Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zbiroh 13. 8. 2020 Kolaudace

Ve čtvrtek 13. 8. 2020 nastal u ŠVZ HZS ČR ve Zbirohu další mezník, který naše možnosti výuky a výcviku posunul o velký kus dopředu. 

IROP_CZ_RO_B_C RGB.jpgTento den proběhlo kolaudační řízení vybraných výstupů projektu „Modernizace Školního a výcvikového zařízení HZS ČR – středisko Zbiroh“, který je realizován se spolufinancováním z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2021 - 2027. Přibylo nám tak několik nových pracovišť, která nyní budou průběžně dovybavena moderními prostředky pro potřeby hasičů.

Strojní služba
Stávající prostory sloužící strojníkům byly zrekonstruovány a vznikly nové cvičné garáže, které budou vybaveny pracovišti pro drobné opravy na technice.
Nově byla vybudována 3D učebna, která bude sloužit k interaktivní výuce nejen strojníků, ale i ostatních služeb. Díky moderním technologiím bude možné sledovat techniku a prostředky ve 3D projekci s možností „rozebírání a skládání“ daných modelů a tím se lépe seznámit se širokou škálou techniky, prostředků a zařízení, které se využívají u jednotek požární ochrany.
Další novou učebnou je učebna s funkčním modelem čerpadla, na kterém bude možné uchazečům ukazovat „život“ v čerpadle – průtoky vody a pěnotvorné směsi za pomoci imitantu, důležité součásti čerpadla apod.

Chemická služba
Prostory pro chemickou službu byly navrženy tak, aby odpovídaly současným potřebám HZS ČR a zároveň plně reflektovaly požadavky na moderní výukové postupy. Součástí pracoviště jsou mokrá dílna, sušárna, sklad na NL, učebny a sklady pro uložení prostředků potřebných pro výuku a výcvik. Jedna z učeben bude vybavena prostředky pro měření a kontrolu dýchací techniky dle požadovaných postupů a potřeb.
Součástí chemické služby je rovněž klecový polygon, který je kompletně vybaven kamerovým systémem včetně nášlapných desek pro kontrolu pohybu cvičících, čímž bude maximálně zajištěna bezpečnost při výcvicích. Nedílnou součástí polygonu jsou i prostředky pro první pomoc – AED a kyslíková terapie.
Nově byla k pracovišti chemické služby přistavěna kompresorovna s kompresory Bauer 680. Zásobníky, které slouží pro rozvod vzduchu do objektů chemické a technické služby, jsou plněny na pracovní tlak 350 bar, čímž je zajištěno dostatečné zásobování vzduchem nejen pro provoz zkušebních zařízení, ale i pro plnění tlakových lahví.

Technická služba
I tyto prostory byly naprojektovány v plném souladu s potřebami jednotek PO. Základ tvoří dvě učebny pro teoretickou i praktickou výuku (drobné opravy prostředků TS). Nedílnou součástí je prostor, který bude vybaven nejmodernějším zařízením pro komplexní údržbu hadic (mytí, zkoušení, sušení apod.) a zařízením pro zkoušky požárních armatur.

Venkovní nádrž na vodu
Pro potřeby výcviku na vodě a zamrzlé hladině byla zrekonstruována stávající vodní nádrž. Byla navýšena vodní hladina a vymodelováno koryto pro co nejreálnější výcviky na vodě a ve vodě. Součástí trenažéru je vodní molo pro nácviky nasedání a vysedání ze člunů.

Krytá výcviková hala
Hala je jedinou nově vystavěnou budovou a má půdorys 50 x 20 m. Bude sloužit k technickým výcvikům s hadicemi. Díky vnitřní konstrukci a požární věži, která je součástí objektu, lze velmi efektivně cvičit činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou. Tento objekt je díky temperaci a kvalitní izolaci možné využívat celoročně, což je pro nás a naše frekventanty velikým přínosem.

obr. č. 1 – učebny strojní služby
obr. č. 2 – cvičná garáž
obr. č. 3 – mokrá dílna CHS
obr. č. 4 – cvičná učebna (měření DT)
obr. č. 5. – prostor pro komplexní péči o hadice
obr. č. 6. – kompresorovna 
obr. č. 7 – vodní nádrž
obr. č. 8 – výcviková hala (požární věž)
obr. č. 9 – výcviková hala (cvičná plocha)
obr. č. 10 – výcviková hala (lezecká stěna + konstrukce pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou)

Více o projektu Modernizace školního a výcvikového zařízení HZS ČR - středisko Zbiroh zde.


Zpracovali: plk. Ing. Josef Daníček, kpt. Mgr. Jaroslav Tuček, Foto: kolektiv ŠVZ HZS ČR Zbiroh

Odkazy do noveho okna

Zbiroh_obrazek 01

Zbiroh_obrazek 01 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 02

Zbiroh_obrazek 02 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 03

Zbiroh_obrazek 03 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 04

Zbiroh_obrazek 04 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 05

Zbiroh_obrazek 05 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 06

Zbiroh_obrazek 06 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 07

Zbiroh_obrazek 07 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 08

Zbiroh_obrazek 08 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 09

Zbiroh_obrazek 09 

Detailní náhled

Zbiroh_obrazek 10

Zbiroh_obrazek 10 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem