorní. Přijdou ti na pomoc.

Níže najdete brožuru ke stažení ve formátu PDF.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

1210_brozura_2

1210_brozura_2 

Detailní náhled

1210_brozura_3

1210_brozura_3 

Detailní náhled

1210_brozura_4

1210_brozura_4 

Detailní náhled

1210_brozura_5

1210_brozura_5 

Detailní náhled

1210_brozura_6

1210_brozura_6 

Detailní náhled

1210_brozura_7

1210_brozura_7 

Detailní náhled

1210_brozura_titul

1210_brozura_titul 

Detailní náhled

WhatsApp Image 2020-10-12 at 08.40.05(2)

WhatsApp Image 2020-10-12 at 08.40.05(2) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem