Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bezpečné prázdniny pro děti z pohledu hasičů

15. 7. 2015 (Nicole Zaoralová) - Školní batohy děti vystřídaly za turistické a vydaly se na tábory, chalupy a vůbec na pobyt do přírody. Každoročně během prázdnin hasiči vyjíždějí k zásahům, kde pomáhají i dětem. Často v létě například hasiči evakuují dětské tábory před hrozící povodní. Rozmanitost počasí a zajištění bezpečnosti našich dětí je realizována i díky databázi dočasných tábořišť, která umožňuje rychlý a účinný zásah hasičů v případě ohrožení povodní, silným větrem nebo požárem.  

Preventivně výchovná činnosti hasičů probíhá i na dětských letních táborechPreventivně výchovná činnosti hasičů probíhá i na dětských letních táborech
„Důvodem vytvoření systému byla snaha o získání okamžitých údajů, kde a kdy přesně se nachází větší skupina osob-dětí v takzvaných dočasných tábořištích, které mohou být ohroženy mimořádnou událostí například záplavami, vichřicí nebo požárem.“
dodal plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška, ředitel odboru integrovaného záchranného systému MV-generálního ředitelství HZS ČR.
 
Informační systém Hasičského záchranného sboru ČR byl tvořen v r. 2007 pilotně ve spolupráci HZS Moravskoslezského kraje a Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje. Celorepublikový provoz byl odstartován 1. ledna 2009 podepsáním dohody mezi HZS ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR.
 
Zákon říká, že osoba pořádající zotavovací akci s organizovaným pobytem 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, je povinna místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví nahlásit místo konání, včetně souřadnic GPS, základní údaje o pořadateli akce včetně kontaktů, počty účastníků akce a zpřesňující informace o akci (§ 8 zákona č. 258/00 Sb.).
 
Během letních měsíců jsou ohroženy děti hlavně proto, že nejsou „zaneprázdněny“ školou a mají spoustu volného času. Každoročně dojde při požárech, které byly způsobeny hrou dětí se zápalkami či zapalovači ke zraněním a značným majetkovým škodám. Oblíbenou zábavou teenagerů je tajné kouření ve stohu či v seníku, což již mnohokrát skončilo požárem. Velmi nebezpečné je rovněž manipulace dětí s pyrotechnikou či jinými výbušninami. Jen pro ilustraci: V roce 2014 způsobily děti ve věku do 15 let 148 požárů, zranilo se při nich 23 osob a zanechaly po sobě majetkové škody za více než 19 milionů Kč. Během loňských prázdnin zavinily děti 26 požárů, při kterých naštěstí nikdo nezemřel, 7 osob se zranilo.
Snad stojí za to upozornit, že na základě zákona o požární ochraně (§78 zákona č. 133/1985 Sb.) jsou rodiče (potažmo všichni, kteří mají děti v danou chvíli na starosti) povinni dbát toho, aby jejich svěřenci nezpůsobili požár. Z hlediska požární ochrany v případě zanedbání dohledu nad osobami, které nemohou posoudit následky svého chování, může být udělena sankce až do výše 25 000 Kč.
 
Hasiči doporučují si s dětmi zopakovat zásady chování v přírodě z hlediska nebezpečí vzniku požárů, ale také volání na tísňovou linku v případě vzniku mimořádné události.
 
Požár lesní školky v Pardubickém kraji letos v květnu způsobily dětiPožár lesní školky v Pardubickém kraji letos v květnu způsobily děti
Důležité upozornění na závěr.
Nenechávejte děti ani zvířecí miláčky uzavřeny v autech! Hasiči každoročně vyjíždějí k případům, kdy řidiči nechají ve svých autech malé děti nebo své zvířecí miláčky na přímém slunci. Vysoké teploty a dlouhý pobyt v uzavřeném prostoru může vést k poškození zdraví i k jejich  usmrcení.
 
Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 
V termínu 7. – 17. července 2015 zastupuje Ing. Michaela Franclová, tel. 775 417 846, e-mail michaela.franclova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem