HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Za osm dní hasiči likvidovali devět požárů v přírodním prostředí

 
Horké letní dny, které nyní panují, zvyšují nebezpečí vzniku požárů - zejména v přírodním prostředí požáry v lesích, na loukách apod. a je nutné dodržovat základní pravidla.
Řada z nás se chystá na výlety do přírody a obvykle pak hasiči musí likvidovat i více požárů. Jen za posledních osm dní hasiči zasahovali u devíti požárů v přírodním prostředí. Vesměs se jednalo o požáry trávy, hrabanky a pole od 2 do 500 m2. Ač nevznikla škoda, je nutné dbát v tomto horku zvýšené opatrnosti.
 
Požár může způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy či jiných hořlavin. Proto pozor na parkování v přírodě.
Při vysokých teplotách roste riziko i při zacházení s hořlavými plyny. Např. plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystavenému vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže automobil nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.
Při rozdělávání ohně v  přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech. Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance nebo rašelině, ani v blízkosti stohů (minimálně 100 m od něj), seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí požár.
Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Oheň nesmíte ponechat bez dozoru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. Za silného větru nebo v období  extrémního sucha bychom oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměli rozdělávat vůbec. Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty.
Oheň neroznášejte po okolí. Pokud se na vás vznítí oděv a není k dispozici dostatek vody k uhašení, neutíkejte - tím jen podpoříte hoření. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Válejte se, dokud plameny neuhasnou - válením se zamezí přístupu vzduchu potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (ne umělá látka), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu. Když se popálíte, postižených ploch se nedotýkejte, popálené místo ihned ponořte do čisté, studené a proudící vody a vyhledejte pomoc.
 
Pozor také na nebezpečí samovznícení uskladněného obilí, sena či slámy. Značné riziko hrozí zejména u velkokapacitních seníků nebo u stohů se slámou. K požáru může dojít tehdy, pokud je materiál vlhký a není zajištěnodostatečné odvětrávání.
 
Vyhněte se nebezpečné manipulaci s vysoce hořlavými kapalinami. Při vysokých teplotách se více odpařují a tím pádem roste i riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů.
Se zvýšenou opatrností je nutné zacházet i s plynovými spotřebiči, které by neměly být vystaveny vysokým teplotám a nadměrným tlakům. Hlavně u nich nekuřte!
 
 
Vendula Horáková, tisková mluvčí

Požár trávy v těchto dnech likvidovali také hasiči z HlinskaPožár trávy v těchto dnech likvidovali také hasiči z Hlinska
Hasiči potřebují k likvidaci požárů dostatečné množství vody. Čerpají ji například i z místních vodních toků.Hasiči potřebují k likvidaci požárů dostatečné množství vody. Čerpají ji například i z místních vodních toků.

vytisknout  e-mailem