Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jaký byl měsíc říjen pohledem hasičů

9. 11. 2021 (MF) - Boj s požáry, přičemž u dvou z nich musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, odklízení následků po řádění silného větru, když se částí naší republiky přehnal orkán Ignác, asistence u dopravních nehod a mnoho dalších více či méně závažných událostí, které, jak se říká, jsou naší každodenní rutinou. Tak lze stručně charakterizovat výběr zásahů hasičů v měsíci říjnu. 

Nicméně co nás vždy potěší je, když mají tyto příběhy šťastný konec a my se díváme do tváří vděčných lidí, kterým jsme pomohli v nouzi.
 

POŽÁRYDruhý stupeň požárního poplachu u požáru v Ratiboři

Krátce před 13. hodinou v pátek, 29. října byl na Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje ohlášen požár v obci Ratiboř. 

K požáru byla vyslána profesionální jendotka ze stanice Jindřichův Hradec se třemi cisternami a automobilovou plošinou. Následně byly svolány a do Ratiboře vyjely jednotky SDH obcí Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec, Stráž nad Nežárkou, Lodhéřov, Veselí nad Lužnicí, Pluhův Žďár a Roseč s dalšími sedmi cisternami a čtyřmi dopravními automobily. Vzhledem k množství vyslaných jednotek byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu.
Jednalo se o požár obytné části zemědělské usedlosti. Uvnitř objektu nikdo nebyl, hasiči neevakuovali. Požár ničil střechu v plném rozsahu. Velitel zásahu okamžitě rozhodnul o zahájení hasebních prací. Velký počet vyslaných cisteren zajišťoval dostatek vody na požářišti, zároveň bylo zřízeno čerpací stanoviště. Z jindřichohradecké stanice byly k požáru dováženy pro zasahující hasiče láhve se vzduchem pro dýchací přístroje.

V 15:19 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu, velitel zásahu hlásil lokalizaci požáru. Jednotky dále musely rozebrat střešní konstrukci, aby dohasily všechna ohniska. Okolo 18. hodiny, poté, co byl požár zlikvidován, většina jednotek zásah ukončila a odjela na základny.

Na požářišti zůstala jednotka SDH obce Kardašovala Řečice, která požářiště monitorovala po celou noc. V průběhu noci dohašovala několik nově rozhořelých ohnisek. Zároveň neustále prozkoumávala, zda hrozí či nehrozí zřízení prohořelé střechy.
JČK_Požár v Ratiboři_ rozebírání konstrukce a dohašování ohnisek.jpg

Ranní průzkum (v sobotu 30. října) za přítomnosti řídícího důstojníka HZS Jihočeského kraje ukázal nutnost vyžádání speciální techniky. V rámci mezikrajské výpomoci byl povolán ze Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy pásový účelový automobil. Tím byla ohořelá střešní konstrukce postupně rozebrána. Zabránilo se tak jejímu propadnutí a především se tím vytvořilo bezpečné místo pro zásah hasičů. Ti pak dohasili poslední ohniska.
Zásah byl kompletně ukončen v sobotu odpoledne po 15. hodině.

Vzniklá škoda byla odhadnuta na 4 000 000,-, hodnota uchráněného majetku 15 000 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

https://www.hzscr.cz/clanek/druhy-stupen-pozarniho-poplachu-u-pozaru-v-ratibori.aspxPožár rodinného domu – Štěpánov

Devět jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů se ve čtvrtek, 21. října 2021, odpoledne podílelo na likvidaci rozsáhlého požárů rodinného domku a ostatních přístaveb ve Štěpánově na Olomoucku. Tísňová linka HZS Olomouckého kraje přijala informaci o viditelném hustém černém kouři a plamenech hned od několika oznamovatelů. 

Průzkumem hasiči potvrdili zahoření přístavku, od kterého došlo ke vzplanutí střechy a podkrovní části rodinného domku. Operační středisko na žádost velitele posílilo zasahující o jednotky ze II. stupně požárního poplachu. Společně s profesionálními jednotkami stanic Olomouc, Litovel,  Šternberk na místě zasahují také dobrovolné jednotky Bohuňovice, Liboš, Olomouc, Horka na Moravě a Tři Dvory.

V náročnosti zásahu sehrálo velkou roli velké množství uskladněného materiálu a sena v půdě i přístavbách a rovněž po celou dobu zásah hasičů v dýchací technice. Nutností k dohledání a dohašení všech ohnisek spočívalo v celkovém odstranění již tak požárem poškozené střechy. Zásah byl pro účinnější a rychlejší lokalizaci rozdělen na dva úseky. Pro obyvatele bylo zajištěno ve spolupráci se starostou obce náhradní ubytování. Hasiči provedli také po skončení hasebního zásahu provizorní zakrytí plachtami. 

Celá událost se naštěstí obešla bez zranění osob. Přesnou příčinu vzniku požáru aktuálně došetřujeme ve spolupráci s PČR. S největší pravděpodobností se bude jednat o nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. Předběžně byla škoda vyčíslena v částce 1,7 mil korun. 

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-rodinneho-domu-stepanov.aspxPři požáru ve spalovně v Malešicích byl vyhlášen třetí stupeň poplachu

Ve středu, 20. října 2021, v 15:11 hodin přijala tísňová linka 112 hlášení o požáru ve Spalovně Malešice v ulici Průmyslová. Na místo bylo postupně vysláno 10 profesionálních (včetně tří podnikových) a 9 dobrovolných jednotek. Chemická služba z Petřin a Chemická laboratoř Kamenice prováděla měření škodlivin v ovzduší.

Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pěti patrové technologické budově o rozměru 30 x 40 m, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet zasahujících jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu.

Hasiči zasahovali v několika úsecích vnitřkem budovy i po výškové technice. Chemická služba proměřila ovzduší v několika zasažených částech Prahy (např. Dolní Počernice, Černý Most, Satalice, Vinoř, Kyje) s negativním výsledkem. Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat.

Do textu.png

Plameny hasiči dostali pod kontrolu před 17. hodinou, požár se nešířil a zplodiny hoření unikaly do ovzduší jen minimálně. Následovalo dohašování skrytých ohnisek a kontrola termokamerou.

Na místo požáru přijel primátor prahy Zdeněk Hřib a generální ředitel HZS ČR, generálmajor Vladimír Vlček. Ten ocenil zásah hasičů jako rychlý, účinný a velmi dobře vedený. Hasičům poděkoval i ředitel spalovny Malešice.

Škoda se odhaduje na stovky miliónů korun, příčina bude předmětem zítřejšího došetření.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-ve-spalovne-v-malesicich-byl-vyhlasen-treti-stupen-poplachu.aspxNa Hodonínsku hořel les

Ve středu, 6. října 2021, likvidovali hasiči z Jihomoravského kraje rozsáhlý požár porostu poblíž železniční trati nedaleko Rohatce na Hodonínsku. Zásah trval téměř 22 hodin. 

Požár ohlásil projíždějící strojvedoucí v úterý krátce po 21. hodině. Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří hrabanka a tráva na rozsáhlé ploše mezi Rohatcem a lokalitou Bzenec-Přívoz. 

Vzhledem k situaci byl vyhlášen druhý a následně ve 22:42 hodin třetí stupeň požárního poplachu. Velitel zásahu rozdělil prostor požáru na 2 úseky a zřídil čerpací stanoviště v Bzenci-Přívozu. 

Krátce před půl druhou ráno se podařilo dostat požár pod kontrolu. Po 7. hodině ranní se na místě vystřídaly zasahující jednotky a zásah pokračoval v podobě dohašování požářiště. 

Likvidaci požáru ohlásil velitel v 18:26 hodin. Do půlnoci požářiště kontrolovala jednotka dobrovolných hasičů.  

U požáru zasahovalo celkem 34 hasičských jednotek.  

Přivolaný revírník odhadl plochu požáru na 10 ha. Škoda je zatím vyčíslena na 400 tisíc korun a hasiči svým zásahem uchránili majetek za 10 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. 

https://www.hzscr.cz/clanek/na-hodoninsku-horel-les.aspxV Lipně hořel objekt bývalého JZD

V neděli, 3.října 2021, došlo v ranních hodinách k požáru v bývalém zemědělském družstvu v Lipně v okrese Plzeň – sever.

