Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak zabezpečit byt nebo dům před odjezdem na dovolenou

2. 7. 2024 (LP) - Léto před námi, školní prázdniny začaly a my se těšíme na vytouženou dovolenou. Letní období je čas, kdy se na delší dobu vzdalujeme ze svých domovů. Před odjezdem na dovolenou bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se i po návratu mohli těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku. 

grafika.jpg

Dodržujte tato základní pravidla:

  • Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, jestli jsou vypnuté všechny elektrické spotřebiče a zhasnutá všechna světla. Spotřebiče, které nemusejí být zapojené v elektřině, vytáhněte ze zásuvek.
  • Zavřete všechna okna i dveře. Prudký déšť může způsobit škody nejen ve vašem bytě, ale voda může protéct i k sousedům. Silný vítr může rozbít skla v oknech.
  • Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty, zahradní nábytek, kusy plechu či květinové truhlíky, které by mohly při silném větru spadnout nebo odletět a někoho zranit.
  • Abyste zamezili haváriím, doporučujeme uzavřít přívod vody do bytu.
  • Pro případ, že by v době vaší nepřítomnosti přeci jen došlo k nějaké nemilé nehodě, je dobré domluvit se se sousedem či známým a nechat u něj svůj kontakt a rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout a nebudou se muset dovnitř bytu dostávat násilím.
  • Pro případ, že byste sami na dovolené potřebovali pomoc záchranářů, pamatujte, že ve všech státech Evropské unie funguje jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Pokud cestujete jinam, je dobré si předem zjistit čísla tísňového volání v dané zemi.

    Statisticky se nejčastěji na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření a zakládání ohňů v přírodě. V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích.Bc. Lucie Pipiš
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 728 123 648
e-mail: lucie.pipis@hzscr.cz

vytisknout  e-mailem