Vnější havarijní plány
- VHP EDU
- VHP NL
Výběr lokality byl proveden tak, aby byly minimalizovány možné interakce jaderného zařízení s okolím. V bezprostřední blízkosti se tudíž nenalézají velká průmyslová zařízení ani frekventované transportní cesty. Hustota průmyslových objektů je v okolí Dukovan značně nižší než na ostatním území České republiky.
Přestože je reaktor Jaderné elektrárny Dukovany zabezpečen na nejvyšší možné úrovni, elektrárna má navíc v areálu i svém okolí instalován systém radiační kontroly, který upozorní na sebemenší možný únik radioaktivity. Samozřejmostí jsou rovněž systémy upozornění veřejnosti v blízkém i vzdálenějším okolí a plány vypracované pro případ neočekávané událost.
Pro zónu havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany zpracovává Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina Vnější havarijní plán.
Schematické znázornění zóny havarijního plánování JE dukovany:
Koordinací zpracování VHP a řešení havárie je pověřen KÚ Kraje Vysočina na jehož území se JE Dukovany nachází. Koordinující krajský úřad navrhuje a doporučuje na základě podkladů od KŠ SÚJB, JE Dukovany a skutečné situace na území okresu Třebíč, Brno-venkov a Znojmo, kdy a jaká ochranná opatření se budou přijímat.
VHP navazuje na vnitřní havarijní plán a společně s JE Dukovany se komplexně řeší úkoly k zajištění havarijní připravenosti na celém území zóny havarijního plánování.
Vnější havarijní plán pro zónu havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany byl schválen v březnu 2019 hejtmanem Kraje Vysočina. Na zpracování VHP a jeho aktualizacích – plánů konkrétních činností se podílejí především pracovníci HZS kraje, Policie ČR, zdravotnictví, hygienické stanice, veterinární správy, RC SÚJB, KÚ, OÚ a AČR. Na základě zpracovaného VHP jsou vypracovány výpisy z VHP a plány činnosti orgánů obce pro případ radiační havárie jaderné elektrárny Dukovany. VHP je zpracován v listinné a elektronické podobě. Z důvodu zvýšení operativnosti a aktuálnosti údajů obsažených ve Vnějším havarijním plánu jsou všechny obce a dotčené orgány Kraje Vysočina podrobně informovány o těchto změnách na portálu Krizového řízení Jihomoravského kraje. Minimálně jedenkrát za 3 roky se prověřuje cvičením. Dojde-li ke změně mající dopad na obsah VHP provádí se aktualizace bezodkladně.
V souladu s vyhláškou MV č. 429/2003 Sb., kterou se mění vyhláška č. 328/2001 Sb., byla v roce 2022 provedena HZS Kraje Vysočina a HZS Jihomoravského kraje poslední aktualizace VHP. Aktualizace byla schválena hejtmanem Kraje Vysočina 15. prosince 2022. Zahrnovala implementaci Národního radiačního havarijního plánu, aktualizaci počtu obyvatel obcí v zóně havarijního plánování, aktualizaci kontaktních údajů, stanovení nových dekontaminačních míst a navazující změny v části dekontaminace, evakuace, regulace pohybu osob, zajištění veřejného pořádku.
Občané mají možnost konkrétně se s těmito dokumenty seznámit na KÚ, OÚ ORP, obcích nacházející se v ZHP a obcích, které přijímají evakuované obyvatelstvo ze ZHP.
B) Operativní část
C) Plány konkrétních činností –
2) varování obyvatelstva
3) záchranných a likvidačních prací,
4) ukrytí obyvatelstva,
5) jodové profylaxe,
6) evakuace osob,
7) individuální ochrany osob,
8) dekontaminace,
9) monitorování,
10) regulace pohybu osob a vozidel,
11) traumatologický,
12) pohotovostní plán veterinárních opatření,
13) regulace distribuce a požívání potravin, krmiv a vody,
14) opatření při úmrtí osob v zamořené oblasti,
15) zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti,
16) komunikace s veřejností a hromadnými informačními prostředky.
b) následná ochranná opatření zahrnující přesídlení, regulaci požívání radionuklidy znečistěných potravin a vody a regulaci používání radionuklidy znečistěných krmiv.