HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zdravá lahev s hasiči - všechny děti naučí  - co a jak

21. září 2018 - (Ivana Svitáková) - Dne 21. září 2018 byl zahájen pilotní projekt HZS hl. m. Prahy zaměřený na preventivně výchovnou činnost prvňáčků pod názvem „Zdravá lahev s hasiči“. Celkem 122 dětí - prvňáčků dostalo z rukou pražských hasičů a starosty Městské části pro Prahu 8 Romana Petruse krásné „zdravé lahve“ s působivými výchovnými obrázky. 

„Zdravé lahve s hasiči“ je velmi zajímavý projekt a je mi potěšením, že se na něm podílíme  s pražskými hasiči. Věřím, že obrázky děti zaujmou a společně s rodiči si o situacích, které jsou na lahvičkách vyobrazeny, popovídají,“ řekl starosta Městské části Praha 8 pan Roman Petrus.  

HZSP_11.jpg

Na pilotním projektu spolupracovali pod taktovkou HZS hl. m. Prahy také Městská část pro Prahu 8, Základní škola Bohumila Hrabala, Zenklova 52, Praha 8 a  firma  R&B Mědílek s.r.o. ze Žacléře, která se podílela na výrobě zdravých lahví.

„Pilotní Projekt Zdravá lahev s hasiči je projekt zaměřený na nejmladší školáky, tedy prvňáčky. Každý žáček si nosí do školy svačinu a lahvičku s pitím, aby zvládl nelehké začátky ve školní lavici. Proto jsme zrealizovali projekt, kde jsme na lahvičky připravili situace jako je volání na tísňovou linku, evakuace a upozornění na nepostradatelnou roli detektoru kouře v domácnosti“, říká autorka projektu por. Ing. Ivana Sitařová z odboru prevence HZS hl. m. Prahy. 

„Děti si berou téměř denně lahvičku do školy a na volnočasové aktivity. Poutavé obrázky jim přirozeně  pomáhají zapamatovat si, jak se v určité situaci zachovat. V neposlední řadě se o lahvičky starají rodiče a ostatní členové domácnosti,  tím si s dětmi o vyobrazených situacích mohou popovídat, tak , jak to znám z vlastní zkušenosti se svými dětmi“, dodává por. Ing. Ivana Sitařová.


 

Slavnostního předání dárků pro prvňáčky se také zúčastnil náměstek ředitele HZS hl. m. Prahy pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Jiří Hošek. 

„Každoročně vznikne v pražských domácnostech téměř pět set požárů a to se dotýká samozřejmě i dětí. Znalosti dětí, jak si poradit v krizové situaci, například u požáru, mohou být klíčovým momentem. Nejrůznějšími cestami jsou děti vzdělávány a projekt Zdravá lahev s hasiči přispívá zajímavou formou k získání vědomostí nejen dětí“, řekl plk. Ing. Jiří Hošek. 

Ředitelka základní školy Bohumila Hrabala, paní Mgr. Irena Trojanová, PhD., při samotném předávání vyzkoušela děti ze znalostí týkající se práce hasičů a pochválila prvňáčky za jejich aktivní přístup. 

„Pro naši školu je velkou ctí, že  se prostřednictvím našich prvňáčků podílíme na pilotním projektu, který je velmi zajímavý a přínosný,“ dodala ředitelka školy Bohumila Hrabala paní Mgr. Irena Trojanová, PhD.

 

text kpt. Ing. Ivana Svitáková,  odbor prevence HZS hl. m. Prahy

kontakt : tiskový mluvčí HZS hl. m. Prahy mjr. Bc. Martin Kavka, 778 547 808
foto: prap. Milan Pacík, HZS hl. m. Prahy 


Na realizaci pilotního projektu HZS hl. m. Prahy se podíleli a projekt podpořili:

Městská část pro Prahu 8

firma  R&B Mědílek s.r.o., Originální reklamní lahev a Zdravá lahev® ze Žacléře

Základní škola Bohumila Hrabala, Zenklova 52, Praha 8


 

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem