HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Závody záchranných týmů složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě

Přehrada Pastviny patřila záchranářům. 

V pátek 8. září 2023 se opět na Pastvinách (Šlechtův palouk) konaly Závody záchranných týmů složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě.

Závod uspořádaly HZS Pardubického kraje – ÚO Ústí nad Orlicí, Vodní záchranná služba ČČK MS Pastviny, a to v rámci odborné přípravy složek IZS. Počasí opravdu přálo.

Závodů záchranných týmů se účastnila družstva za všech koutů naší republiky: HZS Holešovice, HZS Mladá Boleslav, HZS Lipník nad Bečvou, HZS Chrudim, HZS Cheb, HZS Hustopeče, HZS Rýmařov, SŽ Ostrava a HZS Ústí nad Orlicí, HZS Žamberk a HZS Lanškroun.

Jedenáct pětičlenných týmů mělo za úkol splnit hned několik disciplín:

Po startu musí soutěžící zvládnout přejití záchranné lávky, na které se simuluje záchrana z ledu, Záchranář musí přejít bez pádu a na konci musí skočit do vody „skokem do neznámé vody“ a doplavat ke člunu, kde se celý tým nalodil.

Poté záchranáři projeli na vodní hladině člunem slalom, který byl sestaven ze čtyř bójek v řadě za sebou. Po projetí slalomu museli soutěžící provést zacouvání s člunem do kotviště. Na dalším stanovišti museli záchranáři zachránit postiženou osobu z břehu. Další stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osoby z vody. Osoba měla poraněnou páteř. Záchrana a naložení postiženého do člunu musela být provedena šetrně a s maximální ohleduplností. A s pomůckami na fixaci páteře, které muselo mít každé družstvo ve výbavě.

Na dalším stanovišti museli soutěžící předvést ovládání záchranného plavidla (raftu).

Pomocí, „házečky”, tedy házecího pytlíku, museli zachránit tonoucího.

Každý tým musel také provést kardiopulmonální resuscitaci (kardiopulmonální resuscitaci je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do kardiopulmonální resuscitace řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci). Všechny týmy řešily stejnou situaci: postižený byl v bezvědomí, nedýchal, neměl srdeční akci, nekrvácel, bez úrazu a po tonutí. Na dalším stanovišti bylo simulováno ošetření postiženého a následný transport ke stanovišti zdravotnické záchranné služby.

Během závodu se jednotlivým týmům měřil čas, sledována byla odbornost zásahu a za nesplnění úkolů se udělovaly trestné body.

A jak závody dopadly?

1. místo – HZS Ústí nad Orlicí

2. místo – HZS Holešovice

3. místo – HZS Mladá Boleslav

Všem skvělým záchranářům gratulujeme. 

Děkujeme také pořadatelům, ať už hasičům, ale hlavně také Vodní záchranné službě a všem partnerům této akce.

Podívejte se ve videu na jednotlivé disciplíny.

https://youtu.be/DyQcI9MIl9U

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

Pastviny

Pastviny 

Detailní náhled

Pastviny2

Pastviny2 

Detailní náhled

Pastviny3

Pastviny3 

Detailní náhled

Pastviny4

Pastviny4 

Detailní náhled

Pastviny5

Pastviny5 

Detailní náhled

Pastviny partneři

Pastviny partneři 

Detailní náhled

Pastviny1

Pastviny1 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem