Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zapálené prskavky stály za mnohými včerejšími požáry

25. prosince 2017 (Nicole Zaoralová) Letošní Štědrý den byl co do požárů naprosto typický. Na jednu stranu bylo požárů sice jen lehce nadprůměrně, celkem 53 (dlouhodobý denní průměr je 49 požárů), nicméně většina z požárů byla v bytech a domech, kde mívají tradičně požáry nejhorší následky. I včera si vyžádaly jeden lidský život a 18 osob se při nich zranilo. Vedly požáry od prskavek, svíček a otevřeného ohně. 

Celkem vyjeli hasiči na Štědrý den ke 251 událostem. Na jejich likvidaci se podílelo 388 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kromě požárů zaměstnalo hasiče také 41 dopravních nehod, 5 úniků látek a 140 technických zásahů. Nejvíc požárů bylo v hlavním městě, dále pak ve velkých krajích: Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském.

Počty a následky požárů na Štědrý den

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

POŽÁRY

[počet]

70

60

41

39

54

24

50

60

45

48

53

ŠKODA

[mil. Kč ]

3,4

5,5

251,9

2,2

2,2

1,46

1,1

4,7

9,0

2,3

USMRCENO

[počet]

0

0

0

0

2

0

0

0

3

1

1

ZRANĚNO

[počet]

3

5

6

7

7

6

1

8

3

6

18

Včerejší požáry
Krátce před 17 hodinou hořel stromeček v Chvalově ulici na Praze 3. Při snaze o uhašení požáru došlo ke zranění dvou osob. Požárem byla poškozena podlahová krytina v obývacím pokoji, zplodiny hoření poškodily výmalbu v pokoji a vstupní hale bytu. Požár byl lokalizován před příjezdem hasičů, kteří následně provedli dohašení požáru. Příčinou vzniku byla nedbalost při používání zapálené prskavky na suchém vánočním stromku.

Foto ke stažení na https://photos.app.goo.gl/PhQORyy9eVCEgJKz1

Prakticky ve stejnou dobu, v 16:53, zasahovaly jednotky z chodovské a strašnické stanice v Jurkovičově ulici v Praze 4 u požáru vánočního stromku v bytě obytného domu. Požárem bylo poškozeno vybavení a podlaha v obývacím pokoji. Zplodiny hoření poškodily malbu stěn a stropu. Požár byl uhašen uživatelem bytu před příjezdem jednotky, která použila přetlakovou ventilaci k odvětrání domovních komunikací. Požár také vznikl v důsledku nedbalosti při používání zapálené prskavky na suchém vánočním stromku.

Foto ke stažení na https://photos.app.goo.gl/DoX11CEdtPcS6woj1

Krátce po 19 hodině došlo k požáru stromečku v rodinném domě v Říčanech. K místu události, tak zamířili profesionální hasiči ze stanice Říčany a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Mukařov a Říčany. Ještě před příjezdem hasičů se majitel zachoval duchapřítomně a hořící stromeček vynesl ven z budovy, zabránil tak rozšíření požáru. Hasiči provedli na místě dohašení stromečku a kontrolu domu pomocí termokamery. Při zásahu došlo k nadýchání dvou osob zplodinami hoření.

Další stromeček hořel minutu po dvacáté hodině v obci Jikev na Nymbursku. Požár zcela poškodil jednu místnost v dřevostavbě. Hasiči dostali požár pod kontrolu pomocí jednoho vysokotlakého proudu, poté byla celá budova odvětrána pomocí přetlakové ventilace. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při manipulaci s prskavou. V domě se nacházelo malé dítě, které hasiči obdarovali dráčkem Soptíkem.

Zapálená prskavka na stromečku stála i za požárem bytu v Kladně. V době příjezdu hasičů na místo se z bytu ve druhém patře již valil hustý dým a v okně se nacházel jeden člověk, který se již nedokázal přes zakouřený byt dostat ven. Hasiči pomocí nastavovacího žebříku muže zachránili a předali do péče přivolané zdravotnické záchranné služby. Požár byl lokalizován a následně zlikvidován. Při požáru bylo intoxikováno kouřem celkem 5 osob z toho dvě děti.

Nešťastný Štědrý večer díky požáru vánočního stromečku prožili i lidé v jednom z bytů bytového domu v Pabláskově ulici v Českých Budějovicích. Požár byl na operační středisko hasičů nahlášen pět minut před 18. hodinou. Požár se rozšířil na vybavení celého obývacího pokoje. Z bytu hasiči evakuovali dvě osoby, pro které byla povolána ZZS. Obě byly převezeny do nemocnice kvůli podezření z nadýchání zplodin hoření. Do bytu není možné se vrátit. Ve spolupráci s primátorem města České Budějovice jim bude poskytnuto náhradní ubytování.

http://www.hzscr.cz/clanek/pozar-stromecku-na-stedry-vecer.aspx

Další požáry bytů a rodinných domů

Zapálená svíčka stála za požárem domu na Královéhradecku v obci Stěžery. Požárem byla zasažena spodní část domu. Hasiči provedli na místě průzkum, zda se požár nerozšířil i do vyššího patra domu. Celý dům byl zakouřený, ale asi po půlhodině zásahu se podařilo jednotkám šíření požáru zastavit. Poté začaly prostor odvětrávat a dohašovaly ohniska v přízemí domu. Jedna osoba se nadýchala zplodin, na místě ji ošetřili přivolaní záchranáři.

Nedbalost majitele při rozdělávání ohně v kamnech stála za požárem v obci Nalžovice ve Středočeském kraji. Jednalo se o požár v kotelně rodinného domu. Ještě před příjezdem prvních jednotek lokalizoval požár majitel objektu a tím zabránil jeho rozšíření na celou budovu. Hasiči požár dohasili a pomocí přetlakové ventilace provedli odvětrání zakouřených místností.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

vytisknout  e-mailem