V budovách sídlí firma na výrobu dřevěných briket. Požár zasáhl prostory o rozměrech cca 60 x 15 m. V době příjezdu prvních jednotek se v budovách již nenacházely žádné osoby.
PLK_Požár objektu bývalého JZD_budova v plamenech a zasahující hasiči.jpg
Vzhledem k rozsahu události byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Hasiči ze zasažených prostor zachránili čtyři papoušky v klecích, vynesli svářecí soupravu a dvě tlakové lahve.

V průběhu hasebních prací se propadla konstrukce krovu a zřítila se částečně vně a dovnitř zasažených budov. K hašení bylo nasazeno cca 8 útočných proudů a použita byla i výšková technika. Hasební voda byla dopravována kyvadlově z přehrady Hracholusky, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště. Pro lepší orientaci na místě zásahu byly využity i drony SIT města Plzně.

Souběžně s hasebními pracemi probíhala také evakuace majetku z části obývané majitelem a jeho rodinou. Po celou dobu zásahu hasiči komunikovali s vedením obce.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 13 mil. Kč. Příčina požáru je předmětem šetření.

Velitel zásahu vyzdvihl činnost dobrovolných jednotek a zejména JSDHO Město Touškov, která předvedla vysoké nasazení a obětavost. Na místě události byla jako první a odjížděla jako poslední dobrovolná jednotka, a to až po 20. hodině.

Zasahující jednotky:
Stanice Košutka, Stanice Střed, Stanice Nýřany, Drony SIT MP
Dobrovolné jednotky obcí:
Město Touškov, Nýřany, Bdeněves, Kozolupy, Všeruby, Pernarec, Vochov, Křimice,Čeminy, Nevřeň, Malesice

https://www.hzscr.cz/clanek/v-lipne-horel-objekt-byvaleho-jzd.aspx
DOPRAVNÍ NEHODYPři vážně nehodě v Brně poškodil nákladní automobil rodinný dům

V neděli ráno, 31. října 2021 vyjeli tři jednotky profesionálních hasičů k vážné nehodě v křižovatce ulic Kaštanová a Písečná. Při havárii nákladního automobilu se zranil obyvatel rodinného domu. 

Krátce po šesté hodině jsme přijali informaci o vážné nehodě nákladního automobilu v městské části Brněnské Ivanovice. K místu události vyjely jednotky ze stanic Lidická, BVV a Líšeň.
JMK_DN v Brně_následky nehody, kdy došlo k poškození RD.jpg
Hasiči na místě zjistili, že nákladní automobil narazil do dvou zaparkovaných osobních automobilů, přičemž jeden z nich prorazil zeď rodinného domu. Uvnitř domu byl zraněn jeho obyvatel, kterého si převzala do péče posádka záchranné služby.

Hasiči zajistili havarované vozy proti vzniku požáru, zasypali uniklé provozní kapaliny a ke konzultaci zajištění poškozeného domu přivolali statika.

Po zadokumentovaní nehody policisty odtáhla specializovaná firma nákladní vozidlo. Hasiči pomocí navijáku vyprostili osobní vůz a pomocí výdřevy zabezpečili poškozenou část objektu.


Provoz v ulici Kaštanová byl v místě nehody omezen. Zásah jsme ukončili po dvanácté hodině.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-vazne-nehode-v-brne-poskodil-nakladni-automobil-rodinny-dum.aspxVůz skončil po nehodě v rybníce

V pondělí, 25. října 2021, ve večerních hodinách zasahovaly čtyři profesionální jednotky u dopravní nehody osobního automobilu nedaleko Slavkova u Brna. Zranila se mladá řidička. 

JMK_DN_speciální vyprošťovací automobil vytahuje havarované auto z rybníka.jpgKrátce po osmnácté hodině vyjížděly jednotky profesionálních hasičů k havárii osobního automobilu nedaleko Slavkova u Brna. Vůz zde po nehodě skončil v rybníce. V době příjezdu první jednotky se zraněná řidička nacházela mimo vozidlo. Hasiči jí pomohli na břeh, poskytli tepelný komfort a následně předali do péče posádce záchranné služby.

Z havarovaného vozu unikly na hladinu pohonné hmoty. Hasiči proto okolo vozu na hladinu umístili sorpční hady a uniklou kapalinu zasypali sorbentem.

K vytažení vraku zpět na komunikaci povolal velitel zásahu speciální vyprošťovací automobil z centrální stanice Brno Lidická. Zásah jednotky ukončily po 23. hodině. Provoz na silnici č. 50 u Slavkova byl po dobu zásahu omezen.
 

https://www.hzscr.cz/clanek/hzs-jihomoravskeho-kraje-menu-informacni-servis-zpravodajstvi-2021-vuz-skoncil-po-nehode-v-rybnice.aspxHasiči vyprošťovali dva cestující z auta po střetu s motorovým vlakem v Ropici

Tři jednotky hasičů zasahovaly v neděli, 17. října 2021, večer v obci Ropice (okres Frýdek-Místek) u střetu osobního motorového vlaku s osobním automobilem Kia Ceed na železničním přejezdu. Hasiči museli ze zaklíněného vozidla opatrně vyprostit dva zraněné cestující mladšího věku. Oba skončili ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Dvě desítky cestujících ve vlaku vyvázly bez zranění.

Nehoda se stala v neděli po 18. hodině na železničním přejezdu P8340 v Ropici (na trati Český Těšín – Frýdek-Místek). Na místo okamžitě vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Český Těšín a Třinec, společně s nimi jednotka drážních hasičů (Správa železnic) z Ostravy.

Hasiči museli vyprostit z auta asi 70 metrů od přejezdu oba zraněné cestující, a to pomocí hydraulických nástrojů, větší únik provozních kapalin nezaznamenali. Rovněž pomáhali s evakuací některých cestujících z motorového vlaku. Pak předali místo nehody drážním hasičům.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-vyprostovali-dva-cestujici-z-auta-po-stretu-s-motorovym-vlakem-v-ropici.aspxNehoda dvou kamionů uzavřela provoz na silnici I/11 u Oldřichovic, unikly stovky litrů nafty

Tři jednotky hasičů se v pondělí, 4. října 2021, odpoledne zapojily do likvidace následků dopravní nehody dvou kamionů na silnici I/11 ve směru od Jablunkova do Stříteže. 

Událost byla na tísňovou linku ohlášena pět minut po půl čtvrté, operační středisko na místo vyslalo profesionální hasiče ze stanic HZS Moravskoslezského kraje v Třinci a Frýdku-Místku a spolu s nimi i dobrovolnou jednotku z třinecké části Guty.

Z nárazem zcela zdevastovaných palivových nádrží v době příjezdu hasičů na místo masivně unikala nafta - odhadem v nich bylo dohromady 1600 litrů. Hasiči ihned sorbentem a sorpčními hady ohradili všechny dostupné výpusti z komunikace i drobný vodní tok pod silnicí. Do řešení následků nehody se zapojily i orgány životního prostředí a Povodí Odry.

Jednoho z řidičů z místa události odvezli k dalšímu ošetření zdravotníci, průběžně prováděný průzkum nepotvrdil, že by se nafta dostala do vodního toku, většinu se podařilo zachytit na komunikaci či v retenčních jímkách. 

O likvidaci úniku se postarala odborná firma, stejně jako o odtah obou havarovaných vozidel.

Provoz na komunikaci byl obnoven po devatenácté hodině.

https://www.hzscr.cz/clanek/nehoda-dvou-kamionu-uzavrela-provoz-na-silnici-i-11-u-oldrichovic-unikly-stovky-litru-nafty.aspx
TECHNICKÁ POMOCHasiči vyprostili dělníka z čelního nakladače

OLK_Hasiči vyprošťují dělníka z pod čelního nakladače.jpgV úterý, 26. října 2021, odpoledne vyjížděli hasiči z HZS Olomouckého kraje na stavbu komunikace u Hranic, kde se při práci převrátil čelní nakladač a v něm zůstal zaklíněný řidič. Pracovní stroj museli hasiči po příjezdu na místo události zajistit stabilizačními klíny. Při vyprošťování byl využit i menší bagr, který pracoval na místě a posloužil k nadzvednutí nakladače a jeho stabilizaci. Aby hasiči mohli zraněného muže dostat bezpečně z vozidla ven, rozbili zadní okno a po jeho prvotním zajištění záchranáři jej opatrně vyprostili ven. Následně jej umístili do vakuové matrace a transportovali k vozidlu ZZS.

Hasiči rovněž provedli protipožární zabezpečení místa události a postarali se o drobný únik provozních kapalin. Zasahovala profesionální jednotka ze stanice Hranice. Místo bylo předáno k vyšetření Policii ČR.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-vyprostili-delnika-z-celniho-nakladace.aspxPo úniku plynu jsme evakuovali desítky osob

Ve čtvrtek, 21. října 2021 ráno zasahovaly jednotky v Brně-Židenicích u úniku plynu. Při události se nikdo nezranil, dvě budovy však musely být evakuovány. 

V 8:18 hodin přijalo operační středisko HZS Jihomoravského kraje zprávu o úniku plynu na ulici Filipínského. Hasiči na místě zjistili, že při výkopových pracích došlo k porušení plynovodu a k výraznému úniku plynu do okolí. Velitel zásahu nechal z preventivních důvodů evakuovat dvě přilehlé administrativní budovy. Celkem se jednalo o 101 osob. Zastaven byl i provoz na blízké železnici. Dvě ulice byly pro dopravu také uzavřeny. 

Přivolanému pracovníkovi plynáren se podařilo únik zastavit. Hasiči proměřili budovy a okolí a vzhledem k tomu, že nebyly zjištěny nebezpečné limity plynu, mohli se lidé přibližně po hodině vrátit zpět na svá pracoviště. 

U zásahu bylo nasazeno 6 hasičských vozidel ze stanic Brno-Líšeň a Brno-Lidická. 

https://www.hzscr.cz/clanek/po-uniku-plynu-jsme-evakuovali-desitky-osob.aspxSilný vítr ve Středočeském kraji

Ze středy na čtvrtek, 21. října 2021, vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na silný vítr s vysokým stupněm nebezpečí. 

Tato výstraha, jenž byla v platnosti od 10. do 20. hodiny, se ve Středočeském kraji začala výrazně naplňovat po jedenácté hodině dopoledne, kdy operační středisko přijalo za hodinu 227 oznámení o popadaných stromech nebo narušených střešních krytinách na domech. Do čtrnácté hodiny byla situace nejvážnější, poté se začala zvolna uklidňovat. Vysoký počet přijatých událostí byl způsoben také tím, že docházelo ke zdvojování hlášení.

Středočeští hasiči vyjeli během čtvrtečního dne celkem k 1165 událostem, které byly spojené s řáděním orkánu Ignác. Největší počet událostí byly technické pomoci, konkrétně pak odstraňování popadaných stromů přes pozemní komunikace – celkem 803 případů a dále narušené střešní konstrukce – 224 případů. Hasiči museli také řešit několik dopravních nehod, při kterých došlo k nárazu vozidla do padlého stromu, nebo přímo na vozidlo strom spadl.

Nejvážnější situace byla na Kladensku, kde museli hasiči řešit 166 událostí, následovaly oblasti Benešovska (137), Prahy-východ (135) a Mladoboleslavska (120). V ostatních částech kraje byla situace obdobná. Nejméně výjezdů zaznamenali hasiči na Kolínsku (55).

https://www.hzscr.cz/clanek/silny-vitr-ve-stredoceskem-kraji.aspxMaminku zavřel dvouletý chlapec na balkoně

Maminky, pokud půjdete pověsit prádlo na balkon, nepodceňujte své malé ratolesti.

Profesionální hasiči z Hlinska v úterý, 5. října 2021, dopoledne zachránili maminku uvězněnou na balkoně. Její dvouletý chlapec zavřel balkonové dveře ve chvíli, kdy věšela prádlo. A byl natolik šikovný, že i kliku otočil. Žena tak nemohla zpátky domů. Naštěstí si ji všimla sousedka, která přivolala pomoc.

„Byt jsme otevřeli a paní vysvobodili. Klučina byl šikovný, smál se na plné kolo,“ sdělil s úsměvem na tváři velitel zásahu nprap. Bc. Luděk Bělský.

https://www.hzscr.cz/clanek/maminku-zavrel-dvoulety-chlapec-na-balkone.aspxHasiči v Bludovicích zasahovali u úniku kyseliny chlorovodíkové z cisterny, z okolí byly evakuovány desítky osob

Čtrnáct hasičských jednotek včetně chemické laboratoře zasahovalo v pondělí 4. října 2021 odpoledne u úniku kyseliny chlorovodíkové z návěsové cisterny v Bludovicích na Novojičínsku. 

Událost byla na tísňovou linku ohlášena patnáct minut po šestnácté hodině odpoledne, k zásahu byla v první fázi vyslána jednotka ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, dále operační středisko vyhlásilo poplach hasičům ze stanic HZS MSK Kopřivnice, Ostrava-Fifejdy, Ostrava-Zábřeh, Ostrava-Přívoz, chemické laboratoře ve Frenštátu pod Radhoštěm a dobrovolným hasičům obcí Frenštát pod Radhoštěm, Fulnek, Kopřivnice, Sedlnice, Slatina, Starý Jičín, Studénka a Štramberk.

MSK_Chemická havárie, hasiči v ochranném oděvu se chystají k utěsnění trhlin v havarované cisterně s kyselinou.jpgNasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva.

V poškozené cisterně bylo dle průzkumu více než 20 tun kyseliny. Prasklinu zasahující hasiči v protichemických oděvech utěsnili a pravidelně prováděli kontrolu těsnosti popřípadě uchycení ucpávky upravili.

Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali pH vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který sypali do vody z připravených nádob.

V perimetru o okruhu přibližně 100 metrů od cisterny byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace - jednalo se o více než tři desítky osob, většina z nich našla útočiště u příbuzných či známých. Město Nový Jičín pro jistotu aktivovalo evakuační středisko v jedné z městských škol. Hasiči spolu se zdravotníky pomohli s bezpečným opuštěním domova rovněž jedné imobilní obyvatelce.

Varování obyvatelstva prováděli jak hasiči mobilní sirénou, tak místní samospráva rozhlasem.

Krátce po deváté hodině dorazila na místo události náhradní cisterna pro přečerpání kyseliny z poškozeného návěsu. Po přistavení se o samotné čerpání postarali vlastním vybavením hasiči v protichemických oděvech, hotovo měli po půlnoci.

Hasičské jednotky ze stanice HZS MSK v Bílovci a obcí Studénka a Bílovec se následně ještě zapojili do očisty některých úseků komunikace I/57, po které poškozená cisterna projížděla před zjištěním úniku.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-v-bludovicich-zasahovali-u-uniku-kyseliny-chlorovodikove-z-cisterny-z-okoli-byly-evakuovany-desitky-osob.aspx
TECHNICKÉ ZÁSAHY – záchrana zvířat


 

Hrotovičtí hasiči odnesli z hotelu nezvaného hosta

KVY_Hasič drží v náručí čuníka.jpgPrvní říjnový víkend si na své konto připsali netradiční zásah profesionální hasiči ze stanice Hrotovice.
Do místního hotelu zavítal nevítaný host – mládě divočáka.

Pohotová obsluha „Pepu“ zavřela na toaletě.

Přivolaní hasiči provedli následně odchyt a vypuštění zvířete do volné přírody.

https://www.facebook.com/HZSKrajeVysocina/posts/4456363544416730Záchrana koně trvala více než čtyři hodiny a byla velmi náročná

PAK_Záchrana koně_pomocí speciálního nářadí postavili hasiči a veterináři koně na nohy.jpg
Dvě profesionální jednotky hasičů z Moravské Třebové a Svitav a dobrovolná jednotka z Jevíčka zasahovaly ve čtvrtek, 7. října 2021, dopoledne v Biskupicích. Bezvládně ležící osmiletou klisnu vážící asi 600 kilogramů ve stáji bylo nutné postavit zpět na nohy. Klisna má čtyřměsíční hříbě a v současné době poraněnou zadní levou nohu.  

Velitel zásahu nechal na místo povolat veterináře a koňskou záchranku z Brna (Horse emergency Brno). Hasiči ke zvednutí klisny použili trojnožku, kterou používají hasiči lezci, a materiál, který standardně používají v "koňské záchrance". Koně postavili na nohy a vyčkali do vyjádření veterináře, jak postupovat dále. Koník je nyní transportován do speciálního vozíku, kde bude uvázán v popruhách a transportován do Brna na veterinární kliniku.

https://www.hzscr.cz/clanek/zachrana-kone-trvala-vice-nez-ctyri-hodiny-a-byla-velmi-narocna.aspxMgr. Michaela Farníková
pracoviště komunikace
MV-GŘ HZS ČR


Zdroj:
HZS Jihomoravského kraje
HZS Středočekého kraje
HZS Plzeňského kraje
HZS Kraje Vysočina
HZS Pardubického kraje
HZS Moravskoslezského kraje
HZS Olomouckého kraje
MV-GŘ HZS ČR

Odkazy do noveho okna

JČK_Požár v Ratiboři_ rozebírání konstrukce a dohašování ohnisek

JČK_Požár v Ratiboři_ rozebírání konstru... 

Detailní náhled

JČK_Požár v Ratiboři_ pohled na ohořelou stavbu

JČK_Požár v Ratiboři_ pohled na ohořelou... 

Detailní náhled

OLK_Požár RD ve Štěpánově_pohled na hořící objekt a zasahující hasiče

OLK_Požár RD ve Štěpánově_pohled na hoří... 

Detailní náhled

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-pohled na hasičskou techniku, a zasahující hasiče na žebříku a jejich kolegy před vozy

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-pohle... 

Detailní náhled

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-hasiči uvnitř budovy

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-hasič... 

Detailní náhled

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-detail na zasahujícího hasiče

PHA_Požár ve spalovně v Malešicích-detai... 

Detailní náhled

JMK_Požár lesa na Hodonínsku_pohled na ohořelou část lesa, zasahující techniku a v dálce zasahující hasiče

JMK_Požár lesa na Hodonínsku_pohled na o... 

Detailní náhled

PLK_Požár objektu bývalého JZD_budova v plamenech a zasahující hasiči

PLK_Požár objektu bývalého JZD_budova v ... 

Detailní náhled

JMK_DN v Brně_hasiči odstraňují následky nehody, kdy došlo k poškození RD

JMK_DN v Brně_hasiči odstraňují následky... 

Detailní náhled

JMK_DN_speciální vyprošťovací automobil vytahuje havarované auto z rybníka

JMK_DN_speciální vyprošťovací automobil ... 

Detailní náhled

JMK_DN v Brně_hasiči odstraňují následky nehody, kdy došlo k úniku pohonných hmot na hladinu

JMK_DN v Brně_hasiči odstraňují následky... 

Detailní náhled

MSK_DN_Srážka osobního vlaku s osobním automobilem v Ropici

MSK_DN_Srážka osobního vlaku s osobním a... 

Detailní náhled

MSK_DN dvou kamionů_pohled na havarované vozy a zasahující hasiče

MSK_DN dvou kamionů_pohled na havarované... 

Detailní náhled

OLK_Hasiči vyprošťují dělníka z pod čelního nakladače

OLK_Hasiči vyprošťují dělníka z pod čeln... 

Detailní náhled

SČK_odstraňování následků, popadaných stromů, po řádění orkánu Ignác

SČK_odstraňování následků, popadaných st... 

Detailní náhled

MSK_Chemická havárie, únik kyseliny_hasiči neutralizují kyselost vody v potoce

MSK_Chemická havárie, únik kyseliny_hasi... 

Detailní náhled

MSK_Chemická havárie, hasiči v ochranném oděvu se chystají k utěsnění trhlin v havarované cisterně s kyselinou

MSK_Chemická havárie, hasiči v ochranném... 

Detailní náhled

KVY_Čuník v koupelně hotelu

KVY_Čuník v koupelně hotelu 

Detailní náhled

KVY_Hasič drží v náručí čuníka

KVY_Hasič drží v náručí čuníka 

Detailní náhled

PAK_Záchrana koně_pomocí speciálního nářadí postavili hasiči a veterináři koně na nohy

PAK_Záchrana koně_pomocí speciálního nář... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem