HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Suché a teplé počasí zvýšilo aktivitu hmyzu.

(19. 8. 2018) V teplém a suchém počasí vyvíjí hmyz zvýšenou aktivitu, což se projevuje i častějšími výjezdy hasičů. 

V období od 1. 7. 2018 do 18. 8. 2018 hasiči v celém Zlínském kraji vyjeli k 195 případům likvidace obtížného hmyzu. Nejčastější výjezdy jsou kvůli sršňům.

Tento až 45 milimetrů dlouhý hmyz, v případě sršně mandarinské, je největší sociální vosou. V našich končinách se většinou vyskytuje sršeň obecná. Vzhledem k mylné představě o nebezpečnosti sršňů, kterou podporuje jejich velikost a hlasité bzučení, ale sršeň obecná nepředstavuje pro člověka nebezpečí. Množství jedu je totiž až patnáckrát méně toxické než u včely medonosné. Zdravému člověku tedy sršeň neublíží, ale bodnutí je bolestivější. Bodnutí však může být nebezpečné pro děti, starší nemocné osoby a hlavně pro alergiky, kde hrozí nebezpečí anafylaktického šoku.

Sršeň obecná je aktivní 22 hodin denně. Můžete se tak s ní setkat prakticky kdykoli, dokonce i za mírného deště.

Nemá smysl volat hasiče k jednotlivě poletujícímu hmyzu, ale jen pokud víte, kde má hmyz hnízdo nebo kde se usadil roj. Například sršni v hnízdě vetřelce většinou upozorní hlasitým bzučením. K hnízdu se nepřibližujte, nebraňte jim ve výletu a nesnažte se hnízdo sami likvidovat. I hasiči při likvidaci používají ochranné prostředky spočívající v ochranné kukle, v ochranném oděvu a rukavicích a také v izolačním dýchacím přístroji, protože se nedoporučuje dýchat směrem nebo v blízkosti sršního hnízda.

Zdroj – http://cs.wikipedia.org/wiki/Sršeň­_obecná

Autor:  nprap. Roman Žemlička – HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem