Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nová technika pro hasiče z Integrovaného operačního programu

31.8. 2015 (Nicole Zaoralová) - Během srpna si hasiči po celé České republice slavnostně převzali do užívání novou techniku, která byla spolufinancována ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu. Jednalo se o techniku pořízenou z projektů operace Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru České republiky pro efektivní zásah („Efektivní zásah“). 

Projekty operace byly realizovány v letech 2013 – 2015 a jejich hlavním cílem bylo zvýšení kvality řešení mimořádných událostí (efektivní zásah) a zlepšení podmínek na místě zásahu.
 
Uvedeného cíle bylo dosaženo pořízením takové moderní techniky, technologií a věcných prostředků pro Hasičský záchranný sbor České republiky, které umožní zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility při zásahové činnosti a zlepší podmínky na místě zásahu včetně zvýšení úrovně bezpečnosti práce hasičů při zásazích, kontroly stavu a kvality ošetření osobních ochranných prostředků hasičů apod.
 
Výstupem projektů operace Efektivní zásah je pořízená technika, technologie a prostředky s novou technologií hasebních a záchranných prací pro Hasičský záchranný sbor České republiky, které umožní účinně reagovat na nové typy mimořádných činností a nové trendy v zásahové činnosti (nové hrozby).
Technika, technologie a prostředky budou rozmístěny plošně v každém kraji České republiky (mimo hl. m. Praha) tak, aby stejná kvalita, efektivnost a časová dostupnost veřejných služeb poskytovaných Hasičským záchranným sborem České republiky byla občanům garantována ve všech regionech České republiky.
 
Do vybavení hasičů tak přibyly například velitelské automobily, terénní vozidla, automobilový žebřík a další užitkové a dopravní automobily, ale také například celokovová loď s motorem a přívěsem pro přepravu nebo sací bagr.
 
Z další techniky, resp. věcných prostředků pořízených z operace Efektivní zásah můžeme jmenovat například těžkou vyprošťovací sadu na dopravní nehody, protichemické ochranné oděvy, dekontaminační sprchu, pračka a sušič. Také ale prostředky statického zabezpečení budov, nebo termokameru. Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky získal například polní kuchyni.  
 
Informace o slavnostním předání v jednotlivých krajích:
HZS Středočeského kraje
HZS Jihočeského kraje
HZS Plzeňského kraje
HZS Karlovarského kraje
HZS Ústeckého kraje
HZS Libereckého kraje
HZS Královéhradeckého kraje
HZS Pardubického kraje
HZS kraje Vysočina
HZS Jihomoravského kraje
HZS Olomouckého kraje
HZS Moravskoslezského kraje
HZS Zlínského kraje
 
 
Více o projektech:
http://www.hzscr.cz/clanek/informacni-servis-projekty-projekty-operace-technika-technologie-a-prostredky-hzs-cr-pro-efektivni-zasah.aspx
 
Více o Integrovaném operačním programu:
www.strukturalni-fondy.cz/iop
​www.kvalitazivota.eu

 

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství  Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem